2010. január 1-jétől él a tartós befektetési szerződés intézménye; a hosszú távú befektetési forma lényege, hogy az ebben az évben létrehozott tartós befektetési számlára a befektető egészen ez év végéig bármekkora összeget utalhat, de hozamot nem vehet fel róla. December 31-én a számla lezáródik, vagyis ezek után már nem is utalhatunk rá.
Fontos tudni, hogy a gyűjtőév nem 365 napig tart, hanem az adott naptári év végéig: ha például december 31-én nyitunk számlát, a gyűjtőévünk nem egész egy napig tart.
Más szempontból nézve: az adott évre félretett megtakarításainkat az adóév végéig (azaz magánszemélyek esetén december 31-ig) más befektetési eszközökben is forgathatjuk; amennyiben szeretnénk a tbsz által biztosított kamatadó-kedvezményes vagy -mentes befektetési lehetőségekből részesedni, elég az év végén megnyitni a számlát és elhelyezni a tőkét.
A nyitáshoz legalább 25.000 forint szükséges. Ezen kívül a gyűjtőévi befizetések nagyságára és ütemezésére vonatkozó megkötés nincs. Befizetni kizárólag forintban lehet, és a választott befektetési eszközök is csak forintban kibocsátott befektetési eszközök lehetnek.
Tbsz nyitására minden évben van lehetőség. A gyűjtőévben (0. évben) befizetett összeg az ezt követő 3. év elteltével kedvezményes adózással (10%), míg a gyűjtőévet követő 5. év elteltével adómentesen hozzáférhető. Egy adott befektetési szolgáltatóval azonban egy naptári éven belül legfeljebb két tbsz köthető: egy betéti- és egy értékpapírszámla-szerződés. (A kétféle számláról bővebben itt olvashat >>)
A számla működését szemléletesen vázolja fel az Erste Befektetési Zrt. által készített ábra:
További információk a TBSZ működéséről:
Adómentes dilemma: nyitásnál eldőlhet minden
Adómentes befektetés: csak óvatosan az átjárással!
Adómentes befektetés: győzze kivárni!
Hozam és adóelőny nyerő kombinációja
Befektetési káosz: senki sem tudja, mi vár ránk?
Megszűnik az életbiztosítások adókedvezménye
Privátbankár