Mind a lakás, mind a hozamtermelő ingatlanok finanszírozásának növekedését a gazdaság fellendülése húzhatná magával. Már látszódnak a gazdasági növekedés jelei, de egyelőre még bizonytalan, hogy a lakosság fogyasztása milyen mértékben nő ennek hatására, és a korábbi sokkból mikor éled fel újra a vállalkozási kedv. Ezek alapján 2011-ben nem várható jelentős növekedés az ingatlanfinanszírozási piacon, de egyes szegmensekben a 2010-est meghaladó kihelyezések jelenhetnek meg.
„Ez év júniusától a magánszemélyeknek euró alapon kizárólag lízing konstrukcióban nyújtható finanszírozás lakásvásárlás esetén, ezért ebben a piaci környezetben jelentősen megnőhet az ingatlanlízing szerepe. A forintnál még jelenleg is jóval kedvezőbb eurókamatok miatt euró alapú lízingmegoldásokkal nagyon kedvező törlesztő részleteket kínálnak a lízingpiaci szereplők és ez komoly versenyelőnyt jelenthet számukra”- véli Anderle Ádám, a Lombard Lízing Csoport vezérigazgató-helyettese.
Devizaalapú zárt végű ingatlanvásárlási lízingkonstrukciót elsősorban azoknak érdemes igénybe venni, akik az alacsonyabb törlesztőrészletek mellett vállalják az euróárfolyam ingadozásából adódó kockázatokat.
Az ingatlanlízing-termékekre korábban is jellemző volt, hogy a vásárlási hiteleknél kisebb saját erővel lehetett finanszírozáshoz jutni. A legutóbbi törvénymódosítások megerősítettek ezt a különbséget, az ingatlanlízingnél az ingatlan forgalmi értékére vetítve a finanszírozás maximális összege minden esetben 5 százalékkal magasabb, mint a hitelek esetében. Ez forint alapú finanszírozás esetében a piaci ár 80, míg euró alapú lízing esetében 65százalékát jelenti - hívja fel a figyelmet a közlemény.
„Az ingatlanlízing előnyeihez sorolható, hogy az ingatlanok a szerződések futamideje alatt többször is gazdát cserélhetnek, ezen kívül a szerződéseket ún. átvállalási konstrukcióban lehet továbbvinni, ebben az esetben nem kell a vagyonszerzéshez kapcsolódó illetéket kifizetni, és ekkor még 5 éven belüli eladás esetén sem terheli az ügyfelet az ingatlan értéknövekedésére jutó személyi jövedelemadó”- emelte ki Anderle Ádám.
A Lombard szerint új építésű lakóingatlan esetén jelentősen olcsóbb finanszírozási lehetőséget kínálhat a lakáslízing termék, mint egy hasonló kamatozású hitel. Nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban, a hitellel ellentétben a finanszírozott összeg 25 százalékos áfa-része kamatmentesen fizetendő, így a havi törlesztő részlet akár 20 százalékkal alacsonyabb a hasonló kamatozású lakáshitelekhez képest. Hozzá kell tenni azonban, hogy ma már lakáslízing területén is kizárólag jövedelem alapú finanszírozás létezik– hasonlóan a hitelekhez -, a fedezet alapú finanszírozás eltűnt a piacról - olvasható a közleményben.
Privátbankár