Hozzátette, elsődlegesen azzal számolnak, hogy a külső feltételek lényegesen nem változnak a következő hónapokban, s így a Mol csoport tartani tudja az első félévben elért jó eredményeket az év hátralévő részében is, nem számítva az egyszeri tételeket.
Mint kiemelte, várakozásaik szerint a forint árfolyama sem a dollárhoz, sem az euróhoz képest nem tér el érdemben a mostanitól, s a kőolaj ára is a 100-110dolláros sávban mozog majd hordónként. A kutatás-kitermelés üzletág (upstream) pedig tartani tudja a korábbi évekénél jóval magasabb, napi 145-150 ezer hordó kitermelési szintet.
Szakértők szerint az előző negyedévi becslésnek a duplájára, 30 százalékra nőtt az esélye annak, hogy az Egyesült Államok újabb recesszióba süllyedhet. |
A Mol csoport 54 milliárd forint nettó eredményt ért el az idei második negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 43,2 milliárd forint veszteséggel, a bevétel 23 százalékkal 1.298,4 milliárd forintra nőtt - részletek >>
A vezérigazgató-helyettes elmondta: az éves összevetésben nagyon jó féléves, illetve idei második negyedéves eredmények alapvetően az upstream üzletág teljesítmények köszönhetők. Ezen belül a kitermelés szinten maradásának, a kőolajár-emelkedésnek, amit azonban részben ellensúlyozott a dollárárfolyam változása és egy nagyobb értékcsökkenési leírás. A feldolgozás-kereskedelem szegmens (downstream) eredményére egyebek mellett a keresletnövekedés, illetve a kisebb finomító árrések hatottak.
Simola József a beruházásokról és fejlesztésekről elmondta, hogy a tervek szerint 2011-ben 370 milliárd forintot költenek ilyen célokra. Az első féléves 94 milliárd forintos CAPEX-ráfordítások után azonban várható, hogy ez az összeg mintegy 10-15 százalékkal kisebb lesz, azaz a Mol csoport nem költi az idei év tervezésekor a CAPEX-összegébe beépítette extra-keretet.
MTI