1p
A Privátbankár legutóbbi kérdésére érkezett közel 9 ezer szavazatot értékelve elmondható: az olvasók elsősorban az állami apparátus kiadásain spórolnának. Parázs vita alakult ki nyugdíjasok és nem nyugdíjasok között; olvasóink a szociális juttatásokat alaposan megkurtítanák
A Privátbankár legutóbbi kérdésére érkezett közel 9 ezer szavazatot értékelve elmondható: az olvasók elsősorban az állami apparátus kiadásain spórolnának. Parázs vita alakult ki nyugdíjasok és nem nyugdíjasok között; olvasóink a szociális juttatásokat alaposan megkurtítanák

Közel 9 ezren válaszoltak legutóbbi kérdésünkre, mellyel azt firtattuk: a pénzügyi válság miatt áttervezendő költségvetésben önök hol spórolnának? Közülük - nem meglepő módon - alig több mint ezren csaptak a saját zsebükre, mint az állami kiadások megvágásának egyik lehetséges forrására. 11 és fél százalékos arányt ér el a "Befagyasztanám a béreket, a nyugdíj sem lenne tabu" opció.

Ezzel a lehetőséggel pedig meglehetősen komolyan foglalkoznak az állami döntéshozók; a legfrissebb hírek szerint a 13. havi bérek és nyugdíjak áldozatul eshetnek a szűkített költségvetés kidolgozásakor, és a bérek befagyasztásánál is inkább csak az a kérdés, hogy legalább a reálérték megtartásához elegendő emelésre lesz-e lehetőség.

A hozzászólók közül többen is érveltek e lehetőség mellett. Zsolt88 szerint "Egyes nyugdíjasokon is lehetne spórolni. Kollégám 65 éves nyugdíjas + főállásban közalkalmazott. 130ezer nyugdíj + nettó 120ezer fizu = 250 ezer/hó tisztán" - írja. A témában heves vita alakult ki nyugdíjasok és fiatalabbak között: 1234 például azt írja, "Ezzel az erővel azt is lehetne mondani, hogy a fiatalok még az előttük álló - vélhetően - hosszú életben (...) kereshetnek még elég pénzt maguknak, így most e fene nagy válságban vállaljanak némi áldozatot és tegyenek meg már annyit a saját szebb jövőjük érdekében, hogy most ifjonti lelkületből ingyen dolgozzanak." Míg egyesek a 13. - vagy a korábban emlegetett 14. - havi nyugdíj létjogosultságát firtatják, mások a végigdolgozott élet jól megérdemelt gyümölcseként tekintenek a nyugdíjra.


Valamivel többen, 13 százaléknyian elsősorban az állami nagyberuházások visszafogásán valamint a céges kedvezmények megkurtításán spórolnának az államnak néhány milliárdot, ahogy a valódi döntéshozók körében is felmerült már az autópálya-építések befagyasztása.

Így képzeli Gyurcsány a megszorítást

Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben négy intézkedést kell meghozni: 2009-ben a közszférában nem jár a 13. havi bér, és a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, a 13. havi nyugdíj csak az öregségi nyugdíjkorhatárt, azaz a 62 éves kort betöltőknek jut majd, és ennek összege nem lehet 80 ezer forintnál magasabb jövőre. Részletek >>
Az elsöprő többség (közel 63 százalék) "Az állami apparátus kiadásain" spórolna. A hozzászólások alapján elmondható, hogy a legtöbben ezalatt a miniszterek fizetését értik, ám többen felhívják a figyelmet: ez vajmi kevés a válság megoldására. Lova azt írja: "Mindenki azt hiszi, hogy az állami apparátuson akkorát lehet spórolni. Tudjátok mekkora része az államháztartási kiadásoknak a központi apparátus működtetése? 6 (hat) százalék! Ezen mekkorát lehet spórolni? A jóléti kiadások aránya viszont 60 (hatvan) százalék! Abból ha nem is könnyen de lehetne érdemben spórolni. Csak ez nehezen vállalható be politikailag."

Az "állami apparátus" fogalmának képlékenységével is többen foglalkoztak. sanyi is így kezdte a számolást: "Mit jelent, hogy állami apparátus? Sokak szerint a központi közigazgatásban dolgozókat, ami kb. 60 ezer fő. Ha az állami bérből élőket vesszük figyelembe ez kb. 750 ezer fő (tanár, orvos képviselő, bíró ...) Ők adóznak és a cégük is a jövedelmükből. A cég kb. 50%-ot, a fennmaradó 50%-ból a dolgozótól levonják az szja-t, a TB-t, ez mind az állami büdzsébe visszavándorol. Így marad kb. 25% ami az alkalmazottaknál marad. Ezzel ellentétben sok magáncég él állami beruházásokból, akik vagy adóznak, vagy sem. Az állami apparátusba bujtatják el a pártok embereit is akiket bármikor lehet mozgósítani."

laszlos is borúlátó, ha az állami apparátus kiadásainak lefaragásáról van szó: "Az a baj, hogy az állami apparátust a kormány a tanári fizetésekre és elbocsátásokra értené, nem a minisztériumok karcsúsításánál kezdené." Pedig többen a képviselők költségtérítésének megszüntetésével indítanák a megtakarítást.

A szavazók több mint egytizede másképp oldaná meg a spórolást. Az ötletek között legtöbbször a szociális juttatások, segélyek megkurtítása merült fel. nemtoom szerint "Érdemi megtakarítás kizárólag a szociális kiadások csökkentéséből származhat", roby szerint pedig "A segélyek összegét kéne megfelezni, hogy mindenkinek megérje elmenni dolgozni. Ezzel csökkennének a kiadások és a munkanélküliség is, mert aki akar dolgozni az tud is!" közgáz egyenesen megszüntetné "az állam részéről a mindenféle jogcímen járó szociális támogatásokat (lakásfenntartás, gyermekvédelmi kedvezmény, stb. stb.) mert (...) ezek a kiadások viszik csődbe az országot."

Akadtak azonban más elképzelések is. zsozso a szerencsejátékokra kifizetett összegeket jelentősen csökkentené. "A sokszor több milliárdos nyereményeket néhány millióra lehetne lefaragni, a szerencsejátékosok száma ezután sem csökkenne." elpeter szerint " Az MNB csökkentse az alapkamatot 5-6 % körüli értékre, így az államháztartás adóssága is jelentősen csökkenne, ami a külföldi bizalom erősítése érdekében sokkal nagyobb hatású, mint a mostani ostoba emelés.Az MNB állítsa vissza a forint védelmi árfolyamsávjait. Ez erős jelzés lenne a forint védelme érdekében."

zsolt pedig azonnal megvonná az összes, "úgymond civil szervezetnek adott támogatást, a pártoknak, az egyházaknak adott tamogatast. Ezeket a szervezeteket tartsa el a tagságuk! A parlament létszámát radikálisan csökkenteném, ahogy az önkormányzatokét is. Állami vállalatnál - pláne, ha költségvetési támogatásban részesült - semmifajta végkielégitésben nem részesiteném a közepvezetőtől felfelé a beosztottakat."

Az idézett hozzászólásokat szerkesztettük; azok tartalma, a bennük kifejtett álláspont nem tükrözi a Privátbankár.hu szerkesztőségének álláspontját.

GDP: a kormány a legrosszabbra is felkészül
Üres lesz a kosár: úgy tűnik, idén elmarad a karácsony
Beáldozzuk a 13. havikat a mentőövért cserébe?
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG