A GfK Hungária Piackutató Intézet által 2007. februárjában megkérdezett mintegy 1000 fő közül a legtöbben - a válaszadók 64 százaléka - úgy gondolják, a pénz elsősorban a család jövőjének biztosítását szolgáló eszköz. Az ekképpen vélekedők aránya - talán a család fogalmának tartalmi átalakulása, így az egyfős háztartások számának növekedése miatt is - 1995-höz (73 százalék) és 2003-hoz (70 százalék) képest is visszaesést mutat.
A megkérdezettek 38 százaléka szerint a pénz az elvégzett munka megérdemelt díja. Az e véleményt osztók aránya 1995-höz képest nőtt, 2003-hoz képest viszont mintegy három százalékkal csökkent Ezzel szemben több éves összehasonlításban is folyamatosan nőtt azoknak a hányada, akik szerint a pénz lehetőséget nyújt élvezni az élet apró örömeit. Míg 1995-ben a megkérdezettek egyötöde vélekedett így, 2003-ban arányuk 22 százalékra, 2007-ben pedig már 26 százalékra emelkedett - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
A GfK felmérésének eredményei alátámasztják azt a feltételezést, miszerint a pénzből sosem elég. A 2003-ban megkérdezettek 23 százaléka, idén pedig már 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy főállásban szerzett jövedelme biztosan nem elegendő a megélhetéshez. Stabil 3 százalékot ér el azoknak az aránya, akik szerint biztosan elegendő a főállásban szerzett jövedelem, s a válaszadók változatlanul 34 százalék gondolja úgy, hogy fő tevékenységéből származó bevételei többé-kevésbé elegendőek megszokott életvitelének biztosításához. Azoknak az aránya viszont, akik szerint a főállásban szerzett jövedelem nem igazán elegendő szükségleteinek biztosításához, a 2003. évi 39 százalékról 2007-ben 36 százalékra csökkent
A megkérdezés során nyilvánvalóvá vált, hogy a magyarok legnagyobb arányban (76 százalék) barátaikhoz és szomszédaikhoz fűződő viszonyukkal elégedettek. Elégedettségének adott hangot 70 százalékuk családi állapotával, 65 százalékuk teljesítőképességével, 61 százalék egészségi állapotával, 60 százalék pedig lakókörülményeivel kapcsolatban. A munka, illetve állás dimenzió az egyetlen, mely területen némi - mindösszesen 1 százalékos – romlás tapasztalható a korábbiakhoz képest: míg 2003-ban 35 százalék, addig 2007-ben 34 százalék volt elégedett munkahelyével, fő foglalkozásával. |
A megkérdezettek szerint azonban a túlköltekezés csak másokra vonatkoztatva igaz. A válaszadók saját költekezési szokásait vizsgáló kérdésre kapott válaszok már merőben eltérő képet körvonalaznak: saját bevallása szerint a megkérdezettek 79 százaléka annyit költ, amennyit a pénztárcája elbír - s ez az arány nem sokban tér el a megelőző időszakokban tapasztaltaktól. 13 százalék vallja magát óvatosnak, s költ kevesebbet, mint amennyit megengedhetne. A lehetőségeit meghaladó költekezésről azonban csupán a válaszadók nyolc százaléka számolt be 2007-ben.
Óriási lemaradásban vagyunk - az eladósodás megy
Könnyen és olcsón: mennyi is a hitel?
Sokkoló bevásárlás: Nagy Bevásárlókocsi-teszt
Körbenéztünk, elszédültünk: elszálltak az árak