.jpg)
2001-ben a Goldman Sachs - a tranzakciót állítólag ismerő meg nem nevezett források szerint - csendben segített a görög kormánynak egy több milliárd dolláros, deviza swapműveletnek álcázott kölcsön felvételében, a művelet feltételeit a kölcsönökhöz tették hasonlóvá. Így Athén túlléphette az európai deficitszabályokat, miközben folytatta az erején felüli költekezést.
Akárcsak a jelzáloghitel-válságban, a Wall Street pénzügyi derivatív termékeinek, a Goldman Sachs, a JPMorgan Chase és számos más bank által kifejlesztett eszközeinek köszönhető, hogy Görögország, Olaszország és feltehetően más országok politikusai eltitkolhatták a limiten felüli kölcsönfelvételeket - vélekedik a lap. Görögország például az elkövetkező években esedékes repülőtéri illetékeiből és lottóbevételeiből kínált fel törlesztésként részesedést korábbi pénzfelvételekhez kapcsolódva.
Nem a Wall Street teremtette Európa adósságproblémáját, de a bankárok lehetővé tették, hogy Görögország és mások erejükön felül kölcsönözzenek formailag teljesen legális módon. Arra, hogy a kormányok milyen módon kölcsönözhetnek katonai vagy egészségügyi kiadásaik fedezésére, kevés szabály van. Az úgynevezett szuverén adósság - a kormányoknak nyújtott kölcsönök - piaca amilyen nagy, annyira szabad is - hangsúlyozta a NYT.
A bankok számára rendkívül jövedelmező volt a költekező kormányokkal való szimbiózis. Athén ugyan nem fogadta el a Goldman Sachs 2009 novemberi ajánlatát, de az úgynevezett Aeolos-ügyletet ismerő több bankár szerint is mintegy 300 millió dollárnyi díjat fizetett a 2001 évi műveletért. Az ilyen derivatívák, amelyeket nem tárnak fel teljességükben, bizonytalanná teszik, milyen mély az a zavar, amelybe Görögország és más, hasonló adósságkönyvelést alkalmazó országok kerültek. Az aggodalom hulláma most átcsap az Európa perifériáján lévő más országokra és költségesebbé teszi Olaszország, Spanyolország és Portugália számára is a kölcsönök felvételét.
Az euró születésének eredendő bűne volt - írta a NYT -, hogy olyan országok, mint Olaszország vagy Görögország, eleve nagyobb adóssággal léptek be az euróövezetbe, mint amit a szerződés megengedett. Ám ahelyett, hogy felemelték volna az adókat vagy csökkentették volna a kiadásokat, ezek a kormányok a derivatívák segítségével mesterségesen csökkentették hiányukat.
Ezek a derivatívák nem önmagukban rosszak, a kamat-swap vagy a valuta-swap a kölcsönök kamatköltségeinek illetve a valutaárfolyamok kockázatainak csökkentésére szolgálhat. Baj akkor van, ha a költségvetések meghamisítására használják fel ezeket az eszközöket. Az Európai Unióban és az egyes országokban ez a kérdés több alkalommal napirendre került, de -, bár sokan vitatták - ez a gyakorlat folytatódott.
London: felminősítés előtt Magyarország
A görög dráma keseríti a részvényesek életét
Görögország feladta a leckét az EU-nak
MTI