.jpg)
Pénzügyi stabilitási szempontból a legnagyobb kihívást jelentheti, hogy a gazdaság visszaesése és a devizahitelek magas aránya miatt a forint árfolyamának gyengülése érzékenyen érinti a magyarországi bankok jövedelemtermelő képességét. A kockázatokat azonban csökkenti a nemzetközi összehasonlításban magas adósi önrész, a lakáspiaci árbuborék hiánya, a háztartások erős hiteltörlesztési hajlandósága, illetve a bankok rugalmas adósságkezelési gyakorlata - jegyzik meg.
A jelenlegi makrogazdasági kilátások mellett az esetleges veszteségek fedezésére a bankrendszer jelenleg elégséges tőketartalékkal rendelkezik - szögezi le a jegybank.
Meghirdetett ülésezési rendjének megfelelően nem tárgyalta a jegybanki alapkamatláb megváltoztatását a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfői ülésén. A testület, közleménye szerint, áttekintette a gazdasági és pénzügyi folyamatokat. |
A jegybank a nemzetközi intézményekkel és a magyar hatóságokkal együttműködve számos intézkedést hozott. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió által biztosított összesen közel 20 milliárd eurós hitelkeret célja az volt, hogy a devizatartalékok további növelésen keresztül biztosítsa az ország, illetve a gazdaság finanszírozását és ezáltal elősegítse a hazai bankszektor biztonságos működését - fogalmaznak.
A jegybank intézkedései hozzájárultak ahhoz, hogy hazai bankokban megfelelő mennyiségű forint álljon rendelkezésre. Az MNB a rendelkezésére álló eszközökkel oldani kívánja a devizapiaci feszültségeket is. Mind az MNB hathónapos devizacsere-ügyletének, mind pedig az állami kölcsönnyújtás igénybevételének egyik feltétele a vállalati hitelezés fenntartása.
A hazai bankok zökkenőmenetes finanszírozásában a külföldi tulajdonosoknak a magyar leánybankjaik iránti elkötelezettsége meghatározó tényező - fogalmaz az MNB.
Nincs pénzügyi kultúránk - na majd most!
Újabb IMF-jelentés Magyarországról
Majdnem kétmilliárd euró a mérleghiányunk
Nem bíznak egmásban: deviza és ingyen ebéd
MTI