A sarkkörről vitáznak az oroszok és a norvégok
Az 1970-re visszanyúló határvita a tengernek egy feltehetőleg szénhidrogén-lelőhelyekben gazdag, 176 ezer négyzetkilométeres részét, illetve annak megosztását érinti. A lelőhelyek nagyon fontosak volnának Európa energiaellátása szempontjából, de a vita eddig akadályozta az ottani kitermelést.
"Nem véletlen, hogy a találkozót ebben a városban kezdik, és az észak-oroszországi Murmanszkban folytatják. Norvégiának és Oroszországnak közös érdekeltsége van az Északi-sarkvidéken. A tárgyalásokon szóba fog kerülni számos regionális együttműködési kérdés is mind a Barents-tengerrel, mind általában a térséggel kapcsolatban" - mondta a norvég külügyminisztérium szóvivője.
Az illető nem nyilatkozott arról, hogy várható-e áttörő jellegű megállapodás Jonas Gahr Store és Szergej Lavrov kora esti tárgyalásán. A külügyminiszterek mindazonáltal ratifikálják a két ország közötti közvetlen, 70 kilométer hosszú tengeri határról tavaly kötött megállapodást. Ezen kívül megvizsgálják a határforgalom megkönnyítésének lehetőségét. Jelenleg csak vízummal lehet egyik országból a másikba utazni.
Lavrov a BarentsObserver.com című internetes portál szerint így nyilatkozott: "Meggyőződésem, hogy lesz előrelépés a tárgyalásokon".
Mindenki a fenékre hajt
Az oroszok kérik a sarkot
Hajózható az Északi-sark
Az oroszok minden vágya a fenék
MTI