Zádori János közölte: meddőség esetében rendkívül fontos az úgynevezett stresszfaktor, hiszen minél stresszesebb valaki, annál kevésbé sikeres a kezelés; ha a párok fejében az lebeg, hogy csak két kezelésre van lehetőségük, akkor ez már önmagában esélyrontó.
Öt éve fokozatosan csökkentik az intézetben a visszahelyezett embriók számát, ezáltal csökkentve a legnagyobb kockázatot jelentő többes ikerterhességek gyakoriságát. Ezekben az esetekben ugyanis a babák kis súllyal születnek, hosszú ideig az újszülött intenzív osztályon maradnak, és a szülőkre is nagyobb teher hárul. A szegedi intézményben tavaly elvégzett kezelések következtében idén a terhességek 80 százaléka egyes, 20 százaléka pedig ikerszülés lesz, és nem lesznek hármas ikrek - mondta.
Rámutatott: ha a tervezet életbe lép, nehéz lesz a szülőket meggyőzni két embrió beültetéséről, miközben a jogszabály hármat engedélyez, hiszen valószínű, hogy minden lehetőséget ki akarnak használni. Így újra felszínre kerül a többes ikerterhesség kockázata, amely az egészségpénztárat is megterheli, hiszen hatalmas költséget jelent, mire a kis súlyú ikrek hazajutnak az újszülött intenzív osztályról.
Az esetlegesen életbe lépő tervezet következményeként 20-25 százalékkal csökkenne a lombikprogramból született babák száma, ami jelenleg 1800 körül van. A meddőség a fogamzóképes párok csaknem 15 százalékát érinti eltérő súlyosságban; a szegedi Kaáli Intézetben tavaly több mint 600 lombikbébi kezelési programot végeztek el. |
Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint döntés még nem született az ügyben, és folynak a szakmai egyeztetések. Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a hazai lombikbébi-finanszírozás a világon csaknem egyedülállóan nagyvonalú; Németországban két ciklust fizetnek a biztosítók, amelyek azonban 700 eurós önrészt is megkövetelnek, a szükséges gyógyszerek árába pedig 800 euró önrészt szükséges fizetni. Ausztriában két próbálkozás 70 százalékát támogatja az állam; Angliában pedig egy éve döntöttek úgy, hogy 40 éves korig minden rászoruló asszony egy alkalommal az állam egészségügyi számlájára feliratkozhat az In Vitro Fertilizáció (IVF) programra.
Jelenleg a hazai finanszírozás nem eredménycentrikus, vagyis minden meddő párnak öt kezelést biztosít a hatályos jogszabály. A nemzetközi irodalom áttekintését követően, valamint a rendelkezésükre álló hazai IVF szolgáltatók hatékonyságát és eredményességét mutató adatokat figyelembe véve döntött a tárca úgy, hogy átgondolja a jelenlegi magyar szabályozást - tudatták.
Növekvő gyerekszám: a franciák tudhatnak valamit
A pénz miatt halasztanák a szülést a német anyák
A drog helyett az alkoholhoz nyúlnak a tinik
Eltiltott nindzsák: se anya, se gyermeke
Nehéz év előtt az egészségpénztárak