.jpg)
A Mol azt közölte, hogy nem kezd tárgyalásokat az OMV-vel és értékelésük szerint az OMV megkeresése lényegesen alulértékeli a cég üzleteit és kilátásait.
Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának elnöke azt mondta: a felügyelet dolga, hogy a tőkepiac általános működését biztosítsa. Ezt két dolog veszélyeztetheti: az egyik, ha a vevők és az eladók a tőkepiacon, mondjuk a tőzsdén nem egyforma információval rendelkeznek, illetve a másik, ha olyan információk alapján cselekednek, amelyek ténylegesen nem minősülnek valóságosnak.
Az OMV vételi szándéknyilatkozatára azt mondta: "nem érkezett felvásárlási ajánlat, ebből következően nekünk azt kell megvizsgálni, hogy ez most egy olyan hír-e, amelynek van felvásárlási része, (...) ha nem, akkor (...) az emberek úgy vettek papírt, hogy annak nem volt igazából alapja, akkor ezt kell megvizsgálnunk". Hozzátette: álláspontja szerint ez a vizsgálat nagyon rövid idő alatt, mintegy 48 órán belül lezajlik.
Az OMV vezetése szerdán és csütörtökön Londonban találkozókat tart a magyar Mol részvényeseivel - közölte egy, az ügyet jól ismerő forrás. Az OMV vezetése várhatóan arra kéri majd a részvényeseket, szorgalmazzák a Mol igazgatóságánál, hogy javasolja az OMV-nek a Mol-ra tett bármilyen lehetséges ajánlatát. |
Daróczi Dávid kormányszóvivő a nap folyamán emlékeztetett: a kormány korábban két dolgot jelzett. Az egyik, hogy az osztrák vállalat addigi akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekinti. Másrészt azt, hogy több más európai uniós tagállamhoz hasonlóan fontosnak tartja, hogy a lakosság ellátása szempontjából stratégiai jelentőségű vállalatok esetében legyen a közösségi jogszabályokkal teljes összhangban lévő lehetősége kontrollra, ha az adott vállalatban egy külföldi állam próbál befolyást szerezni.
S&P: év végére elfogyhat a Mol pénzügyi mozgástere
A Mol jelenlegi részvényesi szerkezete és az osztrák OMV átvételi kísérletei kockázati tényezők, amelyek lefelé módosíthatják a magyar olajcég adósosztályzatait - áll a Standard & Poor"s Londonban kiadott elemzésében.
A világ legnagyobb hitelminősítőjének ezután kiadott londoni elemzése szerint a Mol jelenlegi adóskockázati besorolása - gyenge befektetői "BBB mínusz", stabil kilátással - tükrözi a cég erős pozícióját a közép- és kelet-európai finomítói piacon, erőteljes és "viszonylag ellenálló" nyereségességét, és ésszerű vagyonmegoszlását. A Mol pénzügyi profilja azonban "csak átlagos" a legutóbbi agresszív részvény-visszavásárlás miatt meredeken megemelkedett adósság nyomán, áll az S&P elemzésében.
A hitelminősítő adatai szerint a Mol június 22-e óta 505 milliárd forintot költött részvény-visszavásárlásra, annak érdekében, hogy visszaverje az OMV átvételi kísérletét. A Mol és a "baráti bankok" jelenleg mintegy 40 százalékot birtokolnak a cégben.
A Standard & Poor"s szerint a részvény-visszavásárlások felemésztették a Mol pénzügyi mozgásterének zömét. A hitelminősítő úgy becsüli, hogy az olasz Italiana Energia e Servizi (IES), finomítással és kereskedelemmel foglalkozó társaság tervezett megvétele, illetve a cseh CEZ-nek eladott 10 százaléknyi Mol-részvény tranzakciója után, 2007 végén a magyar olajcég adóssága 650-750 milliárd forint (3,5-4,1 milliárd dollár) lesz.
Az elemzés szerint a jelenlegi besorolási szinthez a Standard & Poor"s hozzávetőleg 2,6-szeres szorzójú adósság/EBITDA többszöröst és 35 százalékos működésibevétel/adósság arányt várna el.
A Mol jelenlegi részvényesi szerkezete, valamint az OMV átvételi kísérletei azonban olyan kockázati tényezők, amelyek elmozdulást okozhatnak a vállalat stratégiájában és pénzügyi politikájában, aminek lefelé mutató hatása lehet az adóskockázati besorolásra - áll az S&P keddi londoni elemzésében.
A Standard & Poor"s szerint a Mol pénzügyi mozgástere 2007 végére többé-kevésbé elfogy, ezért bármilyen, akár közepes méretű, adósságból finanszírozott akvizíció már nyomást gyakorolhat az adósosztályzatokra. A felminősítési kilátásokat ugyanakkor korlátozza a cég növekedési stratégiája és a Mol részvényesi szerkezetével kapcsolatos bizonytalanság, áll az elemzésben.
Az S&P 2005 szeptemberében adta meg a megszorításokkal már befektetésre ajánlottnak tekintett "BBB" adóskockázati osztályzatsáv alapfokát, a "BBB mínusz"-t első vállalati minősítésként a Mol-nak. Ehhez fűzött akkori elemzésében kiemelte: a Mol a független európai finomítók közül addig egyedüliként kapott befektetői fokozatot a Standard & Poor"s-tól, amit a korlátozott versennyel jellemzett, erőteljes kiskereskedelmi pozíció és a finomítói tevékenységben érvényesülő, a nyugat-európai cégeknél számottevően jobb profitrés indokolt.
A Standard & Poor"s tavaly áprilisban negatív figyelőlistára vette a magyar olajcéget, miután ismertté vált, hogy a Mol átvételi ajánlatra készült az orosz OAO Udmurtneft olajtermelő vállalatra. A negatív figyelőlista akkori indoklása szerint az S&P a Mol hosszú távú adóskockázati osztályzatában addig is figyelembe vette, hogy a magyar cég kitermelői jellegű cégvásárlásokra törekszik, az Udmurtneft akvizíciójának pénzügyi kihatása azonban a nagyobb és kockázatosabb lehet a vártnál.
Később azonban a Standard & Poor"s levette a negatív figyelőlistáról a Mol besorolását, azzal az indokkal, hogy a cég akvizíciós kísérlete az Udmurtneftre végül nem járt sikerrel. Ezzel együtt viszont a hitelminősítő negatív kilátást jelentett be a Mol osztályzatára, mondván: az Udmurtneft-próbálkozás mégis jelezte a magyar társaság "növekedési étvágyát".
A negatív kihatású figyelőlistára vétel a hitelminősítői gyakorlatban rövid időn belüli leminősítés kockázatára figyelmeztet; a negatív kilátás hosszabb időtávra szól, feloldása akár tényleges leminősítéssel, akár a kilátás stabilra történő visszajavításával is megtörténhet. Az S&P idén decemberben végül ez utóbbi feloldási mód mellett döntött, azzal az indokkal, hogy a Mol "figyelemreméltó pénzügyi teljesítményt" ért el 2006-ban.
A Mol alázza az OMV-t
Aki bújt, aki nem: itt az OMV ajánlata - elemzés
Mol: nem kereste őt újra az OMV
MTI