.jpg)
"Sem politikai, sem társadalompolitikai szempontból nem látom kivitelezhetőnek a jóléti rendszerek radikális átalakítását, illetve a lakossági adóterhek növelését" - mondta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint a jövő évi adóváltoztatásokra csak az alappályából megképződő forrásokból lehet meríteni, a négy százalékos társasági különadó és az egységes 1950 forintos egészségügyi járulék eltörlése lehetséges a jövő évi adóváltozások keretében, ha arra megteremtődik a költségvetési bevétel.
Gyurcsány Ferenc nem említett összeget, amely a jövő évi adóváltoztatások kerete lehet, hangsúlyozva, hogy a kormány célja továbbra is az adómérséklés.
A jelenlegi politikai helyzetet elemezve a miniszterelnök elmondta: ami gazdaságilag szükséges, azt társadalmilag most lehetetlen meglépni. Az új helyzet abból adódik, hogy a szabad demokraták radikálisabb átalakítást szorgalmaznak, a jóléti-szociális rendszer jelentős reformját, ami forrást teremt a nagyobb adóátalakításhoz - mondta Gyurcsány Ferenc, aki ezzel kapcsolatban Szlovákia példáját hozta fel, ahol 2000-2004 között nyolc százalékkal csökkent az újraelosztás mértéke.
Az MSZP a folyamatos változtatások útjára kíván lépni, mivel látszik, hogy nincs politikai támogatottsága a jóléti rendszerek radikális átalakításának - tette hozzá.
A miniszterelnök szerint a reformértékű lépések folytatódnak az egészségügyben is, például a szolgáltatások szektorsemleges vásárlásáról érdemes gondolkodni. Ez azt jelenti, hogy az állami egészségbiztosító szolgáltatás vásárlása az állami és önkormányzati egészségügy mellett kiterjedhet a magánszolgáltatókra is. "Versenyezzenek értünk az egészségügyi szolgáltatók" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A Fidesz máris támadja a kisebbségi kormányt
Gyurcsány felajánlotta lemondását?
Gyurcsány nem tagja a tárgyalódelegációnak?
Napirend előtti szócsata
Válság-forgatókönyvek: Gyurcsány jól taktikázott?
MTI