1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A The New York Times online kiadása szerint a Wall Street bankárai segítettek Görögországnak a túlköltekezésben és a hiány eltitkolásában
A The New York Times online kiadása szerint a Wall Street bankárai az amerikai jelzáloghitel-válságra vezető módszerekhez hasonló technikákkal támogatták Görögországot a túlköltekezésben és más európai országokat is segítettek abban, hogy el tudják titkolni növekvő hiányukat európai partnereik elől - ezzel lényegében hozzájárultak az euró aláaknázásához.

Az amerikai liberális napilap különböző adatokra és saját interjúira hivatkozva azt írta vasárnap, hogy Görögország a Wall Street segítségével egy évtizede folytatott különböző akciókat az európai adósságkorlátok megkerülésére. A lap szerint egy ízben a Goldman Sachs segített Athénnak abban, hogy több milliárd dollár felvételét elködösíthesse. A bankház tavaly novemberben is olyan, végül sikertelen javaslatot terjesztett Athén elé, amelynek segítségével az egészségügyi rendszerében felhalmozódott adósságának megfizetését olyasfajta  módon halaszthatta volna későbbre, mint azok az amerikai ingatlantulajdonosok, akik második jelzáloghitelt is felvettek, hogy törleszthessék az elsőt.
   
2001-ben a Goldman Sachs - a tranzakciót állítólag ismerő meg nem nevezett források szerint - csendben segített a görög kormánynak egy több milliárd dolláros, deviza swapműveletnek álcázott kölcsön felvételében, a művelet feltételeit a kölcsönökhöz tették hasonlóvá. Így Athén túlléphette az európai deficitszabályokat, miközben folytatta az erején felüli költekezést.

Akárcsak a jelzáloghitel-válságban, a Wall Street pénzügyi derivatív termékeinek, a Goldman Sachs, a JPMorgan Chase és számos más bank által kifejlesztett eszközeinek köszönhető, hogy Görögország, Olaszország és feltehetően más országok politikusai eltitkolhatták a limiten felüli kölcsönfelvételeket - vélekedik a lap. Görögország például az elkövetkező években esedékes repülőtéri illetékeiből és lottóbevételeiből kínált fel törlesztésként részesedést korábbi pénzfelvételekhez kapcsolódva.

Nem a Wall Street teremtette Európa adósságproblémáját, de a bankárok lehetővé tették, hogy Görögország és mások erejükön felül kölcsönözzenek formailag teljesen legális módon. Arra, hogy a kormányok milyen módon kölcsönözhetnek katonai vagy egészségügyi kiadásaik fedezésére, kevés szabály van. Az úgynevezett szuverén adósság - a kormányoknak nyújtott kölcsönök - piaca amilyen nagy, annyira szabad is - hangsúlyozta a NYT.

A bankok számára rendkívül jövedelmező volt a költekező kormányokkal való szimbiózis. Athén ugyan nem fogadta el a Goldman Sachs 2009 novemberi ajánlatát, de az úgynevezett Aeolos-ügyletet ismerő több bankár szerint is mintegy 300 millió dollárnyi díjat fizetett a 2001 évi műveletért. Az ilyen derivatívák, amelyeket nem tárnak fel teljességükben, bizonytalanná teszik, milyen mély az a zavar, amelybe Görögország és más, hasonló adósságkönyvelést alkalmazó országok kerültek. Az aggodalom hulláma most átcsap az Európa perifériáján lévő más országokra és költségesebbé teszi Olaszország, Spanyolország és Portugália számára is a kölcsönök felvételét.

Az euró születésének eredendő bűne volt - írta a NYT -, hogy olyan országok, mint Olaszország vagy Görögország, eleve nagyobb adóssággal léptek be az euróövezetbe, mint amit a szerződés megengedett. Ám ahelyett, hogy felemelték volna az adókat vagy csökkentették volna a kiadásokat, ezek a kormányok a derivatívák segítségével mesterségesen csökkentették hiányukat.

Ezek a derivatívák nem önmagukban rosszak, a kamat-swap vagy a valuta-swap a kölcsönök kamatköltségeinek illetve a valutaárfolyamok kockázatainak csökkentésére szolgálhat. Baj akkor van, ha a költségvetések meghamisítására használják fel ezeket az eszközöket. Az Európai Unióban és az egyes országokban ez a kérdés több alkalommal napirendre került, de -, bár sokan vitatták - ez a gyakorlat folytatódott.

London: felminősítés előtt Magyarország 
A görög dráma keseríti a részvényesek életét
Görögország feladta a leckét az EU-nak

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG