Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője elmondta: a júniusi inflációs adat kedvezőbb az elemzői várakozásoknál, az eltérés szerinte teljes egészében az élelmiszerárak alakulásának köszönhető. Ugyanez volt a helyzet a májusi mutatóval, csak pont fordítva: az élelmiszerek akkor a vártnál nagyobb mértékben drágultak - emlékeztetett.
Az MKB elemzője eddig 5,4 százalékos éves átlagos inflációt és 8,4 százalékos decemberi drágulást jósolt, ám úgy vélte, a júniusi adat után mindkét előrejelzést néhány tizedszázalék-ponttal lefelé kell majd módosítani. A monetáris politikának jól jön a kedvező inflációs adat, amely megnöveli a kamatvágás esélyét - mondta Kondrát Zsolt, aki a Monetáris Tanács következő kamatdöntő ülésén 50 bázispontos alapkamat-csökkentést valószínűsít.
A fogyasztói árak júniusban 0,1 százalékkal nőttek májushoz képest, és 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Részletek>> |
Kondrát Zsolt szerint az árszínvonal-emelkedés júliustól 6-7 százalékra ugrik, év végére pedig 8 százalék közelébe is eljuthat, bár utóbbiban az elemző által várt kőolaj- és benzináremelés hatása is benne van. Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője júliusra 6 százalék körüli inflációt vár, míg Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője szerint "bőven 7 százalék fölé" ugrik majd a drágulás üteme a hetedik hónapban.
Suppan Gergelyt elmondta: nem lepték meg a piaci konszenzusnál alacsonyabb júniusi inflációs adatok, hiszen számolt azzal, hogy a szezonális élelmiszerek májusi áremelkedése csak átmeneti volt, és júniusban korrigálnak az árak. Az elemző hozzátette: a júniusi adatok azt mutatják, hogy a forintgyengülés hatása nem gyűrűzött tovább a fogyasztói árakba.
Nem pörgött tovább az infláció
Meglepő árcsökkenés: elmarad a ráfázás?
Magyar infláció: bármi lehet meglepetés
Mindenképp visszaesés várható idén
Bekövetkezett: megérkezett a defláció az euróövezetbe