A GS eddig azzal számolt, hogy az MNB még végrehajt egy kamatemelést a következő három hónapban, mielőtt a második félévben elkezdené a pénzügypolitikai enyhítést. |
Az enyhe monetáris tanácsi jelentéssel azonban a kamatemelési mozgástér tovább szűkült, és ha nyárig nem lesz szigorítás, akkor már valószínűtlen bármilyen kamatemelés. A költségvetés feszesebbre húzása csökkenteni fogja az alapszintű inflációs nyomást, és az egyre alacsonyabb inflációs számok azt fogják jelezni a Monetáris Tanácsnak, hogy "nyárra túllesz a legrosszabbon", áll a GS keddi londoni elemzésében.
Mindent egybevetve a JP Morgan szerint valószínűtlen, hogy az MNB kamatot emelne, és a ház fenntartja azt az előrejelzését, hogy a második félévben 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre a magyar jegybank. |
Az idei kamatcsökkentési jóslattal egyetértettek a monetáris tanácsi ülés és az inflációs jelentés napján kérdezett londoni elemzők is. Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke az MTI-nek azt mondta: jó esély van arra, hogy az év végére 7,25 százalékig csökken az MNB alapkamata, figyelembe véve azt is, hogy a jegybankban bekövetkező személyi változások várhatóan jóval enyhébb alapállású Monetáris Tanácsot eredményeznek.
Radoslaw Bodys, a Merrill Lynch londoni részlegének közép-európai közgazdásza szerint az alapkamat szinten tartásáról született hétfői döntés megerősíti a ház azon nézetét, hogy a pénzügypolitikai szigorítás tetőzött, jóllehet "az enyhítés valószínűleg nem kezdődik el azonnal", mivel az infláció "a vártnál hosszabb ideig lesz a vártnál magasabb". Az elemző szerint a Merrill Lynch fenntartja azt az előrejelzését, hogy az MNB az idén 1,00 százalékponttal csökkenti alapkamatát, de a ház az enyhítés kezdetét most már a harmadik-negyedik negyedév előtt nem várja.
Az MTI által előrejelzéseikben múlt héten szemlézett vezető londoni befektetési házak számítottak a jövő évi átlagos inflációra szóló MNB-jóslat csökkentésére, de nem ilyen mértékűre. A JP Morgan hétvégi előrejelzésében például az állt: a három hónappal ezelőtti szinthez képest végbement forinterősödés és olajárcsökkenés lehetővé teszi az MNB-nek, hogy 2008-ra adott inflációs jóslatát 3,6 százalékra csökkentse a korábbi 4,1 százalékról. A Goldman Sachs londoni befektetési részlege által a hétfői monetáris tanácsi ülés előtt kiadott hétvégi előrejelzés 3,8 százalékra csökkentett 2008-as inflációs MNB-jóslattal számolt.
A jelzettnél magasabb inflációt vár az MNB
Simor hallgat a forintárfolyamról
Járai utolsó fellépése a héják csapatában
Módosítják az inflációs prognózist?
Gyurcsány: "végre a helyes irányba tartunk"