A nagyok felett lebeg a kartellgyanú
Mint az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete bejelentette, azt gyanítják, hogy a két cég (az EU két piacvezetője az ágazatban) piacmegosztási megállapodást kötött, amelynek értelmében a másik anyaországában nem foglalkoznak gázértékesítéssel. Ha a vád beigazolódik, az is bizonyossá válik, hogy a vállalatok megsértették az uniós szerződéseket a verseny korlátozásával, illetve az árak magasan tartásával.
Az E.ON és a Gaz de France által közösen üzemeltetett MEGAL vezetékről van szó, amelynek használatakor a két cég az említett módon osztotta meg a szállításokat egymás között. Mint Jonathan Todd, a bizottság szóvivője elmondta, az E.ON-t azzal is gyanúsítják, hogy piacvezető pozíciójával visszaélve korlátozza más cégek hozzáférését a gázhálózathoz. A Gaz de France esetében a Franciaországba irányuló gázimport korlátozásának vádját is vizsgálják.
A bizottság figyelmét két évvel ezelőtt végzett meglepetésszerű ellenőrzések keltették fel. Tavaly Brüsszel már vizsgálatot indított az ügyben, most ennek keretében vetette fel a kartellgyanút.
A két cégnek most a bizottság felkérésre írásban ki kell fejtenie pozícióját a témában, és válaszolnia kell a feltett kérdésekre. A Gaz de France már jelezte, hogy megkapta a brüsszeli értesítést, de eddig is megadott minden kért információt Brüsszelnek. A vállalat korábban úgy vélekedett, hogy a vádak olyan időszakra vonatkoznak, amikor még egészen más versenyszabályozás volt érvényben az uniós energiapiacon.
Amennyiben a gyanút a bizottság igazoltnak látja, a vállalatokat tetemes bírsággal, akár éves forgalmuk egytizedének befizetésével sújthatja.
Így őrölnek a kartellezők malmai?
Nincs üzlet korrupció nélkül?
Hűség miatt büntetett a GVH
MTI