1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A több-biztosítós rendszert lehet jól és rosszul csinálni - mondta Peter Pazitny, a pozsonyi egészségpolitikai intézet elnöke az Egészségbiztosítási reform 2007-2009 című konferencián, Budapesten.
A több-biztosítós rendszert lehet jól és rosszul csinálni - mondta Peter Pazitny, a pozsonyi egészségpolitikai intézet elnöke az Egészségbiztosítási reform 2007-2009 című konferencián csütörtökön, Budapesten.

A szakember, aki a konferencián a szlovák több-biztosítós modellt vázolta fel, elmondta, hogy Szlovákiában nagyon erős a biztosítók felügyelete, amely ellenőrzést egy államtól független felügyeleti szerv lát el. A legfontosabb dolog - mondta -, hogy a kormánynak biztosítania kell az ellátáshoz való hozzájutást a szükségletek szerint, azonban az állam, vagy annak költségvetési szerve nem tölthet be "egy személyben" szolgáltatás-vásárló és ellenőrző szerepet, ez utóbbit egy független felügyeleti szervre kell bízni, ahogy azt tették Szlovákiában is. Peter Pazitny szerint szükséges a vizitdíj, vagy valamilyen önrész a lakosság részéről, ez az arány országában eléri a 20 százalékot, ami szerinte egy jó arány.

Egyfajta menedzserversenynek kell kialakulnia a biztosítók között, amely verseny abból áll, hogy milyen hatékonyan tudnak egészségügyi szolgáltatást vásárolni - tette hozzá.

Ezen kívül minden biztosítótársaságnak 3 százalékos tartalékot kell képeznie, amelynek meglétét a felügyelet havonta ellenőrzi. Ezen kívül a biztosítók egyfajta minőségi rangsort állítanak fel a velük kapcsolatban álló szolgáltatókról, amely lista szintén nyilvános.
Elmondta: Szlovákiában beleestek azonban abba hibába, hogy az állami biztosító és az állami szolgáltatók hiányát rendezte a költségvetés az év végén, a privát társaságoknak pedig nem segített. Peter Pazitny elmondta, Szlovákiában úgynevezett mátrix rendszerben dolgoznak a biztosítók, így mindenki (magánszemély és biztosító) tudja, hogy ki kinek, mennyit, ki után fizetett be biztosításra, sőt interneten lekérdezhetők, hogy kire mennyit költött a biztosító.

Szlovákiában a biztosítási piac nyitott, de mielőtt elkezdhetné egy biztosító a munkát, nagyon szigorú, 3-6 hónapos törvényi szinten szabályozott eljáráson kell átesnie, valamint a már működő biztosítóknak éves auditot kell csináltatniuk. Szlovákiában nagyon erős a biztosítási felügyelet - mondta Peter Pazitny -, amely szervezet nemcsak a biztosítótársaságokat, hanem a szolgáltatókat, orvosokat is ellenőrzi, és védi a betegek érdekeit is.

Megemlítette, hogy tavaly két biztosítót nem engedtek be a piacra, mert nem feleltek meg mindenben a törvényi szabályozásnak. Ahhoz, hogy egy biztosító piacra lépjen Szlovákiában 100 millió koronával (kb. 2,8 millió euró) kell rendelkeznie.

Sokak szerint gyors a reform - mondta a konferencián a szakminiszter -, de a várakozás több pénz és több elszalasztott esély a jobb gyógyulásra. A reform utolsó lépése a társadalombiztosítás átalakítása, és az állam felelőssége olyan szabályozórendszer kialakítása, amely garantálja a társadalombiztosítás hatékony működésének intézményrendszerét. Meg kell alkotni azt a törvényt, amely újraszabályozza az egészségügy két legfontosabb szereplőjének, az államnak és a polgárnak a viszonyát, magatartását, és a "hogyan" most a legfontosabb kérdés - fogalmazott Molnár Lajos.

Kornai János akadémikus, közgazdász professzor előadásában kifejtette, hogy a jelenlegi helyzetben arról kell dönteni, hogy a mintegy ezermilliárdos piacra beengedik-e, és ha igen, akkor milyen feltételekkel a magánbiztosítókat. Rámutatott: meg kell határozni az alapvető szolgáltatások körét, amit mindenkinek meg kell kapnia. Ennek finanszírozásában az államnak is részt kell vennie.

Bauer Tamás közgazdász, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének főmunkatársa szerint az egészségügyben piaci elvű reformra van szükség. A gyógyítás során döntéseket kell hozni nagy értékű erőforrások felhasználásáról, dönteni kell a diagnosztizálás, a kezelés során különböző módszerek, lehetőségek között, amelyeknek különböző költségkihatásai vannak. Ez azt jelenti - hangsúlyozta -, hogy az orvoslás során is megjelennek ugyanazok a problémák, mint a gazdaság más területein. Véleménye szerint jelenleg az orvos és a gyógyszergyártó kapcsolata piaci kapcsolat, míg az orvos-beteg viszony tervgazdasági típusú. A széles körű hálapénzrendszer kiszolgáltatottá teszi a beteget, állandó dilemmát jelent, adjon-e vagy sem, ha igen, akkor mennyit.

A sokszor példaként felhozott holland és német egészségbiztosítási reform azért húzódhatott el sok évig, mert ők más, piaci alapokról indultak. Magyarországon viszont a tervgazdasági alapokról kell indulni, ami gyors és radikális reformot követel meg - mondta. Bauer Tamás szerint a több-biztosítós rendszer garantálja a racionális költség-ellenőrzést, s a biztosítók verseny biztosíthatja azt, hogy mindenkit a jobb szolgáltatás nyújtására ösztönözzön.

Módosítanák az OEP-pel kötött szerződést az orvosok
Vény nélküli gyógyszerek: még csak 5 benzinkútnál
Bérlettel is fizethetjük a vizitdíjat
Horn a vizitdíjnak, Kóka Hornnak ment neki
Egészségügyi verseny: nagy az egyetértés (hanganyag)

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG