Új tulaj, új név
A Mezőbankot 1986 decemberében alapította meg 1400 mezőgazdasági termelőszövetkezet fejlesztési pénzintézetként, 1989-től pedig kereskedelmi bankként folytatta működését. A ´87-ben alapított Agrobank feletti kontrollt 1995-ben szerezték meg, a pénzintézetet beleolvasztották a Mezőbankba. 1997-ben privatizálta az Erste Bank Sparkassen, egy évvel később változott a társaság neve Erste Bank Hungary Rt.-re.
Az 1988-ban alapított Postabank sikernek induló, majd botrányokba fulladó történetének végére is az Erste tett pontot, amikor 2003-ban, 5 évvel a busás állami konszolidáció után megvásárolta a pénzintézetet.
1990-ben alapították meg magyar többséggel, külföldi befektetők részvételével a Kultúrbankot. Ebben 1992-ben a francia Bank Indosuez S.A. szerzett többségi tulajdont, és Indosuez Bank néven folytatta a tevékenységét. 1996 februárjától a koreai érdekeltségű Hanwha-csoport a BIM Rt. részvényeinek megvásárlását követően többségi tulajdonosként működteti a Hanwha Bankot.
Simor: az MNB kamatemelési ciklust kezdett |
A Magyar Nemzeti Bank 1985-ben hozta létre az Általános Vállalkozási Bankot, amely becsődölése után 1992-ben a Westdeutsche Landesbank tulajdonába került, és WestLB Bank néven folytatta tevékenységét. A Wallis 2009-ben vásárolta meg a részvények 100 százalékát, a pénzintézet ezután Milton Bank néven működött, amíg Demján Sándor cége néhány hónappal később meg nem vásárolta. A leggazdagabb magyarként számontartott nagyvállalkozó a Gránit Bank nevet adta pénzintézetének.
Az IC Bankot malajziai magánszemékyek alapították 1992-ben az ázsiai-magyar kereskedelmi kapcsolatok fellendítése érdekében. 2007-ben az olasz Banco Popolare csoport szerezte meg a részvények 100 százalékát, azóta is ezen a néven működik a pénzintézet.
1995-ben 17 magánszemély alapította a HBW Express Takarékszövetkezetet, amely a spanyol Caja Navarra belépése után, 2008 októberében kereskedelmi bankká alakult át. A bank 2010 áprilisa óta MagNet Magyar Közösségi Bank néven, újszerű üzletpolitikával működik.
Egyes pénzintézetek bár látszólag éppen olyan fiókokat működtetnek, mint versenytársaik, a háttérben mégis más szervezetben tevékenykednek. Számos, Magyarországon jelen lévő külföldi bank döntött úgy, hogy magyarországi működését leányvállalatokból egy fióktelep-konstrukcióba szervezi át. A fióktelep-struktúra esetében a magyarországi működés túlmutat a hazai pénzügyi szabályozás hatályán (nem a hazai, hanem a a külföldi szabályok érvényesek), másrészről ez a fajta átszervezés adómegtakarításra is lehetőséget nyújt. Fióktelepként működik hazánkban például a Fortis, a Dresdner, az Oberbank, az ING, az AXA, a BNP Paribas, a Citibank, a Cofidis, vagy a HSBC is. |
1992-ben alapították a francia Credit Lyonnais magyarországi bankhálózatát, amely az első olyan bank volt Magyarországon, amely nem a Nemzeti Bankból kiválva, hanem 100 százalékban külföldi tulajdonú leánybankként az Állami Bankfelügyelet jóváhagyásával jött létre. Az anyabank tulajdonosi viszonyainak változása után, 2004-től világszerte Calyon Bank néven folyt tovább a tevékenység, 2010 februárjától pedig az új tulajdonos nevét is tartalmazó Crédit Agricole Corporate and Investment Bank néven találjuk meg a magyarországi fióktelepet is.
Az Általános Értékforgalmi Bank a legrégebben működő kereskedelmi bank volt Magyarországon, mivel jogelődjét, a Magyar Ipari és Kereskedelmi Bank Rt-t 1922-ben alapították. 1990-ben a magyar bankrendszerben elsőnek számító privatizáció során a CEDC (Közép-Európai Fejlesztési Társaság) megszerezte a részvények 50%-át, míg a másik 50% a magyar állam tulajdonába került. 1996-ban a bank új, 100%-os tulajdonosa a Gazprom lett, majd Mehmet Rahimkulov érdekeltségébe került. 2005 végétől az ügyfeleket és a bankfiókokat a Volksbank vette át.
Az 1986 decemberében Unicbank néven megalakult bank alapításában három nemzetközi pénzintézet vett részt. A bank neve az osztrák Raiffeisen pénzügyi csoport befolyásának növekedésével változott: 1997. január 1-jétol Raiffeisen Unicbankra, majd 1999. január 18-ával, a lakossági üzletág elindulásával egyidejűleg Raiffeisen Bankra.
1990-ben indul Magyarországon a Creditanstalt bank; a tulajdonosi körben történő változás után BA-CA (Bank Austria Creditanstalt) néven futott tovább. Az 1993-ban alapított Hypo Bank, amely később HypoVereinsbankként, majd HVB Bankként működött, az anyacégek fúzióját követően a BA-CA-t magába olvasztva HVB néven üzemelt 2007-ig, amikor is új anyavállalata nevét felvéve UniCredit Bankká változott.
A tulajdonosi háttér megváltozásának köszönhetően bővült valamelyest Budapest Bank neve is, melyet ma GE Moneybank - Budapest Bank néven ismerünk.
Új funkció, új név
Az FHB Földhitel- és Jelzálogbankot, mint szakosított pénzintézetet 1997 októberében alapította négy bank. 2003-ban privatizálták, 2006-ban új leányvállalatokat alapítottak. A tevékenység átalakulása, bővülése következtében aktuálissá vált a név megváltoztatása is, ennek szellemében 2006-tól a 3 betűt megtartva, a földet elhagyva FHB Jelzálogbank, illetve FHB Kereskedelmi Bank néven működnek a társaságok.
1950-ben alapították a Magyar Külkereskedelmi Bankot. Az 1994-es privatizáció nyertese a mai BayernLB (akkor Bayerische Landesbank Girozentrale -BLB) volt, a tulajdonosváltás azonban nem járt együtt névváltozással. Ma már a funkció megváltozásának, a tevékenységek bővülésének, átalakulásának megfelelően "szimplán" MKB Bank néven múködik a pénzintézet.
Hasonló okokból rövidült az OTP neve is. 1949-ben jött létre az Országos Takarékpénztár Nemzeti Vállalat, a cég 1990-ben alakult részvénytársasággá. 1995-ben vezették be papírjait a tőzsdére, a privatizáció 1999-ben zárult le. A 2000-es évek első évtizedében Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Nyrt. volt a cég teljes neve, ma azonban már "csak" OTP Nyrt. néven működik a legnagyobb hazai pénzintézet.
Érdekes, hogy nem járt be hasonló utat a K&H elnevezése. Az 1987-ben alapított bank 1997-ben induló privatizációjának végére a KBC (korábban Kredietbank) került többségi tulajdonba, a belga cég azonban nem tartotta fontosnak a magyar név lecserélését, így napjainkban is Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. a cég teljes neve. A KBC "történelmi lehetőséget" szalasztott el arra, hogy megszabaduljon a meglehetősen furcsa, félig angol, félig magyar "káendhá" elnevezéstől.
Privátbankár - Gáspár András