
Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe? Szavazzon! |
Az első két hiba az ingatlanpiaci buborék felfúvódásához járult hozzá, a harmadik a nyersanyagpiaci árrobbanáshoz, áll a The Economist elemzésében.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
A Financial Times pénteki számában Paul De Grauwe, a leuveni egyetem közgazdaságtan-professzora azt írta: a jelenlegi likviditási válság koordinációs kudarc eredménye. "A" bank nem akar hitelezni "B" banknak, nem feltétlenül azért, mert "B" bankot fizetésképtelennek tartja, hanem azért, mert attól fél, hogy más bankok sem hiteleznek "B" banknak, ami viszont már előidézheti "B" bank fizetésképtelenségét. Így a banki hitelezés azért áll le, mert a bankok várakozása szerint a banki hitelezés le fog állni, írja a közgazdász professzor.
G7: a nagy szavak mögött nincs elképzelés
De Grauwe szerint ebből csak egy kiút van: a nagy országok - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, az euróövezet, esetleg Japán - kormányainak át kell venniük gazdaságuk bankrendszerét, vagy legalábbis a nagybankokat. A kormány az egyetlen olyan intézmény ugyanis, amely meg tudja oldani a likviditási válság központi okát, a koordinációs kudarcot: amint a bankok az állam kezében vannak, utasítani lehet őket arra, hogy bízzanak egymásban és hitelezzenek egymásnak.
Minél gyorsabban megteszik a kormányok ezt a lépést, annál jobb, áll a Financial Timesban közölt elemzésben.
Minden, amit a válságról tudni akar a Privátbankáron
Hitelválság 2008
MTI