
Rámutatott, hogy a gyerekek a depresszió, az agresszió és a bűntudat hármasában nevelkednek fel és ha felborul ezek egyensúlya, akkor valamelyik előtérbe kerül. Szerinte azt kell megtanítani a gyerekeknek, hogy lehet örülni mások sikerének is, valamint meg kell tanulniuk adni és kapni is. Ranschburg Jenő szerint erre azért van szükség, mert a mai felnőttek irigyek és ez a stressz legfőbb forrása.
Szili Katalin házelnök köszöntőjében elmondta: a jövő generációjával való törődés nemcsak azért fontos, mert nemzetközi egyezményekben vállaltuk a feladatot, hanem azért is, mert magunk gondoljuk úgy, hogy fontos küldetés a jövő generációjával való foglalkozás. A házelnök beszédében kiemelte, hogy a jó gazdasági környezet csak az egyik feltétele a gyermekek sikeres nevelésének, a testi és lelki egészség ennél sokkal fontosabb.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter vitaindítójában ismertette a "Közös kincsünk a gyermek" program eddigi eredményeit és a megoldásra váró feladatokat. Pozitív eredményként értékelte, hogy megtörtént az első gyermekszív-, illetve csecsemőszív-transzplantáció, előrelépésként említette a Tűzoltó utcai kórházban kialakítandó gyermekonkológiai centrumot is. Ugyanakkor szerinte további lépések szükségesek a gyermekétkeztetés javítása érdekében, melynek színvonalát a reform utáni kórházi étkeztetés minőségi szintjére szeretnék felemelni. Beszámolója szerint a várandós gondozás és a gyermekpszichiátria területén is vannak még ellátandó feladatok.
A Szociális, Családügyi és Munkaügyi Minisztérium által indított "Legyen jobb a gyermekeknek" program tapasztalatairól szólva Lamperth Mónika miniszter a cselekvési tervek összehangoltságát szorgalmazta. Mint fogalmazott: szükség van a különböző akciótervek összehangolására, mert egyenként akár "ki is olthatják egymást" a különböző tervek. A romák integrációjával kapcsolatban Lamperth Mónika hangsúlyozta: a legjobb stratégia sem fog segíteni a romákon, ha nem lesz erősebb társadalmi szolidaritás a problémáik iránt.
A gyermekeket érintő gondok között említette a szabad iskolaválasztást, ami szerinte szegregációs hatással jár, ezért felül kell vizsgálni a törvényt.
A gyermekek harmada szegénységben él
Gyermekszegénység mindig is volt, csak az elmúlt másfél-két évtizedben hirtelen erősen megnőtt, és világossá vált, amennyiben nem történik semmi, akkor tovább súlyosbodik az a helyzet, hogy 100 ezer gyermekből évi 20 ezer tartósan elvész a gazdaság és társadalom számára - mondta Ferge Zsuzsa akadémikus újságíróknak Lillafüreden, a gyermekszegénységről tartott országos konferencia szünetében.
Legyen politikai akarat, a központi és uniós pénzekből a lehetőség szerint még több jusson a gyermekszegénység felszámolására, mérséklésére, segítsen a civiltársadalom - fogalmazott a szociológus.
Elmondta: a szegény családok 95-98 százalékában első a gyerek, a kevésből is a gyerek kap elsőként, a gyereknek veszik meg elsőként a gyógyszert, a "szegény családok túlnyomó többségében a gyerekek az elsők". Tévesek az ennek ellenkezőjéről szóló hírek - jegyezte meg a szociológus professzor.
Ferge Zsuzsa emlékeztetett arra, hogy országgyűlés egy évvel ezelőtt elfogadta a "Legyen jobb a gyerekeknek!" stratégiai tervet, akkor 25 évre elkötelezte magát a gyermekszegénység elleni küzdelemre. "Ekkor azt hittük, sínen vagyunk, azóta kiderült, hogy ez nem ilyen egyszerű, az erőtérben lévő kérdések sorjáznak", és ez a sorskérdés hol előtérben van, hol hátrébb sorolódik, ám nincs abban a helyzetben, hogy komoly, nagy lépéseket lehessen tenni - vélekedett.
A statisztikai adatok szerint egyébként az egy gyermekes háztartásoknál a szegénység aránya 29 százalék, a két gyermekeseknél 34 százalék, a három vagy több gyermekeseknél viszont már 60 százalék. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyar családok legalább harmada létminimum alatt él, a gyermekek több mint harmada olyan családban nő fel, ahol nincs aktív kereső.
A lillafüredi kétnapos rendezvényen kutatók, közigazgatási szakemberek, a gyermekekkel közvetlenül foglalkozó pedagógusok, szociális munkások és más szakemberek részvételével tekintik át, miként lehet pontosabban meghatározni a megoldandó feladatokat.
Gyorsítanák az örökbefogadást
Gyermeket vállalunk, házasságot nem
Sokkal optimistábbak lettek a magyarok
MTI