Bár 2006 választási év volt, és egymást érték a gyakran sorsfordítónak nevezett események, a szereplők megújulásra való képtelensége miatt a pártpolitikai közeg sem változott - írják a PCI elemzői, akik szerint "szakpolitikai téren" már nem lehet mozdulatlanságról beszélni, mert a reformok elindítása "előrelépést" jelent a korábbi évekhez képest.
Az elemzők felidézik az óév fontosabb eseményeit, s ezek fényében elemzik a politikai folyamatokat. Megítélésük szerint a Magyar Vizsla című kampánykiadvány, valamint az MSZP szerverére történt behatolás kapcsán kirobbant botrány során az első csalódás azokat érte, akik biztosra vették a Fidesz győzelmét a parlamenti választásokon. A PCI a Fidesz tavaszi vereségének fő okaként az "egy a tábor, egy a zászló" elvén nyugvó hibás politikai stratégiát jelölte meg.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "újrakezdési" lehetősége kapcsán az elemzők úgy látják: a régi-új kormányfő azzal okozott csalódást, hogy bár az országgyűlési választások előtti kampányban olyan politikusként jelent meg, aki tudja, hogy hova kívánja eljuttatni Magyarországot, ez a kép azonban a kormányalakításkor szertefoszlott.
A hosszúra nyúlt koalíciós alkudozás, a visszavont, vagy módosított kormányzati tervek szétzilálták a határozott és elszánt kormányfői imázst - tették hozzá. Az elemzés szerint az elkerülhetetlen megszorító intézkedések mind a kormány, mind az ellenzék oldalán életben tartották a szociális demagógiát. Az MSZP szinte minden megszorító intézkedés bejelentésekor hangsúlyozta, hogy a nyugdíjasokat nem érheti hátrány, a Fidesz pedig az emberek szükségtelen megsarcolásaként utasította el a kormányzati döntéseket.
Magyarország és a baloldal számára 2006 a kihívások éve volt - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője. A szocialista politikus kihívásként említette, hogy igyekeztek elérni, a "nem életképes" költségvetés ne húzza vissza az életképes szerkezetű gazdaságot. A társadalom területén a szociális ellátórendszerek átalakítása volt a kihívás, míg a politika területén a radikalizmus komoly politikai tényezővé válása - közölte. Lendvai Ildikó fontosnak tartotta, hogy a kormányzóképesség nem rendült meg. Mint mondta, folytatják a reformokat és a konvergenciaprogramot. |
Gyurcsány Ferenc kormányfő májusban elhangzott, de csak szeptember közepén ismertté vált balatonőszödi beszédét értékelve az elemzők megállapítják: a szöveg kicsiben jelképezi mindazt, ami miatt a 2006-os esztendő az újrakezdések és csalódások éve lehet.
"A reformszellemű, de (...) leleplező beszéd brutális stílusban irányította a figyelmet arra, hogy a politikusok szerint választást nyerni Magyarországon csak a megszorítások eltagadásával, ködösítéssel és álintézkedésekkel (...) lehet" - írják az elemzők, akik szerint a politikai újrakezdésről szóló beszéd a társadalmi csalódottság, valamint az utcai erőszak kiváltó okaként jelent meg a nyilvánosságban.
Megítélésük szerint az önkormányzati választást követően Gyurcsány Ferenc azzal tudta stabilizálni helyzetét, hogy a külföld felé szigorúan elkötelezte magát a gazdasági stabilizáció végrehajtására. Orbán Viktor Fidesz-elnök viszont azzal okozott csalódást a nemzetközi közvélemény előtt, hogy nem volt hajlandó érdemben változtatni a gazdasági szereplők szemében hiteltelen programján.
A Fidesz politikája jelentős részben arról szólt 2006-ban, hogy Orbán Viktor a választási vereség ellenére is az ellenzék legmeghatározóbb szereplője maradhasson, ehhez pedig azt kellett mutatnia, hogy a "hazug Gyurcsány Ferenccel" szemben a Fidesz a választás előtt és utána is ugyanazt képviselte - áll az elemzésben.
A PCI szerint a köztársasági elnök "a nyilvánosság előtt hangsúlyos pillanatokban megjelenve, vagy megjelenésével hangsúlyos pillanatokat teremtve többször is fontos szerephez jutott az év során". Az államfő fellépései azonban gyakran váltottak ki negatív visszhangot - tették hozzá az elemzők. "Sólyom László az őszi politikai válság idején is csak részben tudott problémamegoldóként feltűnni, mert bár visszaterelte a pártokat parlamentbe, a "morális válság" gumifogalmának bevezetésével inkább csak akadályozta kibontakozást" - áll az intézet elemzésében.
Az a közéleti elemző és tanácsadó intézet munkatársai szerint az SZDSZ és az MDF számára egyaránt jól sikerült a parlamenti választás, míg azonban átmeneti stagnálás után az év végére a kisebbik ellenzéki párt pozíciója tovább erősödött, a csalódott liberálisok tartós népszerűségvesztést voltak kénytelenek elkönyvelni. A Fidesszel frakciószövetségben lévő KDNP-nek ugyancsak alkalma lett volna arra, hogy önálló politikai erőként építse fel magát, a kereszténydemokraták azonban egész évben képtelenek voltak kilépni a Fidesz árnyékából - áll a PCI elemzésében.
FT: sem Gyurcsány, sem Orbán nem maradhat
A Financial Times szerint nagy mákunk volt
A Fidesz adósságai miatt marad Orbán a pártvezető?