
A "DM Analízis 2007" a TeleData közleménye szerint egyebek mellett arra keres választ, hogy a direkt marketing eszközök milyen rétegeket érnek el leginkább, valamint az elért csoportokat tekintve mekkora az átfedés, illetve milyen különbségek vannak közöttük.
Az analízis másik célja annak feltárása, hogy azok az emberek, akik hajlandóak személyes adatok megadására, jellemzően milyen információkat közölnének a legszívesebben magukról. Van-e különbség e tekintetben a korcsoportok, illetve az eltérő vagyoni helyzetű rétegek között?
A harmadik kérdéskörben arra keresik a választ, hogy a 3 évnél újabb, illetve az annál régebbi autók tulajdonosainak milyen attitűdjei vannak a dm-eszközökkel kapcsolatban, s ezek mennyiben mások, mint az autóval nem rendelkezőké. Az elemzésekből származó következtetéseket november 8-án, a Golden Dove nemzetközi dm-konferencia keretein belül ismerteti Bartók János, a TeleData ügyvezetője.
Az idei analízissel, illetve a dm-piaccal kapcsolatban Bartók János elmondta: Magyarországon éves szinten mintegy 30 milliárd forintot költenek direkt marketingre, ami 2006-ban több mint 280 milliárd forint értékű vásárlást eredményezett. A dm keretében éves szinten összesen 600 millió kontaktus létesül magyar nyelven. Évente 244 millió címzett, 1,9 milliárd címzetlen küldeményt és 34 millió e-mailt juttatnak el az emberekhez, továbbá 11 millió feletti telefonhívást és 1 millió mobilüzenetet bonyolítanak le a magyarországi dm-cégek.
Magyarországon egy háztartásra éves szinten 40-50 dm küldemény jut, de vannak országok, ahol ennek a tízszerese. A címzett dm küldemények 83 százalékát el is olvassák az emberek, míg a címzetleneknek a 68 százalékát tanulmányozzák. A dm küldeményt kapók 52 százaléka pedig már vásárolt is a megkeresés hatására.
A dm-piacon a legtöbb pénzt, 9,2 milliárd forintot az autóipar költi, ezt követi 7 milliárddal a nyomdai szektor, majd 3,6 milliárddal a kereskedelem és 3 milliárddal a pénzügyi, biztosítási szegmens. A vendéglátásban és idegenforgalomban érdekeltek 1,6 milliárdot költenek dm célra, a távközlési cégek pedig 1,5 milliárd forintot.
A legnépszerűbb termék az élelmiszer, a ruházat, a könyv és a virág. Átlag feletti arányban vásárolnak a dm hatására a nők, a budapestiek és a megyeszékhelyen élők, valamint a magasabb végzettségűek és státusúak.
Bartók János kifejtette: a trendek szerint egyre nagyobb és részletesebb, gyakorlatilag mindenre kiterjedő adatbázist igényelnek a felhasználók, akik azt is szeretnék tudni, miképpen érhetik el leghatékonyabban az egyes, általuk megcélzott csoportokat. Hozzátette, figyelembe kell venni, hogy nemcsak a lakosság összetétele változik, a telekommunikáció és internet elterjedtség, a növekvő reklámzaj is megváltoztatja a dm-piac környezetét, éppen ezért nem szabad túlterhelni a célszemélyeket.
A TeleData reményei szerint a mostani kutatás tovább finomítja a dm-piaccal kapcsolatos szakmai ismereteket, s ezáltal még hatékonyabbá teheti a marketing tevékenységet.
A DMSZ tavaly kérte fel első ízben a Szonda Ipsost egy átfogó dm-piaci kutatásra, melynek anyagi támogatásában szintén jelentős szerepet játszott a TeleData. Az átfogó kutatást három évente megismételik, a közbenső években pedig mélyebb analíziseket végeznek a piac egy-egy szegmensét illetően.
A marketingesek 3 igazsága
Kampány indul a vöröshúsért
Mivel akarnak befűzni a bankok?
Honlap: csak 3 másodperce van
MTI