Mint fogalmazott, 5500-6000 egészségügyi dolgozó és 1000-1500 orvos keres új állást, 16 ezer aktív kórházi ágy szűnt meg, 12-14 kórház megszünteti az aktív betegellátást, 70-80 intézményt "padlóra küldött" az egészségügyi minisztérium, három kórházat, a svábhegyi gyermekkórházat, a Schöpf-Merei Anyavédelmi Központot és az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet pedig bezárják.
A politikus azt mondta, ez utóbbi bezárása mögött a szcientológiai egyház áll, amely a napokban megjelent folyóiratában "pszicho irtó akciót" hirdetett, és "globális támadást" intézett a pszichiátriai szakma ellen, személyesen megfélemlítve a pszichiátereket. "Meggyőződésem, hogy az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárása mögött ez a nagy, globális, fenyegető áramlat, szekta húzódik meg" - jelentette ki.
Mikola István ezért arra kérte a parlament emberi jogi és a nemzetbiztonsági bizottságát, hogy sürgősen kezdje tárgyalni az intézet ügyét, az emberi jogi szervezeteket pedig arra kérte fel, kísérjék figyelemmel az ott kezelt betegek sorsát.
A fideszes politikus arra is kitért, hogy a kórházak túlnyomó többsége aláírta a finanszírozási szerződést, de záradékot csatolt hozzá, amelyben azt kéri a bíróságtól, függessze fel a számukra előnytelen határozatot. |
Arról is beszélt, hogy a "lopakodó módon" megkezdődött a több biztosítós rendszer kiépítése, biztosítási ügynökök "környékezik meg" a háziorvosokat a betegek adataiért. Szerinte a több biztosítós rendszer bevezetésével Magyarországon "sötét fejezet" kezdődik a humanitás, a szolidaritás területén.
Mikola István az új beutalási rend visszásságai kapcsán azt mondta, a kórházak mindent megtesznek annak érdekében, hogy megoldják a helyzetet, azonban ez a miniszter felelőssége. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövőben a beutaló nélkül érkező betegeknek és a más intézményt választóknak meg kell fizetniük az ellátás árának 30 százalékát, legfeljebb 100 ezer forintot. Azt is aggasztónak nevezte, hogy az eltartotti jogviszonyban lévő 60-70 ezer embernek havi mintegy 6000 forint egészségbiztosítási járulékot kell fizetnie.
Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság MSZP-s elnöke úgy reagált: a Fidesz kétségbeesett kísérleteket tesz arra, hogy valamilyen módon botrányt kavarjon. A politikus szerint az új struktúrára való átállás kezdete zavartalan volt, és a beutalási rend megváltozása sem okozott fennakadásokat. Ugyanakkor hozzátette: a kormány április közepén terjeszti elő az első tapasztalatok alapján a "finomhangolásokat", a többi között a vizitdíj kapcsán.
Kökény Mihály "képtelen állításnak" nevezte az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézettel kapcsolatban megfogalmazottakat. Szerinte Mikola István nem tud szabadulni az összeesküvés-elméletektől, ez az új ötlet pedig azt jelentheti, hogy nem sikerült bizonytani az ingatlanspekulációs teóriát.
Nem áprilisi tréfa!Zsebünket érintő változtatások
A kórházak fele aláírt; többen csak záradékkal
Non-profit szervezettel a privatizáció ellen
Három kórházat zárnak be
MTI