A hamarosan beköszöntő új év több szempontból is fordulót jelent az adójogszabályok tekintetében. Azonban míg az adóellenőrzések típusai (bevallások utólagos vizsgálata; állami garancia beváltásához kapcsolódó; az egyes adókötelezettségek teljesítésére irányuló; az adatok gyűjtését célzó, az illeték kötelezettségek teljesítésére vonatkozó, az ellenőrzéssel lezárt időszak ismételt ellenőrzése) változatlanok maradnak, az ellenőrzési irányelvek változnak. A változásokat 2011. február 29-ig teszi közzé APEH vezetője, de addig sem árt tisztázni a legfontosabb ellenőrzési alapokat - hívja fel rá a figyelmünket a Mazars adópartnerei.
Viszlát, APEH! Jövő év január 1-jétől létrejön a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) és a Vám- és Pénzügyőrség (VP) összeolvadásával. Részletek >>> |
Fontos változás 2011-től, hogy amennyiben már értesültünk az adóellenőrzésről, úgy attól az időponttól nem élhetünk az önellenőrzéssel.
Alapesetben adóügyekben, így ellenőrzéskor 30 nap az ügyintézési határidő, amelyet legfeljebb 30 nappal hosszabbíthatnak meg. A bevallások utólagos vizsgálatánál vagy az állami garancia beváltásához kapcsolódó ellenőrzéskor azonban ennél hosszabb, már 90 napos határidővel kell számolni.
Jogorvoslatra alapesetben 15 napja van az érintetteknek, a másodfokú határozat kézhezvétele után pedig 30 nap. Bírósághoz csak jogerős másodfokú határozattal lehet fordulni. Fontos tudni, hogy ebben az esetben egymással párhuzamosan két pert is kell indítani. A szakmai pert a határozat ellen, és egy a másik pert a végrehajtás felfüggesztéséért. Utóbbi halasztó hatályú, azaz amíg ebben a perben nem születik döntés, addig a végrehajtás szünetel. A szakmai perben sor kerülhet szakértők bevonására, erről minden esetben a bíró dönt. Amennyiben a per végeredményével nem értünk egyet, úgy felülvizsgálati kérelemmel fordulhatunk a NAV elnökéhez, következő lépcsőben a NAV felügyelő miniszteréhez vagy/és az adópolitikáért felelős miniszterhez.
Gyakorlati szempontok
A Mazars munkatársai többek között azt javasolják, hogy amennyiben még nem hivatalosan ugyan, de tudomásunkra jut az adóellenőrzés ténye, és szeretnék erre felkészülni, menjünk elébe a folyamatnak: hívjuk fel az adóhatóságot, és kérdezzünk rá, igaz-e az ellenőrzés és mikorra számíthatunk rá. Ebben az esetben még az is megtörténhet, hogy mi határozhatjuk meg az ellenőrzés időpontját és akár az is előfordulhat, hogy fél-háromnegyed évre is eltolhatjuk a vizsgálatot.
Amennyiben cégünknél megjelenik az adóellenőr, mindenképpen jelöljük ki azt a kapcsolattartó személyt, akin keresztül az adóellenőr információkat kaphat. Legyünk együttműködők a hatósággal, de ha nem vagyunk biztosak a kérdésére adandó jó válaszban, úgy feltétlenül kérjünk időt, és a kérdést vitassuk meg egy független adótanácsadóval.
Privátbankár - Zsiborás Gergő