
Futárszolgálatok a Privátbankár kosarában
Először a nemzetközi csomagküldés felől érdeklődtünk. Fiktív kis pakkunk Budapestről ment volna Londonba. Lássuk milyen árakat ajánlottak!
A DHL ügyfélszolgálatánál kezdtük a kérdezősködést, ahol többféle módot is javasoltak, és mindenről pontosan tájékoztattak bennünket. Elmondták, hogy mindig a feladónak kell állnia a költségeket, háztól-házig történik a szállítás, és a nagyon romlandó és hűtést igénylő csomagok fuvarozását nem vállalják. Ha valamilyen hivatalos iratot szeretnénk velük küldeni, akkor annak eszmei értékére nem köthető biztosítás, csak az adott dokumentum nyomtatási díját lehet biztosítani, ami maximum 100 dollár lehet.
Ha légi úton küldünk velük egy maximum 4 kg-os csomagot, akkor az 33.154 Ft-ba kerül. Ebben az esetben érdemes délután 2-ig telefonon megrendelni a szolgáltatást, mert így akár a következő munkanapon célba érhet a küldemény. Ha közutas szállítást kérünk, szintén egy maximum 4 kg-os csomagra, akkor 3-4 munkanap alatt érkezik meg, és ennek díja 22.790 Ft, ha a futárnak ki kell mennie a feladóhoz. Ám be is vihetjük hozzájuk, és akkor valamivel kevesebbet, 21.552 Ft-ot kell fizetni. Figyelni kell azonban arra, hogy a közúton történő szállítást 12 óráig meg kell rendelni.
A HCK-Futár kifejezetten Magyarország – Írország – Anglia – Magyarország útvonalon vállal csomagszállítást. Egy maximum 5 kg-os csomagot 20 fontért visznek el Londonba, ami kb. 7000 Ft-nak felel meg. A honlapjukon kell jelezni a szállítási igényt csütörtök délig, majd szombaton szedik össze a csomagokat Budapesten, és általában kedden este érkeznek meg Londonba. Mindképpen meg kell nekik adni az átevő címén kívül a telefonszámát is, mert nem mindig tudják a házhoz vinni a küldeményt, hanem megbeszélnek egy átadó-átvevő helyet.
A telefonon elért férfi kiemelte, hogy tud olyan dolgot is szállítani, amit hidegen kell tartani, „megérti ő, ha a kintiek már megéheztek egy kis magyar kosztra”. (Lelki szemeink előtt megjelenik a Trafalgar Square, ahol az éjszaka leple alatt a magyar rendszámú kocsihoz járulnak az emberek Túró Rudiért és füstölt kolbászért.) A HCK-Futár csomagkézbesítés mellett költöztetést is vállal az említett útvonalon.
Az ÁrvaTrans szintén 20 fontos (7000 forintos) árral dolgozik, ám náluk ezért az összegért egy maximum 25 kg-os csomag küldhető. Ők a csütörtök-pénteki küldeménybegyűjtés után akár már vasárnap kiszállítják a csomagokat. Az átvevővel a pontos időpontot szombaton egyeztetik telefonon. A céget egyébként a Furgon Futár ajánlotta, akik inkább tömeges áruszállításban vannak otthon.
A gondosan összekészített csomagocskánkat vihetjük a postára is, ahol 2 kg-ig levélként adhatjuk fel. Ebben az esetben 4000 Ft az alapdíj, ha pedig elsőbbséggel küldjük légi úton, akkor 5850 Ft. A légiposta 3-5 munkanap alatt érkezik meg, ha anélkül postázzuk, akkor 5-7 munkanapot kell várni. Ha ajánlottan szeretnénk feladni, akkor plusz 650 forintot, ha tértivevényt is hozzá szeretnénk kapcsolni, akkor plusz 300 forintot kell még ráfizetni. Nagyobb csomagnál 5 kg-os határig közúton 8000 Ft az alapdíj, légipostán pedig 10.440 Ft.
Egy fontos dokumentum küldésekor mindenképpen kérjünk értéknyilvántartást, javasolta az ügyfélszolgálaton elért hölgy. A biztosítás díja 200 Ft-ba kerül, ha a küldemény általunk meghatározott eszmei értéke 5000 Ft, és újabb 200 forinttal növekszik ötezer forintonként. Így a küldemény elkallódása esetén a Posta megtéríti a kárunkat.
Nem túl találó nevet választott magának egy másik szolgáltató, az EuFutár, mert ők sajnos csak Budapesten tudnak kézbesítést vállalni, és azt is csak ősztől, mert addig teljesen be vannak táblázva. Azért biztos sok felesleges telefontól kímélhetnék meg magukat, ha ezt jeleznék a honlapjukon.
Azt is megnéztük, milyen árakkal dolgoznak a budapesti futárok, amelyek legtöbbje nemrégiben kibővítette szolgáltatásait a nemzetközi csomagszállítással is.
Az egyes futárszolgálatok honlapjain jól átlátható térképeket találunk arra vonatkozóan, hogy az egyes kerületek milyen tarifa alá esnek. Általánosságban elmondható, hogy a díjak kidolgozásánál nem azt vették alapul, hogy a központjuktól milyen távol vannak az egyes helyek, hanem azt, hogy az átadó és az átvevő milyen távolságra van egymástól.
Először a Hajtás Pajtást kérdeztük. Egy egészen nagy távolság, például a XVI. kerületből az I. kerületbe történő szállítás 3800 Ft-ba kerül biciklis futárral. A kiállási idő 25 percen belül van, a kézbesítést, pedig a hívástól számított 90 percen belül garantálják. Éjszaka és hétvégén plusz 50 százalékos felárral kell számolni, ugyancsak ennyi a felár az expressz küldemények esetén. Ilyenkor gondoskodnak a 45 percen belüli kézbesítésről.
A Redda Autós-Motoros Futárszolgálat ugyanerre a távolságra 3840 Ft-ot számol fel. Ám náluk nincsen sürgősségi, éjszakai vagy hétvégi felár, ezek az extra szolgáltatások is alapáron érhetőek el.
Az Etalonfutárnál hatféle zónát különböztetnek meg, az említett távolságban 2640 Ft+áfával dolgoznak, ám a kiállási idő erre a zónára vonatkozóan 50 perc, a kiszállítási idő pedig 120 perc. De lehet kérni „Kegyetlen Gyorsszolgáltatást” is, mely 3690 Ft+áfa 90 perces kiszállítási idővel. Este 7 óra után és hétvégén 100 százalékos felárral számláznak.
A Galoppfutárnál 2310 Ft+áfa a XVI. és I. kerület közötti szállítás, ám ők hétvégén nem nagyon vállalnak kézbesítést, este 6 óra után pedig 50 százalékkal növelt díjjal dolgoznak.
Emellett például a Kenguru Boy Futárszolgálat is számos ajánlati csomagot kínál, és náluk nincsen személygépkocsis felár. Honlapjukat pedig igyekeztek minél több angol szóval és rövidítéssel megtűzdelve még „érthetőbbé” tenni.
Ha nem bírod, fizess: mennyiért költözhetünk el?
Magyar fitnesz: már a kasszánál is leizzadhatunk
Szeretlek is, meg nem is - nagy pláza-körkép
Gyúrás, áztatás, izzadás - tízezrekért
Tovább a Kosaras naplójához >>
Gera Patrícia