.jpg)
"Az adócsökkentés önmagában nem csodafegyver, a foglalkoztatás növeléséhez, a gazdaság élénkítéséhez nagyon sok eszköz párhuzamos, összehangolt alkalmazására van szükség, például vállalkozásbarát fejlesztési politikára, a fekete- és szürkegazdaság kifehérítésre, fejlett infrastruktúrára, felelős költségvetési politikára" - fogalmazott a miniszterelnök.
A 38,5 százalékos magyar adócentralizáció nem kiugróan magas, közel van az Európai Unió átlagához, ugyanakkor a munkaadó és a munkavállaló által együttesen fizetett 49 százalékos járulékteherrel a legrosszabb pozíciót foglaljuk el, tehát ezen kellene változtatni - tette hozzá.
Az adóváltoztatásokkal kapcsolatban a jegybank álláspontja, hogy "csínján bánjunk a csökkentéssel", a Pénzügyminisztérium a jövő évi, GDP-arányosan 3,2 százalékos államháztartási hiánycélt tekinti szem előtt - jelezte a mozgásteret a miniszterelnök, hozzátéve, csak annyit szabad adó- és járulékcsökkentésre fordítani, ami ezt a célt nem veszélyezteti.
A pénzügyminiszter által csökkentésre fordítható összeg 200-250 milliárd forint - szögezte le Gyurcsány Ferenc, majd három lehetséges, 2009-ben megvalósítható adóváltoztatási koncepciót vázolt fel.
A járulékközpontú adóváltoztatás nettó hatása 200-250 milliárd forinttal csökkenti az adóterheket, az adóátrendezési hatása viszonylag csekély, növeli a foglakoztatást, gyorsítja a növekedést - jellemezte a Pénzügyminisztérium javaslatát, amelyet a leginkább támogathatónak ítélt Gyurcsány Ferenc.
A www.miniszterelnok.hu internetes oldalon közzétett miniszterelnöki prezentáció alapján a javaslat a vállalkozásoknak, az átlagos és átlag körüli keresetűeknek kedvez, semleges hatású az inflációra, növeli a reálkereseteket és gyorsítja a gazdasági növekedést.
A személyi jövedelemadó csökkentésére összpontosító adóváltoztatás 420 milliárd forint adómegtakarítást hoz, jelentős adóátrendezés mellett, a foglalkozatásra semleges hatású. Az interneten közzétett prezentáció alapján a 2,5 millió éves jövedelemig a személyi jövedelemadó-kulcs 20 százalék, felette pedig 30 százalék lenne, a különadó 7 millió forint felett pedig megszűnne. Az elképzelés szerint a szakképzési-munkaadói járulék együtt 1,5 százalékponttal csökkenne, az iparűzési adó a jelenlegi legfeljebb 2 százalékról 1 százalékra mérséklődne, megszűnne a kulturális járulék.
Ez a javaslat jelentős bevételnövelést követelne, elsősorban a magas keresetűeknek és a vállalkozásoknak kedvezne, semleges hatású az inflációra, és ez is gyorsítaná a gazdasági növekedést.
A harmadik változat az úgynevezett bérbruttósításra épül és 250-300 milliárd forint adómegtakarítással jár, miközben a foglalkoztatást csökkenti, a növekedést gyorsítja ugyan, de inflációs hatása van - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc. Az interneten közzétett prezentáció alapján a szuperbruttó bérekre vonatkozó javaslat szerint minden közterhet a munkavállaló fizetne. Az új bruttó bérek tartalmaznák a munkáltató 32 százalékos járulékát és a havi 1.950 forint egészségügyi hozzájárulást. Mind az szja-t, mind pedig a járulékokat ebből a bruttó összegből a munkavállaló fizetné.
Ez a javaslat közepes adóátrendezést, bevételnövelést követelne. Elsősorban a magas keresetűek járnának jól, emelné az inflációs hatást, kiugróan növelné a reálkereseteket és gyorsítaná a gazdasági növekedést.
Áprilisra törvényi normaszöveget, május-júniusra a parlament elé vihető törvényjavaslatot kell készíteni ahhoz, hogy az adóváltoztatások 2009-ben bevezethetők legyenek - mondta a miniszterelnök.
A munkaadók és munkavállalók véleménye
A munka és vállalkozás Új Magyarország kormányzati konferencián Dávid Ferenc, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói oldalának nevében elmondta: a járulékcsökkentést támogatják, ugyanakkor a szuperbruttósításra vonatkozó elgondolást is át kellene gondolni.
Hozzátette: a vállalkozók bátorítják a kormányt, hogy a szigorú költségvetési politikát konzekvensen hajtsa végre. A gazdaság kifehérítési folyamatát szerencsés lenne a pályázati és a közbeszerzési szférára is kiterjeszteni - mondta.
A munkaadói szövetségek véleménye szerint minden munkajövedelem legyen adóköteles. Jó ötletnek nevezte a Start régió elgondolást, amely a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben segítené a foglalkoztatást.
Zara László, az Adótanácsadók Egyesülete elnöke, aki a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal munkájában is részt vett, hozzászólásában fontos kérdésnek nevezte, hogy lesz-e további lehetőség a gazdaság kifehérítésére. Szerinte a járulékcsökkentésben bátran kellene lépnie a kormánynak, mert ez hatna a legpozitívabban a kis- és középvállalkozásokra, és kedvező lenne a versenyképesség és a foglalkoztatás szempontjából is.
Pataki Péter, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának képviselője egyetértett az Út a munkához című kormányzati elképzeléssel. Hozzátette: olyan gazdaság- és kormányzati politikára van szükség, amely növeli a foglalkoztatottságot. Ugyanakkor nem tartják jónak azt a javaslatot, amely a személyi jövedelemadó átcsoportosításával az alacsony keresetű munkavállalók pozícióját rontaná, a magasabb jövedelműekét pedig javítaná. Pataki Péter szerint fel kell számolni azt a helyzetet, hogy a minimálbér nem fedezi a létminimumot.
Az elhangzottakra reagálva Lamperth Mónika munkaügyi és szociális miniszter elmondta, fontos, hogy jól célzott programokkal az állástalanok visszavezethetők legyenek az munkaerőpiacra, és a képzés, szakképzés eredményes legyen.
Veres János pénzügyminiszter felajánlotta, hogy bármely szervezet bármely javaslatát illetően a tárca elvégzi a modellszámítást. Hangsúlyozta, hogy nem szabad kockáztatni a kitűzött államháztartási hiánycélokat.
A Fidesz minden adócsökkentést támogatni tud
A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc folytatja a hazugság politikáját, amelynek azonban már senki nem dől be - közölte a párt szóvivője. Szijjártó Péter közölte: az elmúlt években sokszor beszélt Gyurcsány Ferenc adócsökkentésről, aztán az eredmény mindig adóemelés és új adófajták bevezetése lett, s az emberek azt vették észre, egyre nehezebben élnek.
Szijjártó Péter emlékeztetett: 2005-ben Gyurcsány Ferenc egy olyan, ötéves adócsökkentési programot jelentett be a parlamentben, amit nem sokkal később az Országgyűlés törvénybe is foglalt. Ám ez a program csak néhány hónapot élt, s a bejelentettekkel ellentétben növekedtek az adók, emelkedett a munkavállalókat terhelő járulék - mondta a Fidesz szóvivője.
Mint hozzátette, az szja sávot sem módosították, ami azt eredményezte, hogy egyre többen vannak, akik magasabb adósávba kerülnek, s így egyre több adót fizetnek. Kérdésre válaszolva a Fidesz szóvivője közölte: a Fidesz minden adócsökkentést támogatni tud, hiszen a gazdasági növekedés e nélkül nem képzelhető el.
Gyurcsány megerősítő pártszavazást kér
Gyurcsány: A baloldal most talál rá a helyes útra
A kormány megmenti a tehetségeket
A lengyelek is áttérnek az egykulcsos adóra
Az adók miatt maradnak le a magyar vállalatok
Az SZDSZ így alapozná meg az adócsökkentést
Gyurcsány alaposan feladta a leckét
MTI