Az államadósságot nem növeli, ha a részvénypakett megvásárlásához szükséges pénzt nem az állam, hanem valamely cége veszi fel. A Népszabadság forrásai szerint erre legnagyobb esélye az állami áramholdingnak, az MVM-nek van.
Ha az MVM térségi versenytársának számító cseh állami CEZ áramcég a Mol nagytulajdonosa lehet, akkor ez a befektetés az MVM stratégiájába is beleilleszthető – vélik a társasághoz közel álló források. Ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy ha az MVM-nek piaci alapon kellene felvennie a két újonnan „megnyert” befektetéshez a pénzt, elképzelhető, hogy lemondhat a 2020-tól tervezett atomerőmű-bővítésről.
Habár a Mol is folyamatosan szóba kerül a csomag lehetséges vevőjeként, ezt az eshetőséget Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elvetette. A lap forrásai szerint egy ekkora hitel a társaság terjeszkedésétől vonná el a pénzt. Ráadásul az orosz felek állítólag különböző viták nyomán orrolnak Hernádira, így nem is hajlandóak a közvetlen értékesítésre. Ez persze nem zárja ki, hogy egy magyar állami kerülővel a csomag végül mégiscsak a Mol vonzáskörzetében kössön ki, ami valószínűleg ezután már nem is kerül ki onnan többé - írja a lap.
A Népszabadság a fejlesztési minisztériumtól nem kapott tájékoztatást, az MVM-nél viszont a fejlesztési tárcához irányították.
Népszabadság