1p
A Political Capital Institute szerint a politika több szereplője is lehetőséget kapott az újrakezdésre, de a szemben álló felek leginkább csalódást okoztak
A Political Capital Institute szerint 2006 a csalódások és újrakezdések éve volt. A politika több szereplője is lehetőséget kapott az újrakezdésre, de a szemben álló felek egymás szorításában leginkább csalódást okoztak a választóknak - áll a közéleti elemző és tanácsadó intézet évértékelőjében, amelyet szerdán juttatott el az MTI-hez.

Bár 2006 választási év volt, és egymást érték a gyakran sorsfordítónak nevezett események, a szereplők megújulásra való képtelensége miatt a pártpolitikai közeg sem változott - írják a PCI elemzői, akik szerint "szakpolitikai téren" már nem lehet mozdulatlanságról beszélni, mert a reformok elindítása "előrelépést" jelent a korábbi évekhez képest.

Az elemzők felidézik az óév fontosabb eseményeit, s ezek fényében elemzik a politikai folyamatokat. Megítélésük szerint a Magyar Vizsla című kampánykiadvány, valamint az MSZP szerverére történt behatolás kapcsán kirobbant botrány során az első csalódás azokat érte, akik biztosra vették a Fidesz győzelmét a parlamenti választásokon. A PCI a Fidesz tavaszi vereségének fő okaként az "egy a tábor, egy a zászló" elvén nyugvó hibás politikai stratégiát jelölte meg.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "újrakezdési" lehetősége kapcsán az elemzők úgy látják: a régi-új kormányfő azzal okozott csalódást, hogy bár az országgyűlési választások előtti kampányban olyan politikusként jelent meg, aki tudja, hogy hova kívánja eljuttatni Magyarországot, ez a kép azonban a kormányalakításkor szertefoszlott.

A hosszúra nyúlt koalíciós alkudozás, a visszavont, vagy módosított kormányzati tervek szétzilálták a határozott és elszánt kormányfői imázst - tették hozzá. Az elemzés szerint az elkerülhetetlen megszorító intézkedések mind a kormány, mind az ellenzék oldalán életben tartották a szociális demagógiát. Az MSZP szinte minden megszorító intézkedés bejelentésekor hangsúlyozta, hogy a nyugdíjasokat nem érheti hátrány, a Fidesz pedig az emberek szükségtelen megsarcolásaként utasította el a kormányzati döntéseket.

Magyarország és a baloldal számára 2006 a kihívások éve volt - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője. A szocialista politikus kihívásként említette, hogy igyekeztek elérni, a "nem életképes" költségvetés ne húzza vissza az életképes szerkezetű gazdaságot. A társadalom területén a szociális ellátórendszerek átalakítása volt a kihívás, míg a politika területén a radikalizmus komoly politikai tényezővé válása - közölte.

Lendvai Ildikó fontosnak tartotta, hogy a kormányzóképesség nem rendült meg. Mint mondta, folytatják a reformokat és a konvergenciaprogramot.

Gyurcsány Ferenc kormányfő májusban elhangzott, de csak szeptember közepén ismertté vált balatonőszödi beszédét értékelve az elemzők megállapítják: a szöveg kicsiben jelképezi mindazt, ami miatt a 2006-os esztendő az újrakezdések és csalódások éve lehet.

"A reformszellemű, de (...) leleplező beszéd brutális stílusban irányította a figyelmet arra, hogy a politikusok szerint választást nyerni Magyarországon csak a megszorítások eltagadásával, ködösítéssel és álintézkedésekkel (...) lehet" - írják az elemzők, akik szerint a politikai újrakezdésről szóló beszéd a társadalmi csalódottság, valamint az utcai erőszak kiváltó okaként jelent meg a nyilvánosságban.

Megítélésük szerint az önkormányzati választást követően Gyurcsány Ferenc azzal tudta stabilizálni helyzetét, hogy a külföld felé szigorúan elkötelezte magát a gazdasági stabilizáció végrehajtására. Orbán Viktor Fidesz-elnök viszont azzal okozott csalódást a nemzetközi közvélemény előtt, hogy nem volt hajlandó érdemben változtatni a gazdasági szereplők szemében hiteltelen programján.

A Fidesz politikája jelentős részben arról szólt 2006-ban, hogy Orbán Viktor a választási vereség ellenére is az ellenzék legmeghatározóbb szereplője maradhasson, ehhez pedig azt kellett mutatnia, hogy a "hazug Gyurcsány Ferenccel" szemben a Fidesz a választás előtt és utána is ugyanazt képviselte - áll az elemzésben.

A PCI szerint a köztársasági elnök "a nyilvánosság előtt hangsúlyos pillanatokban megjelenve, vagy megjelenésével hangsúlyos pillanatokat teremtve többször is fontos szerephez jutott az év során". Az államfő fellépései azonban gyakran váltottak ki negatív visszhangot - tették hozzá az elemzők. "Sólyom László az őszi politikai válság idején is csak részben tudott problémamegoldóként feltűnni, mert bár visszaterelte a pártokat parlamentbe, a "morális válság" gumifogalmának bevezetésével inkább csak akadályozta kibontakozást" - áll az intézet elemzésében.

Az a közéleti elemző és tanácsadó intézet munkatársai szerint az SZDSZ és az MDF számára egyaránt jól sikerült a parlamenti választás, míg azonban átmeneti stagnálás után az év végére a kisebbik ellenzéki párt pozíciója tovább erősödött, a csalódott liberálisok tartós népszerűségvesztést voltak kénytelenek elkönyvelni. A Fidesszel frakciószövetségben lévő KDNP-nek ugyancsak alkalma lett volna arra, hogy önálló politikai erőként építse fel magát, a kereszténydemokraták azonban egész évben képtelenek voltak kilépni a Fidesz árnyékából - áll a PCI elemzésében.

FT: sem Gyurcsány, sem Orbán nem maradhat
A Financial Times szerint nagy mákunk volt
A Fidesz adósságai miatt marad Orbán a pártvezető?

 

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG