A lakosság egyértelműen a devizában felvett hitelek mellett döntött, igaz, ezzel párhuzamosan futja az árfolyamkockázatot is. Ha devizában olcsóbb finanszírozni az adósságot, miért nem tesz így az Államadósság Kezelő Központ is?
Törvény nem tiltja, és az adósság egy részét így is finanszírozza az ÁKK, de az adósságkezelésben kiemelkedő szerepe van a józan és hosszú távú megfontolásoknak. A néhány százalékponttal olcsóbb devizahitel hosszabb távon sokkal drágább lehet, mintha forintban vették volna fel. Rengeteg magánszemély ennek ellenére is vállalja a hatalmas árfolyamkockázatot.
A nagy lakáshitel-csapda: megéri milliókat bukni? A lakáshitelek felvételénél az egyik kritikus pont a futamidő megválasztása - egy helytelen döntéssel súlyos milliókat veszíthetünk |
Azért kíváncsi lennék, hogy amikor a forint 250-ről 285-ig gyengült az euróval szemben, hány devizahitelesnek voltak álmatlan éjszakái. Ha ez a jelenség egy hónapokig elhúzódó válsággá alakul, sokan újragondolták volna, hogy valóban jó döntés volt-e devizában eladósodni. A mi célunk, hogy többé-kevésbé nyugodtan tudjunk aludni.
Ha Magyarország minden forint adósságát megpróbálná devizává konvertálni, elég hamar látszólagossá válhatna az évente néhány tízmilliárd forintos költségelőny. A külföldi finanszírozók ugyanis elkezdenének aggódni, hogy ez a devizakülföld felé forduló eladósodási politika nem vezet-e ahhoz, hogy később fizetőképtelenséget jelent be Magyarország. Már a devizahitelek részarányainak emelése is magasabb áron történő finanszírozáshoz vezetne, ha egyáltalán tovább hiteleznének a külföldiek. Veszélyes faktornak tekintik a hitelezők, ha egy szuverén kibocsátó külföldi erőforrásokból kezdi el finanszírozni magát, de már bizonyos szintek felett is kockázatfokozó tényezőként kezelik. Ezeken a piacokon pedig az számít, amit a professzionális szereplők hisznek, vagy gondolnak. Az árfolyamkockázat nyers közgazdasági megfontolásán túl, egy ilyen szubjektív tételre is figyelni kell.
Nem változtatja meg kibocsátási tervét az Államadósság Kezelő Központ a Pénzügyminisztérium első negyedévi hiányprognózisának csökkentése miatt – erről is beszélt a szervezet vezérigazgatója. Szarvas Ferenc szerint néhány tízmilliárd forintos eltérésekre a központ gyorsan tud reagálni, de az államkötvények kibocsátására vonatkozó elképzeléseit csak a hosszú távú folyamatok lényeges változása miatt alakítja át. Hallgassa meg a beszélgetés első részét! |
2001 óta létezik transzparens, meghirdetett adóssTámogatott lakáshitelek - Lakáshitel választóágkezelési stratégia. Az eredeti dokumentum még azzal számolt, hogy csökkenti kell a devizaadósság részarányát. 2003-ban egy felülvizsgálat során kiszámolták, hol van az optimális portofólió összetétel. Eszerint 30 százalékos deviza-részarány a legkedvezőbb az országnak, azóta az ÁKK 27-32 százalék közötti sávban tartja ezt az arányt és ezen nem is kíván változtatni.
Lakáshitel választó