1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tisztább pénzügypolitikai célkövető helyzetet teremt a forint árfolyamingadozási sávjának keddtől érvényes eltörlése - áll a Fitch Ratings elemzésében.
Tisztább pénzügypolitikai célkövető helyzetet teremt a forint árfolyamingadozási sávjának keddtől érvényes eltörlése, amely ugyanakkor megerősíteni látszik azt a várakozást, hogy Magyarország 2014 előtt nem lesz az euróövezet tagja, áll a Fitch Ratings londoni elemzésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő szerint a forintsáv felszámolásával eltűnik az árfolyamkövetés és az MNB 3 százalékos inflációs céljának teljesítése közötti "potenciális ellentmondás ... a potenciálisan egymást zavaró kettős pénzügypolitikai célkövetés".

Az árfolyamsáv eltörlésének váratlan bejelentését más nagy londoni házak is kedvezően fogadták. Wike Groenenberg, a Citigroup londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci stratégiáért felelős igazgatója a bejelentés után azt mondta, hogy a sáv eltörlésének időzítése "tökéletes", mivel a forint "éppen jó messze volt" a sáv erős végétől.

Raffaella Tenconi, a Dresdner Bank londoni befektetési érdekeltségének (Dresdner Kleinwort) Magyarország-elemzője szerint a forint árfolyamsávjának eltörlése "rendkívül kedvező", mivel annak jele, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "továbbra is erős vezető pozícióban van", és változatlanul elkötelezett a mély szerkezeti reformok mellett.

A Dresdner londoni elemzője szerint a sáv felszámolása ugyanakkor tovább fokozza az arra irányuló nyomást, hogy a jegybank és a kormány koherens, átlátható gazdaságpolitikát folytasson, megakadályozandó a meredek árfolyamkorrekciókat a magyar befektetési konstrukciókban.

A Fitch Ratings londoni elemzése szerint az euróhoz kötött árfolyamsáv feladásának nem lesz közvetlen hatása a forint (külső) értékére, mivel a forint az utóbbi időkben 265 körüli árfolyamon mozgott, és ezt eddig sem korlátozta a sáv. A forintárfolyamnak ugyanakkor a továbbiakban is jelentős szerepe lesz az MNB pénzügypolitikai döntéseiben, tekintve az árfolyamváltozásoknak az árakra gyakorolt átszűrődő hatását, és a magánszektor jelentős mértékű deviza-eladósodottságát, áll a Fitch londoni kommentárjában.

Az elemzés szerint az árfolyamlebegtetés bevezetése megerősíti a Fitch azon nézetét, hogy nem valószínű Magyarország 2014 előtti eurócsatlakozása, azzal együtt sem, hogy a konvergencia program legutóbbi változata akár 2012-re is megteremtheti a feltételeket. Nem sok értelme lenne ugyanis az euróövezet előtti átváltási mechanizmussal (ERM-II.) gyakorlatilag azonos rendszer feladásának, ha a magyar hatóságok 2012-re terveznék az euróövezeti csatlakozást, ez ugyanis azt jelentené, hogy 2009 első felében be kellene lépni az ERM-II.-be, fejtegetik a Fitch Ratings londoni elemzői.

A hitelminősítő szerint a sáveltörlésnek nincs közvetlen hatása a Magyarországra érvényben tartott, közepes befektetői "BBB plusz" szuverén devizaadósi osztályzatra. A ház felidézi, hogy tavaly novemberben az addigi leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza a szuverén besorolásra érvényes kilátást - vagyis levette a napirendről a magyar adósosztályzat visszaminősítését -, tükrözve a 2007-es és 2008-as hiánycsökkentési programba vetett bizalom erősödését.

A Fitch elemzése szerint ugyanakkor a 2009-es költségvetési kilátások már bizonytalanabbak, és a deficitcsökkentés folytatására irányuló politikai akarat a 2010-es választások közeledtével, sőt már az idei márciusi népszavazás nyomán is lanyhulhat. Ha azonban elvész a reformlendület, és megismétlődik a korábbi választások előtt tapasztalt költségvetési expanzió, az ismét lefelé irányuló nyomást gyakorolna a szuverén magyar adósosztályzatokra, áll a Fitch elemzésében.

A Fitch Ratings londoni központjában tartott február eleji felzárkózó piaci szemináriumon a hitelminősítő térségi szuverén besorolásokért felelős igazgatója, Ed Parker - az MTI kérdésére, hogy az eddigi költségvetési stabilizáció nyomán várható-e kilátásjavítás a magyar adósosztályzatra a cég részéről - úgy fogalmazott: ez "még nincs a láthatáron".

Parker elismerte az előrelépést a költségvetési konszolidációban, de szintén megemlítette a távlati kockázatok között a következő választások előtti időszakot, amikor a ház szerint már bizonytalanabb lesz a költségvetési konszolidáció sorsa.

"Jó döntés volt a sáveltörlés"
Nagyot dobott a jegybank a forinton
Sáveltörlés: tapsolnak az elemzők
Felborította az asztalt a jegybank: még a sáv is elszállt!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG