1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Balázs Lászlónak, a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet korábbi elnökének meghallgatásával folytatódott a Baumag-ügy tárgyalása
Balázs Lászlónak, a Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet korábbi elnökének meghallgatásával folytatódott az a hétfőn elkezdődött büntetőper, amelyben a Baumag korábbi 12 vezető beosztású tisztségviselőjét azzal vádolják, hogy 12.700 kisbefektetőt károsítottak meg mintegy 31,8 milliárd forinttal.

Balázs László azt állította: sosem játszotta ki a hatályos törvényeket, hanem csak követni próbálta annak változásait. Az 1995 március elsején megalakult Baumag Általános Befektetési Szövetkezet kezdetben üzletrész-vásárlást kínált a szövetkezeti tagoknak, ami után 30 százalék adókedvezményt lehetett érvényesíteni. A tag 20 százalékot igényelhetett vissza, míg 10 százalék a szövetkezet vagyonát gyarapította. Az országgyűlés azonban 1995 május 15-én elfogadott egy törvény módosítást, ami a szövetkezeti üzletrész adókedvezményét az 1992 január 20-a előtt alakult szövetkezetekre korlátozta, ezért a Baumagnak ezt a fajta technikát abba kellett hagynia - mondta.

Balázs László így folytatta: akkor megszületett egy új elképzelése, a Baumag elkezdett tagi kölcsönöket gyűjteni befektetési céljaikhoz szükséges tőke megszerzésére. A tagoknak az akkori banki kamatoknál magasabb hozamot kínáltak, ám Balázs László szerint az még mindig az állampapírok kamata alatt maradt. Az adójogszabályok változása következtében azonban 1996 január elsejétől a tagi kölcsönre 40 százalék adót vetettek ki, így az addigi konstrukciót sem lehetett továbbfolytatni.

Ekkor Balázs László kitalálta azt a kölcsönügylet konstrukciót, aminek lényege, hogy a szövetkezeti tag a pénz befizetésével nem kölcsönszerződést köt a szövetkezettel, hanem egy értékpapír adás-vételi szerződést ír alá. Tehát ha valaki szövetkezeti tag lett, akkor először befizetésével üzletrészt vásárolt, és rögtön keletkezett a szövetkezetnek egy határidős kötelezettsége, hogy azt az árfolyamnyereséggel növelt magasabb áron, egy éven belül visszavásárolja.

A bíró felvetette: úgy tűnik, mintha a holding csak a befizetésekért lett volna, és nem az alá tartozó cégek gazdasági tevékenységének irányításáért.
Ezután sorra alakultak a Baumag résztulajdonú cégek. Balázs László nem tudott konkrét választ adni a bírónak arra a kérdésére, hogy a tagok által befizetett tőkének hány százaléka volt likvid, ám annyit elmondott, hogy néhány száz millió forintot bankszámlán mindig tartottak biztonsági tartaléknak. Balázs László arra sem tudott egyértelműen megválaszolni, hogy a Baumag Holding bevételeinek mekkora hányadát tette ki a cégek tényleges tevékenységéből származó árbevétel, illetve a szövetkezeti tagok általi befizetés.

Balázs László megerősítette, hogy 1996-2000 között a tagok jellemzően az egyéves szerződések lejártakor ismételt kölcsönügyletet kötöttek a szövetkezettel, ám a hozam nem növelte a tőketartalékot, vagyis a vád szerinti "fiktív" tőkeképzés szerinte nem állja meg a helyét.

A szövetkezeti törvény 2000-ben ismét módosult, a saját üzletrészeket be kellett vonni, és a szövetkezet már nem adhatta el újra. Így jött az az ötlete Balázs Lászlónak, hogy akkor egy másik szövetkezet üzletrészét kell bevonni. Ez a másik az Agenda Mezőgazdasági Szövetkezet lett, amelynek tevékenységében a Baumag Holding, és a Baumag Szövetkezet tagként vett részt. Azután bár a tagok a Baumagba fizették be pénzt, ám abból az Agenda üzletrészt képzett, amit tőketartalékként könyvelt el, majd ezt számvitelileg átalakította üzletrész tőkévé, amit utána szétosztott a két tag között, a Holding és a Baumag Szövetkezet között.

Balázs László a bíró kérdésére kifejtette, hogy ez azt a célt szolgálta, hogy az Agendánál egy helyen legyen a vagyon és az üzletrész is, egyúttal cáfolta azt a vádat, hogy a 2005 októberi fizetésképtelenség után csődbűntettre készült volna. Azt mondta, hogy az Agendába történő vagyonátvitel azért történt, mert a szövetkezeteknek egy törvény módosítás miatt 2005. december 31-ig át kellett alakulniuk.

Az ügyész több kérdéssel firtatta a Baumag és cégeinek a Gyors Újrakezdésért Kht.-hoz történő több száz milliós támogatás átutalásának indokát, értelmét, amire a volt elnök azt válaszolta, hogy a karitatív tevékenység hozzátartozik egy cég jó hírnevéhez.
Az ügyész nem minden kérdésére tudott egyértelműen megfelelni Balázs László, így arra sem, hogy mivel a Baumag cégekhez áramoltatta a beszedett pénzt, és a társaságok veszteségesen működnek, akkor mi lesz a fedezet a tagok által befizetett összegek hozammal növelt visszafizetésére.

Az ügyész élénk érdeklődést mutatott 117 ingatlan iránt, amelyhez Parád környékén 2005 decemberében Balázs László, felesége, fia, és leánya nevére 20-99 évre szóló, 1,2 milliárd forint értékű haszonbérleti szerződéssel jutottak, majd a következő napon már ki is fizették a teljes bérleti díjat. Balázs László azt válaszolta, hogy azért kellett a személyek nevére kötni a szerződést, mert termőföldet, és erdőt gazdasági társaságok nem vehettek, ám a pénz a cégektől származott.

A tárgyalás Balázs László, és a másodrendű vádlott meghallgatásával hétfőn folytatódik a Fővárosi Bíróságon.

Megkezdődött a Baumag-ügy tárgyalása
13 ezer embert vertek át: vádemelés Baumag-ügyben

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG