1p
Bár a világgazdaságról rendelkezésre álló adatok a recesszió enyhülését mutatják, Magyarországon csak nyomokban érzékelhető fordulat
Miközben a világgazdaságról rendelkezésre álló adatok a múlt év közepétől a globális recesszió enyhülését mutatják, Magyarország gazdasági teljesítményében csak nyomokban érzékelhető kedvező fordulat - összegezte a rendelkezésre álló legfrissebb adatokra alapozott havi összefoglalójában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Míg az ipari termelés visszaesésének novemberi jelentős lassulása alapvetően a bázishatásnak tudható be, más területeken, mint az építőiparban, foglalkoztatásban és a kiskereskedelmi forgalomban tovább romlott a helyzet a legutolsó rendelkezésre álló tizenegy havi adatok szerint 2009 végén.

Az ipari termelés a múlt év első tizenegy hónapjában 19,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. Ezen belül a visszaesés az októberi 12,9 százalékról novemberre jelentősen, 7,0 százalékra lassult alapvetően azért, mert a 2008 októberében 5,5 százalékkal megindult hanyatlás a következő hónapra 10,6 százalékra gyorsult. Az ipari termelés 2009 első felében - a fixbázisú adatok tanúsága szerint - a négy évvel korábbi szintre esett vissza és a második félévben csak enyhe javulás mutatkozott. A 2008-as bázis alakulásának hasonló hatása érvényesült az ipari ágazatok belföldi és export értékesítési indexeiben is a múlt év végén.

Az ipari termelés későbbi alakulására iránymutató rendelésállomány tavaly novemberben 13,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, s bár ez 2,5 százalékponttal kisebb az előző havi csökkenésnél, a javulás elmaradt a bázisban bekövetkezett 8,2 százalékpontos romlástól. (2008 novemberétől indult meg és azóta folyamatos a rendelésállomány csökkenése, akkor 5,9 százalékos volt a zsugorodás, míg októberre még 2,3 százalékos növekedést regisztrált a KSH.)

Az iparban alkalmazásban állók átlagos létszáma 2009 január-novemberében 11,7 százalékkal csökkent, és az egy főre jutó kibocsátás 8,5 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.

A tavalyi első 11 hónap átlagában 105 ezer fővel (3,8 százalékkal) kevesebben álltak alkalmazásban a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál. A szeptember és november közt eltelt három hónapos időszakot tekintve 118 ezer főnyi volt a foglalkoztatottak számának csökkenése. A munkanélküliek száma egy év alatt 116 ezerrel (35 százalékkal) nőtt és a munkanélküliségi ráta ezzel 7,8 százalékról 10,6 százalékra ugrott.

Januárban a negyedik egymást követő hónapban emelkedett az Ecostat és Világgazdaság közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia). A gyia gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a belföldi folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán csak több hónap elteltével látnak napvilágot. Részletek >>
A reálkeresetek tavaly január-november átlagában 2,4 százalékkal csökkentek, miután a nettó átlagkeresetek csak 1,6 százalékkal emelkedtek a versenyszférában mért 4,4 százalékos növekedés és a költségvetési szektorban kimutatott 0,5 százalékos csökkenés eredőjeként.

A fogyasztói árak a tavalyi év egészében 4,2 százalékkal emelkedtek, de decemberben 5,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel szemben az Európai Unióban az előző évi 3,7 százalékról 1,0 százalékra lassult tavaly az infláció, az euróövezetben pedig mindössze 0,3 százalékos volt. Magyarországnál csak Romániában és Litvániában regisztráltak magasabb inflációt, Lengyelországban pedig ugyanannyit.

A munkanélküliség, a bérek és az infláció alakulása egyaránt közrejátszott abban, hogy a kiskereskedelmi forgalom január-novemberben 5,2, novemberben 7,3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az építőipar termelése tavaly január-novemberben 4,0 százalékkal, egyedül novemberben 14,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A tavalyi 13,5 millió tonnás gabonatermés 20 százalékkal volt kisebb az előző évinél, a búzatermés 22, a kukoricatermés 15 százalékkal volt rosszabb, mint az előző évben.

Végre éledezik Magyarország is  
Galibát okozhatnak a nyugati bankok a hitelezéssel 
Csak így tovább - mondja az Unió
Látni fogunk néhány államcsődöt - a miénket is?
Rávetették magukat a magyar dollárkötvényre 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG