1p
Barack Obama és John McCain egyaránt támogatásáról biztosította a kormány 700 milliárd dolláros bankmentő segélycsomagját.
Barack Obama és John McCain, a két nagy amerikai párt elnökjelöltje egyaránt támogatásáról biztosította vasárnap a kormány 700 milliárd dolláros bankmentő segélycsomagját, van olyan politikus azonban, aki a pénzügyminiszter lemondását követeli.

A kongresszus és az adminisztráció képviselői napok óta tartó maratoni tárgyalások után vasárnap hajnalban jelentették be: elvi megállapodást kötöttek a bankmentő csomagról. A Wall Street válsága és a befagyott hitelpiac kiolvasztását célzó pénzügyi csomag az elnökválasztási kampány központi kérdésévé vált. Obama és McCain is úgy tünteti fel magát: vetélytársánál alkalmasabb arra, hogy a gazdasági krízisből kivezesse az országot.

A legfrissebb felmérések szerint, a gazdasági kérdések előtérbe kerülésével Obama ismét némi előnyre tett szert, elolvadt McCain előnye, amelyet a republikánus konvenció után, Sarah Palin alelnöki jelölésével szerzett.

Obama egy detroiti kampánygyűlésen vasárnap kifejezte reményét, hogy a 700 milliárdos csomagról szóló törvényt gyorsan elfogadja a kongresszus. Hangsúlyozta, a javaslat tartalmazza azokat a fogyasztóvédelmi passzusokat, amelyeket ő is támogatott.

"Most kell cselekednünk, felelősséggel (...) az önök állását, megtakarításait, egész iparágakat, az egész gazdaság stabilitását fenyegeti veszély" - mondta a 35 ezres tömeg előtt. Nem mulasztotta el, hogy McCain gazdasági elképzeléseit idejétmúltnak nevezze.

McCain az ABC-nak adott interjúban kifejtette, "ezt mindannyian nehezen fogjuk lenyelni, de a semmittevés egyszerűen nem járható út". A republikánus szenátor közölte, hogy a javaslatban szerepel a pénzügyminisztert felügyelő bizottság felállítása és a csúcsvezetők végkielégítésének korlátozása, ezekhez ő ragaszkodott. Obama a CBS-nek azt mondta, McCainnek nem volt érdemi szerepe az egyeztetésekben, ő viszont napi kapcsolatban volt a miniszterrel.

Nancy Pelosi házelnök vasárnap közölte, hogy a képviselőház remélhetőleg már hétfőn szavaz a törvényjavaslatról.

Newt Gingrich, a képviselőház egykori republikánus elnöke az ABC televízióban Henry Paulson pénzügyminisztert lemondásra szólította fel. Kifejtette, "amerikaiatlannak" tartja, hogy a pénzügyi tárca vezetője dollármilliárdokat kér csődbe jutott Wall Street-i cégek kisegítéséhez. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Paulson minisztersége előtt az egyik legnagyobb befektetési bank, a Goldman Sachs igazgatója volt. Gingrich szerint "Paulson végtelenül félreértette az amerikai rendszer természetét", szerinte a 700 milliárdos kérés a hatalom olyan centralizációját jelenti, amely "teljesen amerikaiatlan". A volt házelnök szerint elhibázott a szövetségi tőkeinjekciós terv.

A CNN ismertetése szerint a hatalmas bankmentő összeghez több részletben juthat majd hozzá a pénzügyminisztérium: 250 milliárd dollár azonnal a rendelkezésére fog állni, további 100 milliárd dollárt az elnök engedélyezhet, a maradék 350 milliárd elköltéséhez pedig a kongresszus újabb jóváhagyására lesz szükség. Létrehoznak egy új kongresszusi szakértői felügyelő testületet, ezenkívül a pénzügyminiszternek rendszeresen jelentést kell majd tennie a törvényhozás előtt. Amennyiben a kormány kisegít egy intézetet vagy vállalatot, az öt felső vezető kompenzációját korlátozzák.

Obama: a válságban McCain keze is benne van
A késlekedés lenyomta az olajárat 
Mennyit bír még Amerika?
Legyengítheti a forintot a mentőakció

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG