Az elmúlt három hónapban a háztartások elsősorban inflációs várakozásaikban lettek sokkal bizakodóbbak, de a korábbinál jóval kedvezőbben ítélik meg saját pénzügyi helyzetük jövőbeli alakulását és a nemzetgazdaság egészének várható fejlődését is. A háztartások jelenlegi anyagi helyzetüket jobbnak értékelik, mint az év első felében, ugyanakkor a korábbinál borúlátóbban ítélik meg a munkanélküliség várható alakulását.
A felmérésben a családok által jelentett egy főre jutó nettó jövedelem havi 64.081 forint. A háztartások átlagoshoz közelállónak tartják anyagi helyzetüket. A részindex értéke 97,2 százalék, ami a legkedvezőbb a 2006-ban bevezetett egyensúlyjavító intézkedések óta.
A családok 15 százaléka minősítette jónak háztartása helyzetét, 55 százaléka közepesnek, 29 százaléka rossznak. A válaszadók átlagosan a közepesnél valamivel rosszabbnak tartják anyagi körülményeiket. A nagyon rossz körülmények között élők aránya csökkent. A pénzügyi helyzetet jellemző index értéke 86,8 százalék, csaknem 2 százalékponttal haladja meg a májusban mért értéket, ezen a téren kismértékű javulás látható.
A GDP jövőre 3 százalékkal bővül, a gazdaság visszaáll egy lényegében egyensúlyi, az EU konjunktúrájával szinkronban lévő, de még csak gyenge-közepes dinamikájú pályára - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzésében. A prognózis szerint jövőre gyorsul a modernizáció és az életkörülmények szerényen javulnak. Az egyéni fogyasztás 2,5 százalékkal, a beruházások 10 százalékkal bővülhetnek, az export és az import 12 százalékkal nő, az infláció 4,2 százalékra csökken - jósolják. |
A háztartások arra számítanak, hogy pénzügyi viszonyaik a jövőben kedvezőbben alakulnak majd, mint a múltban. A részindex értéke az előző negyedévi 82,3 százalékról 91 százalékra nőtt, a lakosság a pénzügyi helyzetét most is kedvezőbbnek látja, mint az elmúlt évben.
A lakosság a következő évben is romló makrogazdasági eredményekre számít, a pesszimisták aránya viszont jóval kisebb, mint az elmúlt év folyamatainak megítélésekor. A családok egy része már érzékeli a pénzromlás ütemének enyhe lassulását.
A munkanélküliséggel kapcsolatos félelmek azonban még mindig erősek. Ez az egyetlen részindex, amely negatív irányba változott, bár a csökkenés mértéke alapján ez is inkább stagnált. A részindex értéke 93,4 százalék, ami 0,6 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző negyedévben. A következő évre a válaszadók 52 százaléka növekvő mértékű munkanélküliségre számít, míg a munkanélküliek számának csökkenését a kérdezettek 16 százaléka várja.
A háztartások többsége továbbra sem képes pénzügyi tartalékokat felhalmozni. Az Ecostat korábbi felmérései szerint a megtakarítási potenciál 2007 szeptembere és idén május között folyamatosan nőtt. Ez a tendencia most megtörni látszik, és arra enged következtetni, hogy a lakosság egy része eladósodik. A nagyobb kiadással járó elképzelések megvalósításához az érintett háztartások 18 százaléka így hitel felvételét tervezi. A hitelfelvételt tervezők aránya az összes háztartásra vetítve 13 százalék.
Bizakodóbbak lettek a vállalatok
A magyar piac nem fog összeomlani
A bizonytalanság az úr Magyarországon
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre?
Mikroszkóp alatt a magyar gazdaság: újabb jóslat
MTI