A távhő és az éghajlatváltozás témakörében az első, úttörő jellegű tanácskozás megelőzte a 2009 decemberi koppenhágai klíma-csúcsot, ahol dönteni kell arról a klímavédelmi megállapodásról, amely felváltja a 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyvet.
A távhővel foglalkozó konferenciáról kiadott sajtóközlemény szerint a 40 országból - közöttük Magyarországról - érkezett politikusok, szakértők részvételével tartott tanácskozáson megállapították: az önkormányzatoknak, a városoknak kötelességük csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, növelni az energiahatékonyságot, amit legjobban a távhőszolgáltatással lehet megtenni.
A távhő kulcskérdés az "okos épületek", az önfenntartó város megvalósításában - hangzott el a rendezvényen. A konferencián elfogadott felhívás felszólítja a résztvevő államokat arra, hogy fordítsanak több figyelmet a távhőpiacra a nemzetközi együttműködésben és a nemzeti szabályozásban. Kapjon elsőbbséget távhőszolgáltatás infrastruktúrájának kialakítása a város különböző közigazgatási funkcióinak összehangolásában, legyen szó hulladékhasznosításról, ipari termelésről, szállításról, szolgáltatásokról vagy éppen a háztartások igényéről. A távhőszolgáltatás szerepének elismertetése az éghajlatváltozás hatásának mérséklése szempontjából különösen fontos, ezért nagy horderejű kérdés az új távhő hálózatok és a meglévők fejlesztésének finanszírozása.
A felhívás megjegyzi, hogy a közép-kelet-európai országokban igen magas a távhő részesedése az energiaellátásban, és ez jó kiindulási pontja a magasabb hatékonyságú és a megújuló energia felhasználásának.
Visszamenőleg is csökken a fővárosi távhődíj
Távfűtés: 18 milliárdba kerül az 5 százalékos áfa
Itt a szezon: a Főtáv befűtött a budapestieknek
MTI