A visegrádi négyek és Szlovénia európai munkát akar
Az Európai Bizottság február 8-án teszi közzé állásfoglalását a szabad munkavállalás illetve az átmeneti korlátozás kérdéséről, ennek tartalmát kívánták befolyásolni a pénteken elfogadott zárónyilatkozattal a budapesti tanácskozás résztvevői - mondta Csizmár Gábor.
A magyar foglalkoztatás-politikai és munkaügyi miniszter rögzítette: április 30-ig kell eldönteniük az átmeneti korlátozásokat fenntartó országoknak, Ausztriának, Németországnak és Franciaországnak, hogy a következő három évben is korlátozni kívánják-e a munkaerő szabad áramlását. A három év után már csak nagyon nyomós okkal lehet további két évvel meghosszabbítani a korlátozást.
"Határozottan hiszünk abban, hogy az EU-tagállamok közös érdeke nem a korlátok felállítása, hanem az európai munkapiac átláthatóvá és a gazdasági szükségletek iránt érzékennyé tétele, valamint az illegális és a be nem jelentett munka elleni harc. Ezen célok elérése érdekében a találkozó résztvevői elhatározták, hogy a jövőben szorosabban együttműködnek, és közös erőfeszítéseket tesznek monitoring rendszereik fejlesztésére, szakmai összehangolására, amely alkalmas lenne mind a saját, mind egymás országaiban a migráns és kiküldött munkavállalók mozgásának követésére...
Paradigmaváltást javaslunk: a munkapiacra való belépés munkavállalási engedélyekkel történő korlátozása helyett tegyük lehetővé a munkavállalók szabad áramlását. Ugyanakkor kövessük közelről és ellenőrizzük mozgásukat, és tegyük jóval kevésbé vonzóvá az illegális munkavállalást" - áll a kiadott közös nyilatkozatban.