
Ehhez azonban az ifjúsági színtér valamennyi szereplőjének, a szülőknek, a pedagógusoknak, a segítő szakmákban dolgozóknak és maguknak a fiataloknak is össze kell fogniuk - hangsúlyozta Jancsák Csaba, hozzátéve, hogy a felnőtt társadalom problémákon keresztül szembesül a fiatalok világával, ahelyett hogy erőforrásként tekintene az ifjúságra.
A pécsi vagy a budapesti eset tanulsága, hogy a magyar társadalom lelki állapota rendkívül rossz, kiveszett belőle a "horizontális szolidaritás", az egymásra odafigyelés képessége. Hosszú évekbe telhet, amíg ez újra kialakul, és az ember, ha szomorúnak látja az ismerősét, megkérdezi, valami baj van-e, tud-e segíteni - mondta az ifjúságkutató.
A budapesti gyanúsított valószínűleg nem elmebeteg A valóság és a fantázia világának határán mozoghat, de beismerő vallomása alapján valószínűleg nem elmebeteg a huszonkét ember megölését tervező budapesti egyetemista - mondta az MTI által pénteken megkérdezett pszichológus. Münnich Iván hangsúlyozta: mindig az adott egyéniségtől függ, hogy a fantázia világában megfogalmazott bűncselekmények mikor csapnak át a valódi tettek mezejére. "Egy nagyon furcsa képzelettel rendelkező egyén azonban könnyen képzelheti úgy, hogy valóságos tettei is csak a fantáziája által létrehozott világban játszódnak" - mutatott rá. |
A hétvégén fejezik be a pécsi lövöldöző vizsgálatát
A hétvégén befejeződik a pécsi lövöldöző, G. Ákos elmeállapotának megfigyelése; mivel azt nem lehet ismét meghosszabbítani, elkészítik az orvos szakértői véleményt - mondta Papp Gábor, a gyanúsított ügyvédje pénteken az MTI-nek.
A 23 éves gyanúsított a pécsi egyetem biofizikai intézetében 2009. november 26-án maroklőfegyverrel megölte egy csoporttársát, életveszélyesen megsebesített egy 19 éves fiatalembert, továbbá a lövöldözésben súlyos sérülést szenvedett egy 36 éves, laboránsként dolgozó férfi és egy 54 éves takarítónő.
Papp Gábor közlése szerint a szakvélemény a gyanúsított "beszámíthatósági képességeivel kapcsolatban fog állást foglalni, és az nagyon fontos adata lesz az eljárás további részének". A dokumentum szerepet játszik a büntethetőségben is, hiszen bizonyos esetekben kizáró ok a kóros elmeállapot. Részleteket azonban csak akkor lehet mondani, ha a szakvélemény elkészül - tette hozzá az ügyvéd.
A Pécsi Városi Bíróság január 13-án döntött arról, hogy G. Ákos elmeállapotát további egy hónapon át megfigyeljék. Hajdú István, a bíróság elnöke az MTI-nek akkor azt mondta: az ügyben eljáró bíró a megfigyelést egy hónapra, az ügyészség indítványára rendelte el. Az igazságügyi elmeszakértői vélemény szerint még ennyi idő szükséges ahhoz, hogy G. Ákos elmeállapotát megfigyeljék az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetben.
A bíróság elnöke hangsúlyozta, hogy az elmeállapot megfigyelése egy speciális intézkedés. Része azon vizsgálatnak, amelynek célja annak megállapítása, hogy a gyanúsított beszámítható vagy sem. Vagyis a döntés független a március 28-ig érvényben lévő előzetes letartóztatástól.
Tömeges mészárlást tervezett egy budapesti egyetemista
Előzetesben a pécsi ámokfutó
Pécsi lövöldözés: a biztonsági kamerák képe is megvan
MTI