Lendvai Ildikó szerint a miniszterelnök jogköre a kormány tagjainak kiválasztása.
A pártelnök ennek kapcsán úgy fogalmazott: olyan kormány alakul - és a leendő miniszterelnök is erre törekszik -, amely minél szélesebb parlamenti, társadalmi és szakértői támogatásra számít, de munkája a szocialistákkal való együttműködésre épül, és ennek az elvárásnak a kormány politikája és összetétele is megfelel.
Lendvai Ildikó elmondta: az MSZP-nek a kormány programját illetően vannak fontos elvárásai. Eszerint az új kormány olyan válságkezelő programot állít össze a megalakulása után közvetlenül, amelynek csak az egyik, nélkülözhetetlen részét teszik ki a kiadáscsökkentő intézkedések. A program másik, hangsúlyos fejezete a gazdaság, a foglalkoztatás élénkítéséről szól, illetve arról, hogy a fájdalmas kényszerlépések mellett miként lehet megakadályozni a társadalom kettészakadását, és azt, hogy a közös áldozatvállaláson, az igazságérzet jogos elvárásán csorba essék - közölte.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e mozgástere az MSZP-nek a Bajnai-csomag kiadáscsökkentő elemeiben, Lendvai Ildikó azt válaszolta, hogy nem, mert az abban felvázolt kiadáscsökkentés nagyságrendje gazdasági kényszer. A foglalkoztatás élénkítését, a társadalmi egyensúly megőrzését, a gazdaság felpörgetését szolgáló javaslatokhoz azonban nagyon is szükség van az MSZP közreműködésére. Lendvai Ildikó elmondta: nem számít arra, hogy a Bajnai-program miatt szocialista képviselők mondanának le mandátumukról.
A már beterjesztett adócsomagról szólva a pártelnök azt mondta: abban helyesen szerepelnek a követendő adópolitika irányai, amellyel a szakértők és a frakció is egyetért. Eszerint a munkára rakodó terheket kell érdemben csökkenteni a fogyasztási és a vagyoni típusú adók emelése terhére. Ez az irány változatlan, de az új kormány kezében lesz annak eldöntése, a frakcióval együtt, hogy az alapelv megtartása mellett szorul-e módosításra a csomag - hangsúlyozta Lendvai Ildikó.
A kormányfő és a pártvezetés jövőbeni együttműködéséről szólva azt mondta: változatlanul lesz olyan fórum, ahol a kormányfő, a frakcióvezető és a pártvezetés egyeztet, "az új helyzetben az eddigieknél nem kisebb, hanem nagyobb szükség van az együttműködésre". A pártot vezető hármas ügyvezetéssel kapcsolatban Lendvai Ildikó úgy fogalmazott: "szokatlan konstrukció egy szokatlanul nehéz helyzetben, mégis biztos vagyok abban, hogy működni fog, mert önkéntesen vállalt és a párt legmagasabb döntéshozó fórumán, a kongresszuson megerősített összefogáson alapul".
Ön szerint meddig lesz miniszterelnök Bajnai Gordon? Szavazzon! |
Az első, Lendvai Ildikó által vezetett elnökségi ülést kedden tartja az elnökség. A pártelnök ezen azt kéri a tagoktól, hogy jelezzék, milyen területekért szeretnének felelni, a két hete megalakult új elnökségben csak ezt követően alakítanák ki a munkamegosztást. Arra a felvetésre, hogy pártelnökként mit fog másként csinálni, mint Gyurcsány Ferenc, Lendvai Ildikó azt mondta: "csak azt, ami az új helyzetből és a személyes habitusból következik. Nagyra becsülöm Gyurcsány Ferenc politikai tehetségét, de más ember más feladatot nyilván nem oldhat meg teljesen változatlan módon".
Az MSZP előtt álló keményebb erőpróba és a személyes hajlam is azt követeli meg, hogy többszereplős legyen a munkamegosztás és a felelősségvállalás, és reményeim szerint erre a többiek is készen állnak - tette hozzá. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy Gyurcsány Ferenc a Táncsics Alapítvány elnökeként állandó meghívottja az elnökségi üléseknek, így együttműködésére ebben a formában is számíthatnak.
Néhány miniszter "túlélheti"
"Bajnait Orbán Viktornak köszönhetjük"
Gyurcsány nem írta alá a bizalmatlansági indítványt
Egyenként járulnak a miniszterek Bajnai elé
Gyurcsány máris a visszatérést fontolgatja?
Az ember, aki nem írta alá Bajnai programját
Háttéralku után: Lendvai az egyetlen jelölt
Bajnai megcsinálta a 100%-ot az MSZP-ben
MTI