A magyar tejtermelők csatlakoztak az európai tiltakozáshoz
Tóth István, a MOSZ titkára az MTI-nek elmondta: néhány hónapos növekedést követően az utóbbi hónapokban, illetve hetekben jelentős mértékben, mintegy 20 forinttal csökkent a tej felvásárlási ára. A felvásárlók jelenleg már csak 80 forintot, de van ahol ennél is kevesebbet fizetnek egy liter tejért.
A MOSZ titkára jelezte: véleményük szerint az árcsökkenést az Európai Unió hibás döntése okozta, a tejpiaci zavar annak köszönhető, hogy a bizottság április 1-jétől felemelte a tagországok tejkvótáját 2 százalékkal. Úgy vélte, erre nem volt szükség, mert tejhiány gyakorlatilag csak Olaszországban volt.
óth István sérelmezte azt is, hogy Magyarország az unióban megszavazta a tejkvóta-emelést, holott az a magyar termelőknek nem állt érdekükben. Így végül is a magyar agrártárca is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar tejtermelők jelenleg kevesebbet kapnak árujukért, mint néhány hónappal ezelőtt - mondta.
Németországban a termelők már egy hete tiltakoznak az alacsony felvásárlási árak ellen, az országos demonstráció keretében - a szállítási bojkott mellett - gazdák ezrei vontak blokádot tejüzemek köré. A német termelőket már korábban támogatásukról biztosították Ausztria, Belgium, Luxemburg, Svájc, Hollandia és Franciaország egyes területeinek tejtermelői.
Csehországi tejtermelők is csatlakoztak német és osztrák kollégáik tiltakozó megmozdulásaihoz, amelyekkel azt akarják kikényszeríteni, hogy a feldolgozó cégek fizessenek többet a tejért.
A cseh gazdák tiltakozásképpen a földekre, illetve csatornákba öntöttek tejet, és kilátásba helyezték, hogy legalább 10 százalékkal csökkentik szállításaikat a tejüzemeknek, ha nem kapnak ígéretet a felvásárlási árak emelésére.
A cseh agrárkamara elnöke utalt arra, hogy a kereskedelmi láncok a tej-és tejtermékek esetében legalább 30 százalékos haszonkulccsal dolgoznak, ami szerinte tisztességtelen. A német gazdák már hétfő óta szerveznek akciókat, szerte az országban gazdák ezrei tejüzemek köré vontak blokádot, s ily módon akadályozták meg a nyerstej beszállítását, valamint a feldolgozott tej, továbbá a különböző tejtermékek onnan történő kiszállítását. Több helyütt a rendőrök erőszakkal avatkoztak be, s igyekeztek megszüntetni a blokádot.
A Német Tejtermelők Szövetsége szerint az elmúlt napokban már a szokásos mennyiségnek kevesebb mint a fele került ki a tejüzemekből. A gazdák arra hivatkoznak, hogy az elmúlt időszakban az energia és a takarmány árának megemelkedése következtében jelentősen megemelkedtek a termelés költségei, s ezért a felvásárlási ár legkevesebb 40 százalékos megemelését tartják indokoltnak.
Ausztriában is zajlanak tiltakozó akciók, a gazdák szervezete azt állítja, hogy most 2 centtel kevesebbet kapnak egy liter tejért, mint 15 éve, miközben költségeik több mint megduplázódtak.
Kezd elfajulni a német tejválság
Drágább lesz a tej is
Lépést tart a SOLE-Mizo: itt a biotej!
MTI