.jpg)
Az elemzés szerint a nyugdíjalapok megtérülési rátája tavaly a legtöbb vizsgált országban mínuszba fordult, miután a különböző típusú befektetési konstrukciók zömének értéke csökkent.
A fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térségen belül a nyugdíjalapok nominális megtérülési rátája átlagosan mínusz 19 százalék volt 2008 első tíz hónapjában. Az átlagtól a nagy-britanniai alapok tértek el érdemben: ezek ágazati szintű megtérülése mínusz 10 százalék volt, tekintettel arra, hogy a brit alapok portfolióiban kisebb súlyúak a részvénypiaci befektetések, és a font árfolyamvesztesége miatt a külföldi befektetések hozadékának fontértéke növekedett, áll az IFSL havi jelentésében.
A cég kitér a nyugdíjrendszerekre ható hosszú távú demográfiai tényezőkre is. Az elemzés szerint a hosszabbodó élettartam, a csökkenő születési arány és a korai nyugdíjazás gyakorlata nyomán számos fejlett országban meredeken növekedni fog az úgynevezett eltartottsági ráta, vagyis a nyugdíjasoknak a munkaképes korú lakossághoz mért aránya.
Az IFSL szerint Európában 2005-ben hozzávetőleg négy munkaképes korúra jutott egy nyugdíjas, vagyis az eltartottsági ráta 25 százalékos volt. A szervezet előrejelzése szerint azonban a következő évtizedekben a fejlett gazdaságokban ez az arány teljesen átfordul. Az IFSL azzal számol, hogy Németországban az eltartottsági ráta a 2005-ben mért 28 százalékról 2050-ig 54 százalékra, Franciaországban 25 százalékról 45 százalékra, Olaszországban 30 százalékról 60 százalékra, Nagy-Britanniában 24 százalékról 40 százalékra, az Egyesült Államokban 18 százalékról 34 százalékra, Japánban 30 százalékról 74 százalékra emelkedik.
Ennek a folyamatnak a finanszírozási kockázataira más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet. A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő egy korábbi előrejelzése szerint - amely a költségek emelkedésének jelenlegi ütemét vetítette ki a következő évtizedekre - 2050-re az Egyesült Államok teljes GDP-arányos kormányadóssága 239 százalékra, Franciaországé 235 százalékra, Németországé 221 százalékra, Nagy-Britanniáé 160 százalékra duzzad az idősödő népesség eltartásának várható költségvetési terhei miatt.
Ha ez a forgatókönyv valósul meg, mind a négy vezető ipari hatalom jelenlegi "AAA" szintű, vagyis legmagasabb besorolású szuverén adóskockázati osztályzata 2035 előtt a "BBB" sáv alatti spekulatív kategóriába süllyed, állt a Londonban kiadott S&P-elemzésben.
Már egy rossz programmal is előrébb lennénk?
Mi lesz most, hogy lejár az államadósság ötöde?
Hány lábon állunk a nyugdíjig?
Fölénybe kerültek a nyugdíjpénztárak
Hatalmas pénzeket buktak a nyugdíjbiztosítók
MTI