Közel 9 ezren válaszoltak legutóbbi kérdésünkre, mellyel azt firtattuk: a pénzügyi válság miatt áttervezendő költségvetésben önök hol spórolnának? Közülük - nem meglepő módon - alig több mint ezren csaptak a saját zsebükre, mint az állami kiadások megvágásának egyik lehetséges forrására. 11 és fél százalékos arányt ér el a "Befagyasztanám a béreket, a nyugdíj sem lenne tabu" opció.
Ezzel a lehetőséggel pedig meglehetősen komolyan foglalkoznak az állami döntéshozók; a legfrissebb hírek szerint a 13. havi bérek és nyugdíjak áldozatul eshetnek a szűkített költségvetés kidolgozásakor, és a bérek befagyasztásánál is inkább csak az a kérdés, hogy legalább a reálérték megtartásához elegendő emelésre lesz-e lehetőség.
A hozzászólók közül többen is érveltek e lehetőség mellett. Zsolt88 szerint "Egyes nyugdíjasokon is lehetne spórolni. Kollégám 65 éves nyugdíjas + főállásban közalkalmazott. 130ezer nyugdíj + nettó 120ezer fizu = 250 ezer/hó tisztán" - írja. A témában heves vita alakult ki nyugdíjasok és fiatalabbak között: 1234 például azt írja, "Ezzel az erővel azt is lehetne mondani, hogy a fiatalok még az előttük álló - vélhetően - hosszú életben (...) kereshetnek még elég pénzt maguknak, így most e fene nagy válságban vállaljanak némi áldozatot és tegyenek meg már annyit a saját szebb jövőjük érdekében, hogy most ifjonti lelkületből ingyen dolgozzanak." Míg egyesek a 13. - vagy a korábban emlegetett 14. - havi nyugdíj létjogosultságát firtatják, mások a végigdolgozott élet jól megérdemelt gyümölcseként tekintenek a nyugdíjra.
A szavazás állása a cikk írásának pillanatában. Voksolni még lehet, ahogy vitatkozni is - kattintson!
Valamivel többen, 13 százaléknyian elsősorban az állami nagyberuházások visszafogásán valamint a céges kedvezmények megkurtításán spórolnának az államnak néhány milliárdot, ahogy a valódi döntéshozók körében is felmerült már az autópálya-építések befagyasztása.
Így képzeli Gyurcsány a megszorítást Gyurcsány Ferenc szerint ebben a helyzetben négy intézkedést kell meghozni: 2009-ben a közszférában nem jár a 13. havi bér, és a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, a 13. havi nyugdíj csak az öregségi nyugdíjkorhatárt, azaz a 62 éves kort betöltőknek jut majd, és ennek összege nem lehet 80 ezer forintnál magasabb jövőre. Részletek >> |
Az "állami apparátus" fogalmának képlékenységével is többen foglalkoztak. sanyi is így kezdte a számolást: "Mit jelent, hogy állami apparátus? Sokak szerint a központi közigazgatásban dolgozókat, ami kb. 60 ezer fő. Ha az állami bérből élőket vesszük figyelembe ez kb. 750 ezer fő (tanár, orvos képviselő, bíró ...) Ők adóznak és a cégük is a jövedelmükből. A cég kb. 50%-ot, a fennmaradó 50%-ból a dolgozótól levonják az szja-t, a TB-t, ez mind az állami büdzsébe visszavándorol. Így marad kb. 25% ami az alkalmazottaknál marad. Ezzel ellentétben sok magáncég él állami beruházásokból, akik vagy adóznak, vagy sem. Az állami apparátusba bujtatják el a pártok embereit is akiket bármikor lehet mozgósítani."
laszlos is borúlátó, ha az állami apparátus kiadásainak lefaragásáról van szó: "Az a baj, hogy az állami apparátust a kormány a tanári fizetésekre és elbocsátásokra értené, nem a minisztériumok karcsúsításánál kezdené." Pedig többen a képviselők költségtérítésének megszüntetésével indítanák a megtakarítást.
A szavazók több mint egytizede másképp oldaná meg a spórolást. Az ötletek között legtöbbször a szociális juttatások, segélyek megkurtítása merült fel. nemtoom szerint "Érdemi megtakarítás kizárólag a szociális kiadások csökkentéséből származhat", roby szerint pedig "A segélyek összegét kéne megfelezni, hogy mindenkinek megérje elmenni dolgozni. Ezzel csökkennének a kiadások és a munkanélküliség is, mert aki akar dolgozni az tud is!" közgáz egyenesen megszüntetné "az állam részéről a mindenféle jogcímen járó szociális támogatásokat (lakásfenntartás, gyermekvédelmi kedvezmény, stb. stb.) mert (...) ezek a kiadások viszik csődbe az országot."
Akadtak azonban más elképzelések is. zsozso a szerencsejátékokra kifizetett összegeket jelentősen csökkentené. "A sokszor több milliárdos nyereményeket néhány millióra lehetne lefaragni, a szerencsejátékosok száma ezután sem csökkenne." elpeter szerint " Az MNB csökkentse az alapkamatot 5-6 % körüli értékre, így az államháztartás adóssága is jelentősen csökkenne, ami a külföldi bizalom erősítése érdekében sokkal nagyobb hatású, mint a mostani ostoba emelés.Az MNB állítsa vissza a forint védelmi árfolyamsávjait. Ez erős jelzés lenne a forint védelme érdekében."
zsolt pedig azonnal megvonná az összes, "úgymond civil szervezetnek adott támogatást, a pártoknak, az egyházaknak adott tamogatast. Ezeket a szervezeteket tartsa el a tagságuk! A parlament létszámát radikálisan csökkenteném, ahogy az önkormányzatokét is. Állami vállalatnál - pláne, ha költségvetési támogatásban részesült - semmifajta végkielégitésben nem részesiteném a közepvezetőtől felfelé a beosztottakat."
Az idézett hozzászólásokat szerkesztettük; azok tartalma, a bennük kifejtett álláspont nem tükrözi a Privátbankár.hu szerkesztőségének álláspontját.
GDP: a kormány a legrosszabbra is felkészül
Üres lesz a kosár: úgy tűnik, idén elmarad a karácsony
Beáldozzuk a 13. havikat a mentőövért cserébe?
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren
Privátbankár