
A betéti bankkártya mögött mindig áll egy folyószámla, amin a pénzünket tartjuk. Alapesetben ennek egyenlege határozza meg, mennyit költhetünk bankkártyánkkal. Folyószámla-hitelkeret igénybevétele esetén tovább nyújtózkodhatunk, mint ameddig a takarónk ér, ekkor természetesen a bank által felszámított vonatkozó hitelkamat is megjelenik a fizetendők között (kártyánk ettől még nem válik hitelkártyává!).
A hitelkártya mögött is áll egy számla, ez azonban nem (feltétlenül) folyószámla: arra szolgál, hogy havi költéseinket és jóváírásainkat nyilvántartsák rajta. A havi számlazáráskor kiállított egyenlegértesítőből tudhatjuk meg, mennyit költöttünk az időszakban hitelkártyánkról. Ha ezt az összeget utólag teljes egészében befizetjük a számlára, akkor általában nem számítanak fel kamatot a hitelért. Ha nem a teljes összeget, hanem csak egy részét (de legalább a kötelező minimumösszeget) törlesztjük, akkor a bank - viszonylag magas - hitelkamatot számít fel. Fontos tudnivaló, hogy a hitelkártyák esetén az ATM-ből történő készpénzfelvétel igen drága mulatság. Ezt a kártyatípust vásárlásra találták ki, ha készpénzt szeretnénk, az automatákba feltétlenül a betéti kártyánkat dugjuk!
Bankkártya-választó a Privátbankáron |
A dombornyomott bankkártya egy egyszerű ujjgyakorlattal megkülönböztethető az elektronikustól, mivel a bankkártya számát, a kártyabirtokos nevét, és az érvényességi időt dombornyomással „ütik bele” a kártyába. Ez lehetővé teszi, hogy nem elektronikus leolvasókban - például külföldi hotelekben, autókölcsönzőkben - vagy internetes fizetésre is használhassuk. Egyben ez a hátránya is: kevésbé biztonságos, mint az elektronikus.
Mind betéti-, mind pedig hitelkártya is létezik elektronikus és dombornyomott formában is.
Az internetes kártyák a betéti kártyák speciális változatai. Segítségükkel a legnagyobb biztonsággal bonyolíthatjuk online vásárlásainkat: rendszerint egy elkülönített internetes számla tartozik hozzá, amelyre csak az adott termék vagy szolgáltatás megvásárlásához szükséges összeget kell rátenni, így egy esetleges visszaélés esetén sem kell futnunk a teljes pénzünk után. Szintén a biztonságot szolgálja az is, hogy az internetes kártyával nem lehet készpénzt felvenni, vagy valódi üzletben vásárolni. Az online vásárláskor kiadott kártyaadatok így nem használhatóak fel ilyen jellegű csalásra.
Co-branded
Az elmúlt időszakban Magyarországon is elszaporodtak a co-branded kártyák, lassan minden valamirevaló társaság saját logós hitelkártyával jelentkezik. A teljesség igénye nélkül néhány példa: Allianz, Auchan, Balla Bútor, Cora, Euronics, Generali, Magyar Könyvklub, Malév, Media Markt, Metro, Tesco, vagy T-Mobile.
A co-branded kártyák esetén általában valamilyen pluszszolgáltatást, speciális akciókat, árkedvezményt a forgalmazott termékből, esetleg kedvezményes áruhitelt, biztosítást kaphatunk a névadó cégektől.
Az összes (betéti- és hitel-) kártya összehasonlítása a Privátbankáron |
Amit azonban a tévés hitelkártyák is tudhatnak, az a piacon mostanában bevezetett kedvezmény: egyes bankok vásárlásaink után az elköltött összeg bizonyos százalékát (1-3 százalék) havonta jóváírják a számlánkon. Ez azt jelenti, hogy havi 100 ezer forintos hitelkártyás költésünkből 3 ezer forintot „visszakapunk”.
Presztízskártyák
Az arany- és platinakártyák magas presztízsű, kiemelt szolgáltatási szintet biztosító bankkártyák. Ehhez magasabb éves díj, illetve magasabb követelmények is kapcsolódhatnak: nagyobb összegű óvadék, esetleg nagyobb összegű jövedelem igazolása vagy akár számlára utalása szerepelhet a feltételek között. Presztízskártyához esetenként csak privátbanki ügyfelek juthatnak. Cserébe világszerte számos kereskedő kedvezményeket biztosít, ami nem véletlen: a presztízskártyák tulajdonosai a „mezei” bankkártyások költekezéseinek sokszorosát produkálják. A prémiumkártyákhoz rendszerint biztosítás is jár a kiemelt ügyfeleknek.
Persze tévedés lenne azt gondolni, hogy a platina a bankkártyák csúcsa: a World Signia a legexkluzívabb termék, ami világszerte csak az egyes bankok „legelitebb”, leggazdagabb ügyfeleinek jár. A saját banki ügyintézőtől a repülőtéri VIP-státuszon át számos olyan szolgáltatást tartalmaz, amit a kártyatulajdonos valószínűleg egyébként is megengedhetne magának. Ami biztos, hogy a sarki közértben soha nem fognak World Signia bankkártyával találkozni.
Milyen bankkártyákat érdemes tehát pénztárcánkba tenni? Ez vásárlási szokásainktól függ. Ha a biztonság a legfontosabb, válasszon mindenekelőtt elektronikus bankkártyát, amivel a legtöbb üzletben, hiper-szupermarketben fizethet. Ha havi nagybevásárlását rendszerint ugyanabban az üzletben bonyolítja, vagy gyakran veszi igénybe valamely cég szolgáltatásait, érdemes megfontolni az adott cég co-branded hitelkártyájának igénylését. Több co-branded hitelkártyához pontgyűjtő akció is csatlakozik (pl. SuperShop), ha Ön gyűjtögető típus, ez is előny lehet.
Ha sokszor utazik külföldre, hotelekben száll meg, autót bérel, szüksége lehet dombornyomott bankkártyára is. A legtöbb esetben ezzel az interneten is fizethet, de csak megbízható szolgáltatókhoz ajánljuk. Ha Ön által kevésbé ismert honlapokról is rendszeresen rendel, érdemes Internet-kártyát beszereznie.
Hitelkártyát akkor érdemes váltania, ha viszonylag magasabb jövedelemmel rendelkezik, és legkésőbb a banki hónapfordulókor, egyösszegben ki tudja fizetni havi vásárlásainak összegét. A hitelkártya akkor is jól jöhet, ha váratlan kiadások jelentkeznek, amit hirtelen ki kell fizetni, de csak valamivel később áll rendelkezésre a szükséges pénz. Megúszhatjuk például egy lekötött betét idő előtti feltörését, ha kártyánkkal kamatmentesen meg tudjuk előlegezni magunknak a feleségünk által kiválasztott krokodilbőr táskát. A készpénzfelvételt azonban lehetőleg semmilyen körülmények között se intézze hitelkártyával.
Most pedig fizetsz! Ide az ujjad!
Vigyázó szemetek a plasztikra vessétek!
Kártyás reklám: 15 milliós bírság a K&H-nak
Üzleti hitelkártya - versenyképesebb vállalkozás
Magyar virtus: a kifogyhatatlan hitelkártya
Más bankkártyáinak adataival fizetett, elfogták
Privátbankár