A vizsgálatba bevont öt alpesi ország közül Németországot fenyegeti a leginkább ez a veszély, azután következik a sorban Ausztria, Olaszország, majd Franciaország és végül Svájc. Egy éghajlatkutató megállapítása szerint az idei az elmúlt ezerháromszáz év legmelegebb téli évadja az alpesi síterepeken.
A szakértők egy része úgy véli, az enyhe időjárás lehet akár a természet szeszélye is, de sokan attól tartanak, hogy a jelenséget a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok okozzák.
Az OECD-jelentés előtt pár nappal éppen hóhiány miatt kellett elhalasztani az alpesi sí Világkupa-sorozat több futamát. |
Jelenleg az Alpok egészét átfogó tanulmányban megvizsgált 666 lesiklópálya 90 százalékát fedi tartósan, legalább száz napig hótakaró. A szerzők szerint a hőmérséklet egy Celsius fokos emelkedése ötszázra csökkentheti a használható pályák számát, ez valószínűleg 2020-2025-ig bekövetkezhet.
Két fokos melegedés - amely 2050-re várható a szakemberek szerint - négyszázra, az évszázad végére jósolt három fokos növekedés pedig kétszázra csökkentheti a jól kihasználható lejtők számát - áll a tanulmányban.
Megérkezett a hó a Kékestetőre
Novemberben 100 éves melegrekord dőlt meg
Sorra dőlnek a melegrekordok Európában
Lappföldön is hiányzik a hó