A döntés indoklása szerint a monetáris tanács továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaságot visszafogott növekedés és az infláció lassú ütemű csökkenése jellemzi.
A monetáris politika számára meghatározó időhorizonton az infláció mérséklődését a potenciálistól elmaradó gazdasági növekedés segítheti, miközben az inflációs várakozások esetleges magas szinten rögzülése, valamint a globális eredetű élelmiszer, nyersanyag és energiaár-emelkedés a felfele mutató inflációs kockázatokat erősítik.
A monetáris tanács döntését követően erősödött a forint az euróval szemben. Az euró/forint árfolyam a döntést megelőző 229,50 forint körüli szintről 228,50 körülire ugrott. Legfrissebb devizaárfolyamok >> |
A jegybanki közlemény hangoztatja: a monetáris tanács elkötelezett a 3 százalékos inflációs cél mellett. A szigorú monetáris kondíciók segítik az infláció fokozatos mérséklődését és fékezik a várakozások esetleges közvetett inflációs hatásait.
A tanács nyomatékosította: amennyiben az inflációs cél elérése a jövőben megkívánja, a monetáris tanács kész a szükséges lépések megtételére.
A döntés csaknem egyhangú volt
Csaknem egyhangú döntés született a monetáris tanács ülésén, amikor a 8,5 százalékos kamat tartását szavazta meg, noha a kamatemelésre és a kamatcsökkentésre is érkezett szavazat - mondta Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.
A forint jelentős felértékelődésének részben fundamentális, részben külső okai vannak - felelte újságírói kérdésre Karvalits Ferenc. A magyar gazdaság egyensúlyi helyzete javult 2006 óta, a konvergenciaprogramnak megfelelően kisebb a költségvetési hiány, javult a folyó fizetési mérleg, és ezzel párhuzamosan a külső finanszírozási igény jelentős mértékben csökkent - tette hozzá az alelnök.
Emellett a monetáris politika március-május közötti kamatemelési lépései, azaz a szigorúbb monetáris kondíciók is hozzájárultak az erősödő árfolyamhoz - jelezte Karvalits Ferenc.
A forint árfolyamsávjának eltörlése is befolyásolja az árfolyam erősödését, hiszen a döntés a monetáris hatóság mozgásterét nem korlátozza - fejtette ki az alelnök.
külső tényezők között említette az alelnök, hogy a befektetők számára a régiós devizák vonzóbbá váltak, és ezzel együtt a befektetők kockázatvállalási készsége is megnőtt.
"Mi úgy ítéljük meg, hogy a konvergenciaprogramban rögzített költségvetési pálya szükséges, kívánatos és elérhető" - felelte egy másik kérdésre Karvalits Ferenc. A jegybank alelnöke úgy látja, hogy az idén a GDP-arányos államháztartási hiány a tervezett 4 százaléknál kisebb lehet, s elérhető a jövő évre kitűzött 3,2 százalékos hiánycél is.
Arra a kérdésre, hogy a kamatemelési ciklus befejeződött-e, az alelnök nem adott egyértelmű választ, ugyanakkor kifejtette, hogy a monetáris tanács hónapról-hónapra vizsgálja az infláció alakulását befolyásoló tényezőket, s most úgy ítéli meg, hogy a kamat szinten tartása szükséges ahhoz, hogy az inflációs cél teljesüljön.
A forint küldheti padlóra az inflációt
Mindent lesöpör az asztalról az erős forint
Az elnök emberei: leszavazták Simort a Tanácsban
Az MNB letörné a forintot - ha tudná
MTI