Az állami rendszerbe átlépő egykori magánnyugdíjpénztári tagok valamivel több mint 80%-a kap reálhozamot, mely átlagosan 76 ezer forintnak felel meg, bár az egyes kifizetések között kasszánként és kasszán belül is hatalmasak a különbségek: az 1000 forintot el nem érő kifizetésektől a milliós tételekig terjed a skála.
A pénzpiaci szereplők jó előre felkészülhettek arra, hogy több milliárd forint ömlik majd a piacra, csakhogy a világgazdasági környezet romlása miatt elszabadultak a devizaárfolyamok, így koránt sem biztos, hogy a megtakarítás lesz a célja az amúgy nyugdíjas évekre befizetett összegek infláció feletti hozamának. A kérdést korábban úgy tettük fel: fogyasztás vagy öngondoskodás? A képlet mára bonyolultabb lett, erről kérdeztük a pénzpiaci szereplőket.
Az ING szerint a nyugdíjrendszer reformja magával vonta az alternatív nyugdíj-megtakarítások iránti érdeklődés megnövekedését. Az önkéntes kasszájuk tagsága például eddig 6357 taggal bővült, míg tavaly a létszámbővülés egész évben nem érte el a 4000 főt. Korábban hasonló tendenciáról számolt be az OTP is.
A pénzintézet szerint már látható és várható az, hogy a devizahitel-problémák miatt a visszalépők egy jelentékeny része hitel-előtörlesztésre, svájci frank hitelével kapcsolatos gondjainak megoldására szánja majd az összeget, így ezen visszalépő tagok esetén ez az összeg sem a fogyasztásban, sem az öngondoskodásra szánt összegek között nem fog megjelenni.
A Generalinál úgy gondolják, hogy alapvetően az összeg nagysága szabja meg, mi lesz annak a sorsa végül, de elsősorban arra számítanak, hogy az ügyfelek egy jelentős része feltehetően a reálhozam rövid távon történő elköltése mellett fog dönteni.
Főként igaz ez a kisebb összeget kapókra. A több százezres kifizetések esetében már előtérbe kerül a megtakarítás is - mondta el Schaub Erika, a Generali személybiztosítási üzletág vezetője.
Azok tesznek félre, akiknek amúgy is van megtakarítása
Hasonló véleményen van dr. Kálózdi Tamás is, a Signal Biztosító elnök-vezérigazgatója, aki szerint egy átlagos magyar családban pár tízezer forintnak mindig van helye, a megnövekedett hitelterhek mellett ráadásul hamarosan iskolakezdés, ami szintén extra kiadásokkal jár.
Meglátásunk szerint az alacsonyabb – néhány tízezer forintot – kapó ügyfelek csupán töredéke (5-10%) fogja nyugdíjcélú befektetésre fordítani ezt az összeget, ugyanakkor a magasabb (százezer forint nagyságrendben) hozamot realizáló ügyfeleknél nagyobb százalékban (akár 20-25%) van esély arra, hogy a reálhozamból nyugdíj célú életbiztosítási szerződés induljon - nyilatkozta Kálózdi a Privátbankárnak.
Mészáros Győző, az Allianz Hungária Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint az emberek kezdik egyre inkább felismerni az öngondoskodás szükségességét, de tapasztalataink szerint sok esetben az elvi felismerés ellenére a gyakorlatban a jelenlegi élethelyzetükkel járó problémák elnyomják azt. Ennek tudható be az is, hogy bár az állam 20%-os támogatást ad azon ügyfeleknek akik a magán-nyugdíjpénztári reálhozam és tagdíj kiegészítés összegét egy önkéntes nyugdíjpénztári számlára utaltatják át, mégis mindössze a pénztártagok kevesebb, mint 2%-a él ezzel a lehetőséggel, főként azok, akik egyébként is rendelkeztek nyugdíjcélú megtakarítással.
Pszichés gát, melyet át kellene törni
Ezt támasztják alá a Generali saját, a témában végzett kutatásai is. "Nehezen tudjuk átlépni azt a pszichés gátat amelyet az okoz, hogy a jövőbeli jobb anyagi körülmények érdekében kell lemondani mai élvezetekről - magyarázta Schaub Erika. Az ING tapasztalatai szerint ugyanakkor az is probléma, hogy a felismerés megszületése után az emberek általában nem tudják kihez forduljanak segítségért. A pénzpiaci szereplők ajánlatai mellett ezért egyre nagyobb szükség lenne jól képzett és megbízható ügynöki hálózatra - a korábbi évek gyakorlata a közvetítőknél biztosan nem tartható. A szabályozási környezet változása mellett erre már a biztosítók, pénztárak is rájöttek. LINK
A cégek emellett különleges ajánlatokkal halmozzák el a friss reálhozam-tulajdonosokat. Az általunk megkérdezett szereplők is igyekeznek minél biztonságosabb valamint személyre szabható ajánlatokkal előállni. Alapvetően egyre több az innováció a pénzpiaci termékek között, a legfőbb motiváció ezek mögött, hogy a pénzintézetek le tudják követni a különböző ügyfelek életútját, alkalmazkodni tudjanak a sokszor kiszámíthatatlan körülményekhez. Így nagyon sok megtakarítási forma van, amibe "idő közben" beleszólhatunk, vagy a pénzintézet nem "bünteti" annyira, ha egyhavi részletünkkel elmaradunk. Az új termékek másik általánosságban elmondható jellemzője, hogy rugalmas konstrukciókról van szó - a világgazdasági hirtelen változásait elnézve erre szükség is lehet.
Nyomokban magánnyugdíjpénztári portfóliót tartalmaz
Az ING például három új, aktívan menedzselt eszközalapot indított, melyek célja a hosszú távú, nyugdíjcélú öngondoskodás lehetőségének biztosítása azok számára, akik magán-nyugdíjpénztári megtakarításuk feladását követően is aktív nyugdíj-előtakarékossági módozatokat keresnek.
Az új eszközalapok, melyek döntően a magánnyugdíjpénztári portfóliók mintáján alapulnak, hiánypótló megoldásként kerülnek bevezetésre, hogy olyan befektetési lehetőséget kínáljunk, amellyel megteremthető a nyugdíjas évek anyagi biztonsága. Az új eszközalapok a biztosító bármely forint alapú termékéhez választhatók, és a nyugdíjpénztári portfóliókhoz hasonlóan különböző időtávra különböző kockázatú befektetési csomagokat társítanak - tudtuk meg az ING sajtóosztályától. A pénzintézet azért is készül ezekkel a különleges ajánlatokkal a reálhozam kifizetésekre, mert meglátásuk szerint az öngondoskodás fontossága még mindig nem tudatosult eléggé a lakosságban.
Kockázatosabb befektetéseket is ajánlanak
Schaub Erika kérdésünkre elmondta, a Generali Biztosító attól függően, hogy az ügyfélnek van-e már meglévő életbiztosítása vagy nincs, eseti illetve egyszeri díjfizetésű módozatokat kínál. Akár forintban akár euróban szeretne megtakarítani ügyfelünk, akár rövid, akár hosszabb időtartamban gondolkodik, megtalálja a megfelelő megoldást. A biztonságra törekvő ügyfeleinknek a biztonságos eszközalapjainkat és hagyományos biztosításainkat ajánljuk, Életbefektetés Plusz egyszeri díjas biztosításunkat, vagy meglévő szerződés mellé rendkívüli befizetés lehetőségét. A várható nagyobb hozam érdekében kockázatosabb befektetési formát választóknak pedig magasabb kockázatú eszközalapjaink széles választéka áll rendelkezésre.
A Signal Biztosító már márciusban egy új termékkel "jelentkezett be" a reálhozamokért. "Társaságunk már márciusban bevezette a Jövőidő nevű termékét, mely célcsoportját alapvetően azon ügyfelek képezik, akiket aktívan foglalkoztat nyugdíjas éveik anyagi biztonsága és hajlandóak is arra, hogy némi áldozatot hozzanak az anyagi biztonsággal alátámasztott, nyugodt időskor érdekében" - magyarázta felvetésünkre Kálózdi Tamás.
A termék újdonságát az adja, hogy ötvözi a unit-linked és a klasszikus életbiztosítások előnyös tulajdonságait, így az ügyfél minden szempontból optimális pénzügyi megoldáshoz jut. Az életbiztosítások piacán az újdonságokra szükség is lehet, hiszen a jelenlegi adószabályok mostohagyermekként kezelik az egykori "kedvencet".
Nem a reálhozamokért kell versenybe szállni?
Kálózdi szerint azonban ennél előrébb is kell tekinteni. Érezhető, hogy az ügyfelek részéről nagyobb az érdeklődés a nyugdíjcélú megtakarítások iránt, ami némi optimizmusra ad okot az öngondoskodás fontosságát illetően. A téma fókuszba kerülése óta azonban még viszonylag rövid idő telt el - mondja a Signal Biztosító elnök-vezérigazgatója.
A biztosítóknak mindenképpen érdemes versenybe szállniuk, de nem elsősorban ezekért a pénzekért, hanem azokért ügyfelekért, akik – a reálhozamtól függetlenül – hajlandóak együtt gondolkodni tanácsadóinkkal azon, hogy csak öngondoskodással indulhatnak neki az anyagilag megalapozott és biztonságos "ezüstkornak" - véli Kálózdi.
Az Allianz kínálatában a megtakarítási lehetőségek széles palettája megtalálható. Mindenki a kockázatvállalási hajlandóságának, anyagi helyzetének és a megcélzott futamidőnek megfelelő takarékossági formát tud választani. Rövidebb-középtávú lehetőségként elsősorban befektetési alapok, tbsz ajánlható. Az időskori öngondoskodás célszerű formája a nyugdíjpénztár, illetve az életbiztosítás - mondta el kérdésünkre Mészáros Győző. Az Allianz ugyanakkor elsősorban az önkéntes kasszákat ajánlja azoknak, akik be akarják fektetni a reálhozamukat.
Hiába az alapigazság
Az alapigazság továbbra is az, hogy minél előbb kezdünk el félre rakni idős korunkra, annál kisebb havi befizetésekkel kell operálnunk. Így talán könnyebben mondunk le a ma élvezeteiről azért, hogy elkerüljük az időskori elszegényedést.
Ez a tétel azonban hiába igaz. Lehet, hogy a nyár elején sokan úgy kalkuláltak, a reálhozamot befektetik, sőt egy része akár a nyaralásra is elmehet, vélhetően a lakosság nagyobb része a devizahitelének látványosan megugró részletére fogja költeni majd a plusz pénzt. Hiszen nem egy olyan devizaadós van, aki a reálhozamot azonnal utalhatja is az augusztusi törlesztőrészletére. Sőt, lesz, akinek kevés is lesz erre a reálhozama, és akkor még nem tartunk szeptembernél. Ilyen körülmények között valóban nehéz a nyugdíjas évekre gondolnunk, csakhogy nincs más választásunk.
Privátbankár - Zsiborás Gergő