Az államtitkárság szerint a látszólag egymástól különálló területek szervesen összekapcsolódnak, hiszen a nők és férfiak társadalmi egyenlőségének megteremtésével családi egyensúly hozható létre, a megfelelő családi lét a munkaadók számára is kézzelfogható pozitívum, hiszen a harmonikus családban élő munkavállaló terhelhetőbb és jobb teljesítményt nyújt. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Szociális, Család- és Ifjúságügyért felelős Államtitkársága épp ezért a következő hónapokban kiemelt hangsúlyt fektet ezen területek meg ismertetésére, bemutatására számos formában, különböző szemszögekből megközelítve azokat - hangzott el az államtitkárság szerdai sajtótájékoztatóján.
Az eseményen Nagy Anna kormányszóvivő elmondta: saját bőrén is tapasztalta, hogy a munka és a család összehangolása sokszor nem egyszerű. Mint megjegyezte: a napi feladatok megoldásában az a legnagyobb kihívás, hogy a kormányszóvivői teendők ellátása mellett 10 éves kisfiának nevelését is a lehető legjobban meg tudja oldani. A szóvivő szerint annak érdekében, hogy a gyermeket nevelő anyák könnyebben visszatérhessenek a munka világába, a kormány eddig is számos intézkedést léptetett életbe: Nagy Anna többek között a munkáltatók által igénybe vehető járulékkedvezményt és a nők számára 40 év munkaviszony után lehetővé tett nyugdíjba vonulást említette. Ez utóbbi intézkedésnek köszönhetően a kormányszóvivő szerint a nagymamák több segítséget nyújthatnak lányaiknak az unokák nevelésében.
A gyermekvállalást elősegítő intézkedések között említette a gyes maximális időtartamának 3 évre történő visszaemelését és a kormánynak azt a vállalását, hogy a gyermekneveléssel kapcsolatos költségeket adómentessé teszik. (Ez utóbbi alatt a kormány egyelőre a családi adókedvezmény rendszerét szokta érteni.)
Soltész Miklós államtitkár a sajtótájékoztatón megemlítette: a magyar EU-elnökség témáinak kiválasztásánál kiemelt szerepet kapott a család is. Az államtitkár leszögezte: a gyermekvállalás nem jelenthet egyet a szegénység vállalásával; kiemelt feladatként kezelik azt, hogy a fiatalok újra merjenek házasodni, az anyák pedig merjék megszülni magzataikat.
Ennek érdekében májusban és júniusban tudatformáló médiakampány formájában hívja fel a minisztérium a figyelmet a nők és férfiak társadalmi egyenlőségére az Európai Unió PROGRESS közösségi foglalkoztatási és társadalmi szolidaritási programja (2007-2013) keretében. A kampány küldetése, hogy növekedjen a nemek közti szolidaritás és partnerség elsősorban a munka és a családi élet tekintetében. A kampány elősegíti a témával kapcsolatos általános tudatosság növelését, az általános figyelem felkeltését, a terminológia helyes használatát és a nemi sztereotípiák kiküszöbölését. Emellett fontos szerep jut annak tudatosítására, hogy az egész Európát érintő demográfiai válság megoldásának egyik eleme a családok megbecsülése, a munka és a magánélet összeegyeztethetőségének elősegítése a nők és a férfiak számára egyaránt, amely a munkaerőpiac rugalmasabbá és családbarát szemléletűvé válása nélkül nem valósítható meg.
Az előző kormány által indított Családbarát Munkahely pályázatot idén megújult formában, újragondolt tartalommal hirdetik meg május 13-án. |
Soltész Miklós szerint a kampány fő üzenete a férfiak számára az, hogy nem csak az a feladatuk, hogy megkeressék a pénzt, be kell kapcsolódni a háztartás vezetésébe, a gyermeknevelésbe is. Az államtitkár arra bíztatta a munkaadókat, hogy ne féljenek gyermekes nőket foglalkoztatni, hiszen ők az otthon szerzett tapasztalataik segítségével a munka világában is könnyebben megállják a helyüket.
Kiemelte: a kampány egyik kiemelt szerepe, hogy megszólítsa az abortusz előtt álló nőket. Az államtitkár úgy fogalmazott: a magyar társadalom nem áff felkészülve az abortusz betiltására, ehelyett a programmal szeretnék a kérdésről vallott társadalmi szemlélet alakításával akár felére csökkenteni a terhességmegszakítások számát. Annak érdekében, hogy azok a kisgyermekek is családba kerülhessenek, akiknek ez nem adatott meg, 2010 végén a kormány egységesítette, ezzel egyszerűsítette és megkönnyítette az örökbefogadást, valamint bevezette az örökbefogadói GYES-t - mondta el az államtitkár. A kampány keretében többek között kórházakban is olyan szórólapokat helyeznek ki, amelyek az abortusz helyett inkább az örökbeadásra hívják fel a figyelmet.
Privátbankár - Gáspár András