Gore - aki kongresszusi meghallgatáson vesz részt Washingtonban a klímaváltozás ügyében - tudósok véleménye szerint az általános képet illetően nem téved, következtetései helyesek. Sok esetben, előadásaiban és nyilatkozataiban viszont olyan zavaróan pontatlan, néha valószerűtlen adatokat közöl, amelyekkel a tudósok nem tudnak "azonosulni".
Az NPR rádió Renee Montagne klímaszakértőt kérdezte, aki szerint a tudósok kívülállónak tekintik a volt alelnököt, aki néha túllő a célon.
Al Gore már több könyvben felhívta a figyelmet az ember okozta kedvezőtlen klímaváltozási folyamat veszélyeire. Legutóbb a Kellemetlen igazság című Oscar-díjas dokumentumfilmmel került a figyelem középpontjába; Gore a filmben előadást tart a veszélyekről, ecsetelve, milyen katasztrofális jövő vár az emberiségre, ha nem sikerül megfordítani a felmelegedés jelenségét. |
A volt alelnök dokumentumfilmjében kifejti, hogy a világon a tengerek szintje több mint 6 méterrel fog emelkedni. Csak éppen arról nem beszél, mennyi idő múlva fog ez bekövetkezni. Szakértők szerint néhány száz éven belül ilyen változás nem várható.
Gore filmjében drámai hatást tesz annak sugallása, hogy a pusztító Katrina hurrikánt emberi tevékenység okozta. Gore ezt sosem mondja ki, de utal rá, a nézőben ez a benyomás marad meg. A tudósok valóban úgy látják, hogy a viharok erősödhetnek, de egyetlen tekintélyes kutató sem állítja, hogy éppen a Katrinát a globális felmelegedés okozta.
Renee Montagne klímaszakértő szerint Al Gore "túlzásai" Washingtonnak szólnak, ahol a politikai kultúra egyik alapelve az, hogy amíg nincs katasztrófa, addig nem kell változtatni a dolgokon. Gore erre jött rá: ha valóban a klímaváltozásra akarja irányítani a figyelmet, akkor a jövendő krízisről kell beszélnie, még azon az áron is, hogy kissé túllép a tudományos tényeken.
A Gallup szerdán közzétett felmérése szerint tíz amerikaiból hat úgy érzi, a globális felmelegedés következményei már érezhetőek; 1997-ben a megkérdezettek 48 százaléka, 2005-ben 54 százaléka gondolta így, idén pedig már 59 százalék véleménye ez. |
Árvizeket hoz a klímaváltozás
Amerikának sikerült, az európai bürokráciának nem
Martin Scorsese és A tégla az Oscar-gála sztárja
Fokozódik a klíma-háború: ki a felelős?
Al Gore sötét jövőképe
Szén-dioxid: mumus vagy barát?