A Monetáris Tanács továbbra is úgy ítélte meg, hogy a jelenlegi 6 százalékos kamatszint huzamosabb ideig történő fenntartása biztosíthatja, hogy a monetáris politika időhorizontján a 3 százalékos célra süllyedjen az infláció - áll a kamatdöntőülés jegyzőkönyvében, melyet ma hozott nyilvánosságra az MNB.
A testület úgy látta, hogy a júniusi inflációs jelentésben felvázolt kockázati forgatókönyvek közül az európai adósságválsággal kapcsolatos kockázatok erősödtek meg, ugyanakkor a döntés napjáig megfigyelt folyamatok nem indokolnak monetáris politikai reakciót.
Infláció: csak ősszel lesznek iránymutató adatok?
Az egyik tanácstag kifejtette, hogy véleménye szerint túlságosan optimista a nyersanyagárak csökkenését valószínűsítő alappálya és a bérek elmúlt néhány havi alakulása is óvatosságra ad okot, mert az alapfolyamatokat megragadó mutatók lassan, de folyamatosan emelkednek. Egy másik tanácstag pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi időszakban a régiós országok közül a magyar inflációra volt leginkább hatással a globális élelmiszerár- emelkedés.
Elhangzott, hogy az inflációs jelentés alternatív forgatókönyvei közül nem változott a nyersanyagárak növekedésének és Magyarország — költségvetési kiadásokat csökkentő kormányzati intézkedéseivel összefüggő — kockázati felár csökkenésének esélye. Ezeknek a forgatókönyveknek az esetleges megvalósulásáról csak hosszabb távon tudunk megbizonyosodni, ezért rövid távon nem befolyásolják a kamatdöntéseket. Ezen forgatókönyvekkel ellentétben ugyanakkor megnőtt az európai adósságválság súlyosbodásának veszélye - ne feledjük, ezt két héttel ezelőtt látta így a tanács.
Az erős svájci frank megágyazhat egy kamatcsökkentésnek
Száguld a svájci frank. Önt hogyan érinti a deviza erősödése? Szavazzon! |
Több tanácstag szerint ugyanakkor az európai adósságválság esetleges további súlyosbodása nemlineáris folyamatokat indíthat el, amelyek tovább növelhetik a Magyarországgal szemben elvárt kockázati felárat, és gyengíthetik a forintárfolyamot. Ha csak az elmúlt 7 napot vesszük figyelembe, nem vitás: a tanácstagoknak igazuk lett. A helyzet ugyanakkor azért érdekes, mert miközben éves csúcsra ért Magyarország CDS-árazása, nem a forint gyengült, hanem a svájci deviza lett nagyon erős a hazai fizetőeszközzel szemben. A forint erejét leginkább az euróval szembeni árfolyama mutatja.
Ugyanakkor a jegyzőkönyv szerint ezen hatások az előző csatornával ellentétben szükségessé tehetik a kamatszint emelését.
Ezen csatorna kapcsán az egyik tanácstag elmondta, hogy Magyarország magas adósságállománya miatt továbbra is a régió sérülékenyebb országai közé tartozik, így az adósságválság esetleges további mélyülése esetén annak hatásai alól vélhetően nem tudná magát teljes mértékben kivonni. Ugyanakkor az elmúlt évek költségvetési konszolidációja következtében jelentősen javult fundamentális helyzetünk és ezáltal csökkent az ország sérülékenysége, ezért a pénzügyi válság súlyosbodása esetén is mérsékeltebb lehet a hazai kockázati felárakra gyakorolt hatás, mint a korábbi években - fogalmaz a jegyzőkönyv. Az elmúlt két hét eseményei alapján elmondható, hogy Magyarország - vélhetően a korábban bejelentett konszolidációs lépések miatt is - egyelőre nem került a befektetők célkeresztjébe, a CDS-felárunk mozgásából ugyanakkor kiderül, a régió legsérülékenyebb országa, főleg a külső államadósság magas szintje miatt is, mi vagyunk.
Csúszhatnak a beruházások
A tanács két héttel ezelőtti kamatdöntést megelőző ülésén elhangzott, hogy erre utalnak az elmúlt hónap folyamatai is, mivel az európai adósságválság súlyosbodása ellenére sem gyengült számottevően a forintárfolyam és csak mérsékelten nőtt az országgal szembeni kockázati felár.
Végül az egyik tanácstag arra hívta fel a figyelmet, hogy a növekvő bizonytalanság miatt később kerülhet sor a beruházások élénkülésére, ami a potenciális növekedés további lassulásához vezethet. Ennek következtében a kibocsátási rés a fogyasztás gyorsulása nélkül is záródhat. Ezen folyamat mind a növekedési mind az inflációs kilátások alakulása szempontjából kedvezőtlen lenne.
A testület szerint továbbra is indokolt a kamatszint huzamosabb ideig történő tartása. A távolabbi kamatkilátásokat illetően annak függvényében tért el az egyes tanácstagok véleménye, hogy a kockázati csatornák közül melyeket tartják valószínűnek. A vitát követően az alapkamat tartására vonatkozó javaslatot a 7 tanácstag egyhangúlag támogatta.
Privátbankár - Zsiborás Gergő