1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az idén világszerte lendület kaptak a vállalatfelvásárlások, leginkább a gyógyszeripari, vegyipari és média ágazatokban
Az idén világszerte lendület kaptak a vállalatfelvásárlások, leginkább a gyógyszeripari, vegyipari és média ágazatokban. Európában a teherautó-gyártók, a gázipari vállalatok és az energiaipari cégek, valamint a bankok és a tőzsdeüzemeltetők voltak a leginkább aktívak.

Titkos egyeztetések: jön az ellentőzsde

Valóságos akvizíciós krimi bontakozott ki a Schering-Merck-Bayer ügy körül: a darmstadti Merck konszern először meg akarta szerezni a DAX-indexben szereplő konkurensét a Scheringet, de az eleinte nem akarta a frigyet. A Bayer végül - rákínálva a Merckre - elnyerte a Schering kegyeit. Igaz, nem valami könnyen, mivel a Merck idő közben 20 százalékos pakettre tett szert a Scheringben, és nem mutatott nagy hajlandóságot eladására. Csak nem sokkal a Bayer ajánlatának lejárata előtt, június közepén engedett, de ennek is megkérte az árát: 3,7 milliárd euróért vált meg a pakettől, a Bayernek így a Schering 400 millió euróval többe, összesen 17 milliárd eurójába került.

Június végén került sor egy másik milliárdos ügyletre Leverkusenben: a Bayer 4,2 milliárd euróért eladta diagnosztikai részlegét a Siemensnek. A nyár elején hoppon maradt Merck pedig szeptemberben végül mégis partnerre talált, és 10,6 milliárd euróért sikerült szert tennie a világ harmadik legnagyobb biotech vállalatára, a svájci Serono cégre.

Hatalmas gyógyszeripari felvásárlás

Valamivel kevésbé áttekinthető a tehergépjármű ágazatban zajló akvizíciós pókerjátszma, amely a müncheni MAN, a svéd Scania és a wolfsburgi Volkswagen részvételével zajlik. A MAN hivatalosan 9,6 milliárd eurós ajánlatot tett szeptember 18-án a Scaniára, de annak sem vezetősége sem főrészvényese nem mutat hajlandóságot az elfogadásra. A legnagyobb részvényes a VW 34 százalékkal és a svéd Investor AB, a Wallenberg birodalom tagja, amely közvetlenül 19,3 százalékos, egy alapítvány közvetítésével pedig további 10 százalékos pakettet birtokol.

Szeptember végén a VW elnöke, Bernd Pischetsrieder racionális elgondolásnak nevezte a MAN és a Scania egyesülését, de a MAN-nak szerinte ehhez előbb vissza kellene vonnia ellenséges ajánlatát - majd néhány nappal később jött a meglepetés: a VW 15 százalékos MAN részesedést vásárolt.

Egyesülési láz lett úrrá magukon a tőzsdéken is: a londoni LSE már két alkalommal utasította vissza a Deutsche Börse közeledését. Novemberben a frankfurtiak feladták tervüket az Euronext megszerzésére is, ami megnyitotta az utat a négy európai tőzsdét (Amszterdam, Brüsszel, Párizs, Lisszabon) üzemeltető társaság megszerzésére a NYSE előtt. Európában azonban az amerikaiaknak sincs könnyű dolga, ha tőzsdét kívánnak vásárolni, amint azt november végén a Nasdaq saját bőrén tapasztalhatta is: az LSE neki is kosarat adott. A Nasdaq azonban nem engedett, és ellenséges ajánlatot tett 2007. január 11-i lejárattal.
Részletek

A MAN október elején késznek mutatkozott ajánlatának visszavonására, de csak "bizonyos feltételek esetén, amelyeket minden érdekelttel egyeztetni kell". Néhány nappal később viszont ajánlatát 10,3 milliárd euróra emelte. A müncheniek saját bevallásuk szerint már 14,3 százalékos Scania részesedést halmoztak fel.

A Scania rendkívüli osztalék kifizetését tervezi részvényeseinek még az idén, összesen 756 millió euró értékben. Október 27-én a VW kérelmezte a szövetségi versenyhatóságnál MAN részesedése 30 százalékra emelésének engedélyezését. A hivatal később megadta az engedélyt. Még ugyanaznap a MAN hivatalos ajánlatot tett a Scania részvényeseknek három hetes határidővel, amit időközben 2007 január 31-ig meghosszabbítottak.

Nem lesz Konvoj - a Scania nem kér a MAN-ból
A német MAN bekebelezné a Scaniát

Február 21-én jelentette be szándékát a német E.ON a spanyol Endesa közszolgáltató megvásárlására 29,1 milliárd euróért. Ez azonban kevésnek bizonyult, ezért az E.ON ajánlatát azóta már 37 milliárdra emelte. A spanyolokat azonban ezzel sem sikerült meggyőzni, de az E.ON kitart szándéka mellett.

A csatározás már politikai porondra is kiterjedt, és az EU-Bizottságnak is foglalkoznia kellett az üggyel. November végén a Bizottság versenyellenes magatartást és az uniós jogi normák be nem tartását vetette a spanyol kormány szemére. A Spanyolország és az EU között kirobbant vitától függetlenül azonban E.ON-nak még több buktatóval is számolnia kell. Az Endesa jogi lépéseket tett ugyanis a spanyol Gas Natural által benyújtott vételi ajánlat ellen, aminek az a következménye, hogy az E.ON vételi ajánlata is

A Gazpromé lesz az E.ON magyar üzletrésze?

Ennél jóval csendesebben zajlott a brit BOC gázszolgáltató akvizíciója, amit a német Linde vásárolt meg. A Linde január 25-én erősítette meg a már köztudott tényt, és alig hat héttel később már nyélbe is ütötte az üzletet 12,4 milliárd euróért. A Linde technológiai konszern létére ezáltal besorolt a világ vezető gázszolgáltatói közé.

A Springer sikeretelen kísérletet tett a ProSiebenSat.1 tévétársaság megvásárlására; a szövetségi versenyhivatal és a médiakoncentrációt vizsgáló bizottság meghiúsította az egybeolvadást. A ProSiebenSat.1-ra az elmúlt héten aztán lecsaptak a KKR és a Permira pénzügyi befektetők.
A Deutsche Banknak nem jött össze egyetlen milliárdos akvizíció sem, több kisebb felvásárlással azonban így is százmilliókat költött el: augusztusban 420 millió euróért megvásárolta a Norisbankot, amely 334 ezer ügyfelet, 1,4 milliárd euró hitelösszeget és 1,6 milliárd euró betétösszeget hozott számára. A Berliner Bankot alig pár héttel a Norisbank előtt vásárolta meg, 680 millió euróért. Októberben a Deutsche Bank megvásárolta a negyedik legnagyobb brit vagyonkezelő társaságot, a Tilney Group-ot is.

A vegyiparban ugyanakkor a BASF történetében a legnagyobb akvizíciót hajtotta végre az idén, az Engelhard katalizátor gyártó vállalat megvásárlásával, 3,9 milliárd euróért.

Szabad jelzést kapott a megatőzsde

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG