
A taser egy olyan pisztoly, amely hagyományos fegyverre emlékeztet, két vékony tű repül ki belőle, s ezekhez vezeték csatlakozik. Amikor ezek emberrel érintkeznek, a vezetékekbe mintegy 50 ezer voltos áramimpulzus kerül, s ez gyakorlatilag mozgásképtelenné teszi az áldozatot. |
A 40 éves Robert Dziekanski életében először utazott repülőgéppel, nem tudott angolul és egy félreértés miatt már fél napja képtelen volt kijutni a repülőtér várócsarnokába. Feltehetően ennek hatására dührohamot kapott: földhöz vágott egy számítógépet és egy összecsukható asztallal hadonászott. Négy rendőr rohanta le, és annak ellenére, hogy nem tanúsított ellenállást kétszer is rálőttek az elektrosokkolóval.
Önmagán tesztelte a pisztolyt a svájci miniszter
A svájci igazságügy- és rendőrminiszter önmagán próbált ki egy elektromos pisztolyt, amelyet pártja a kitoloncolásra ítélt bevándorlók ellen akar használni. A 67 éves Christoph Blocher a jelek szerint mindenféle sérülés nélkül úszta meg a próbát, és nagyon dicsérte a fegyvert Beat Hensler, a rendőrség országos parancsnokának.
A svájci képviselők nagyon megosztottak az elektrosokkolós pisztoly használatát illetően. Október 3-án jóváhagyták ugyan alkalmazását, de utána a szenátus illetékes bizottsága megtiltotta a fegyver használatát. A kormány ezt követően lemondott arról, hogy taserekkel lássa el a rendőröket, akik a kitoloncolásra ítélt bevándorlókat kísérik a határra, noha a szélsőséges nézeteket valló, populista Blocher és pártja, a Svájci Néppárt (SVP) erősen támogatta ezt.
Az Amnesty sem támogatja
Az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet tanulmányai szerint 2002 és 2006 között 150-200 ember halálát idézte elő elektromos pisztoly Kanadában és az Egyesült Államokban. Az AI szerint tasereket csak akkor szabad alkalmazni, ha nincs más eszköz halált okozó fegyverek kiváltására.
Csúcsrendőrség alakult
Líbia berágott Franciaországra?
Olaszország: kiutasítják a bűnözőket
MTI, Privátbankár