1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol Nyrt. ajánlatot tett a Szurgutnyeftyegaz orosz konszernnek a Molban vett részvénycsomagja megvásárlására - jelentette csütörtökön a Vedomosztyi
A Mol Nyrt. ajánlatot tett a Szurgutnyeftyegaz orosz konszernnek a Molban vett részvénycsomagja megvásárlására, a kérdéssel most a két ország kormányainak szintjén foglalkoznak - jelentette csütörtökön a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap.

A Vedomosztyi a Molhoz és az orosz energiaügyi minisztériumhoz közelálló forrásokra hivatkozva közölte a hírt.

A Szurgutnyeftyegaz  az osztrák ÖMV állami energetikai konszerntől vette meg tavaly tavasszal a Mol 21,22 százalékos részvénycsomagját 1,4 milliárd euróért, az akkori részvényárfolyam közel duplájáért.

A lap forrásai szerint orosz állami tisztségviselők megvitatták a kérdést a magyar féllel két hete, a kétoldalú kormányközi gazdasági vegyes bizottság ülésén, s arról volt szó, hogy szerdán Moszkvába érkezik a Mol küldöttsége a tárgyalások folytatására. A delegáció érkezését moszkvai magyar diplomáciai körök csütörtökön nem tudták megerősíteni, de azt mondták, nem feltétlenül kellene tudniuk róla.  

Kacsának minősítette Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium államtitkára csütörtökön újságírók előtt, hogy a két ország kormányainak szintjén foglalkoznak azzal, hogy a Mol Nyrt. ajánlatot tett a Szurgutnyeftyegaz  orosz konszernnek a Molban birtokolt részvénycsomagja megvásárlására.

Az orosz lap értesüléseit a Mol és a kormányszóvivő is cáfolta.

A Vedomosztyi felidézte, hogy az ÖMV azért adta el a pakettet, "mert nem sikerült együttműködést kialakítania a Mollal, de Vlagyimir Bogdanov, a Szurgutnyeftyegaz vezérigazgatója arra számított, hogy az üzlet hosszú távú, kölcsönösen előnyös együttműködés kezdete lesz". Reményei azonban nem teljesültek.

"Magyarországon már a részvények váratlan megvásárlását is barátságtalan és gyanús lépésnek tekintették, a Mol minden lehetséges módon szembeszegült az új részvényessel, s politikusok arról beszéltek, hogy Oroszország ezzel kísérletet tett a gázvezetékekhez való hozzáférésre. A Mol mindössze kétmillió tonna kőolajat termel ki, és öt kőolaj-feldolgozó üzemmel bír, de legértékesebb vagyona a magyarországi gázszállítási rendszer" - írta a lap.

"A Szurgut nem kapott közvetlen utasítást a vásárlásra, de az üzletet természetesen megvitatták legmagasabb szinten is" -  idézett a lap orosz kormányforrásokat.

A Mol egyebek között követelte, hogy a Szurgutnyeftyegaz a magyar jogszabályoknak megfelelően tárja fel tulajdonosi struktúráját, de a konszern erre nem hajlandó Oroszországban sem: az orosz Statisztikai Hivatal adatai 23 jogi személyről tudnak, amelyek mindegyikét a Surgutneftegeas munkatársai vezetik, s amelyeket a konszern részvételével hoztak létre, s egy részvényes sem bír öt százaléknál nagyobb pakettel.  A Vedomosztyi a társasághoz közelálló forrásra hivatkozva azt írta, hogy valóban ezek a részvényesek, de hivatalosan ezt soha nem erősítették meg.

"A Molt szintén a menedzserek ellenőrzik, akik nem örülnek a nem kívánatos részvényeseknek. A részvényesek jegyzékében az orosz konszernt nem tüntették fel, erről ugyanis az igazgató tanács dönt, s  ellene szavazott. A Mol beszámolóiban szó esik ugyan  Szurgutnyeftyegazról, képviselőit a tavaly nyári közgyűlésre nem engedték be. Az orosz konszern akkor bírósághoz fordult, és Bogdanov vezérigazgató azt mondta, a pakettet egyelőre nem adják el, de az ügyben még nincs ítélet" - írta a lap.

A Vedomosztyi hozzátette: forrásai nem adtak magyarázatot arra, miért kész most a Szurgutnyeftyegaz és Oroszország tárgyalásokba bocsátkozni. Egy magyar üzletembertől azonban úgy tudja a lap, hogy a Szurgutnyeftyegaz a részvénycsomag eladásáért cserébe támogatást akar kapni egyéb európai vagyontárgyak vásárlásához.

A lap szerint az orosz  sajtó tavaly arról írt, hogy a Mol felajánlotta az INA horvát kőolaj- és földgázipari konszern részvényeit a Szurgutnál lévő Mol-részvények fejében, de az orosz konszern cáfolta a hírt.

A Vedomosztyinak az orosz energiaügyi minisztériumhoz közelálló forrás azt mondta, hogy az orosz politikai vezetés korábbi magyar sajtóértesülésekkel ellentétben nem ellenzi a részvények eladását a Molnak, s úgy ítéli meg, hogy a Szurgutnyeftyegaznak kell erről eldönteni. Az illető szerint részletekről még nem volt szó, de a lap két magyar üzletembertől úgy értesült, hogy a Mol éppen annyit akar  fizetni a csomagért, amennyiért azt a Szurgutnyeftyegaz vette, vagyis 1,4 milliárd dollárt, és szerdán éppen ennyi is volt a csomag tőzsdei értéke.

A Szurgutnyeftyegaz Oroszország leggazdagabb cége: októberben 21 milliárd dollár tartalékkal rendelkezett, miközben a Vedomosztyi szerint a Gazprom tartalékai mindössze 9,5 milliárdot tesznek ki. A konszernnek sokszor javasolták, hogy fektesse be pénzét, de Bogdanov mindössze kétszer próbálkozott: meg akarta venni az orosz államtól a Szlavnyeft társaságot, de az utolsó pillanatban visszavonta pályázatát, és megvásárolta a Mol részvénycsomagját. Az utóbbival kapcsolatban olyan találgatások voltak, hogy magas szinten valakik rá akarják tenni a kezüket a konszern pénzére, s a hírek szerint Mol-csomag megvétele afféle pénzmentési akció volt.

Mindenki cáfol

"Nincs olyan Mol delegáció Moszkvában, amelyik a Surgutneftegassal tárgyal" - közölte a Mol szóvivője az MTI-vel az orosz Vedomosztyi hírére reagálva.

A Mol szóvivője emlékeztetett Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának a múlt héten a Reutersnek adott nyilatkozatára, amelyben elmondta: „Amíg nem látjuk tisztán ennek a részvénycsomagnak a sorsát, (például a Surgutneftegas szándékait), nem látok lehetőséget arra, hogy tárgyaljunk a MOL és a Surgut közötti stratégiai együttműködésről. Ez a Mol igazgatóságának és stakeholdereinek (összes érintettjének) - a velük folytatott megbeszéléseken alapuló - álláspontja.”

Az üggyel kapcsolatban Szollár Domokos kományszóvivő leszögezte: a magyar kormány többször jelezte orosz partnerének, hogy támogatja a Mol meghirdetett stratégiáját, amelynek egyik kulcseleme a társaság függetlenségének megőrzése. Legutóbb az Orosz-Magyar Gazdasági Vegyesbizottság ülésén is tolmácsolta ezt az orosz kormánynak. A január végi vegyesbizottsági ülés óta kormányközi egyeztetés, újabb fejlemény ezen a téren nem történt.

A Mol nem áll szóba a Szurguttal 
Megkerüli Ukrajnát Magyarország olaja 
Oroszország máris üzent Ukrajnának

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG