Mariann Fischer Boel mezőgazdaságért felelős biztos a sajtó előtt is ismertette a gyümölcs- és zöldségszektor megreformálására vonatkozó elképzeléseit, amelyeket a Bizottság szerdai ülésén fogadott el. A Bizottság tagjai a mezőgazdasági biztos elképzeléseit egy kosár gyümölcs mellett hallgathatták meg, az „illusztrációt” a biztos vitte ajándékba kollégáinak.
A gyümölcs- és zöldségszektor évente 1,5 milliárd euró támogatást kap az EU-tól. Ez a szektor igen fontos része az európai mezőgazdaságnak, a teljes termelés 17 százalékát adja. A biztos javaslatában nem elsősorban a támogatás csökkentését irányozta elő, hanem azt szeretné elérni, hogy a pénzt sokkal ésszerűbben használják fel a gazdák.
Boel javaslata szerint a korábban már megalakított termelői szervezeteket sokkal vonzóbbá kell tenni a gazdák számára. Itt leadhatnák terményeiket, amit aztán az egységes fellépés előnyeit kihasználva jobb feltételek mellett lehetne értékesíteni. Ezek a szervezetek rugalmasabbak, működési szabályaik is egyszerűbbek lennének. A tervek szerint külön támogatásban részesülnek a termelői szervezetek, ha egyesülnek, vagy ha más nemzetiségű szervezetekkel működnek együtt.
Brüsszel komolyan úgy véli, hogy Európa polgárainak egészségesebben kellene táplálkoznia, a túlsúly ellen pedig zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával lehet küzdeni. A Világegészségügyi Szervezet, a WHO napi 400 gramm zöldség és gyümölcs fogyasztását javasolja. Ezt a szintet jelenleg csak Görögország és Olaszország lakossága éri el az EU-ban. A mezőgazdasági biztos tájékoztatása szerint a jövőben az EU támogatja azt, hogy a fiatalok több gyümölcsöt és zöldséget fogyasszanak.
Az elképzelések szerint a tagállamok megemelhetnék a zöldség- és gyümölcstermelő területek különböző forrásokból folyósított támogatását, de ezt a segítségnyújtást függetlenítik majd a termeléstől, az ágazat export- és feldolgozási EU-támogatása pedig megszűnik. A javaslat most az EU-tagországok mezőgazdasági minisztereinek tanácsa elé kerül. Brüsszel szeretné, ha ez a tanács és az Európai Parlament még ebben a félévben jóváhagyná a költségvetési kihatással nem járó reformot, így az jövőre hatályba léphetne.
Tabajdi Csaba (MSZP) európai parlamenti képviselő (az EP mezőgazdasági bizottságának magyar tagja) bírálta Mariann Fischer Boel reformelképzeléseit. Az euractiv.hu szerkesztőségéhez eljuttatott közleménye szerint a reform bebetonozza a régi kedvezményezettek előnyeit, viszont az új EU-tagok rosszul járnak.
A képviselő kifogásolja, hogy a termeléstől elválasztott közvetlen kifizetések túlságosan nagy arányban vannak jelen a Bizottság terveiben. Ez a magyar és az új tagállamok szempontjából azért rendkívül hátrányos, mert nem marad elegendő forrás a TÉSZ-ek (Termelési és Értékesítési Szövetkezetek) támogatására, ami különösen alacsony mértékű az új tagállamokban. Nem jut elég pénz rossz időjárású években szükséges válságkezelésre sem.
Tabajdi szerint a mezőgazdasági biztos egyszerűen elhallgatja azt a tényt, hogy a korábbi feldolgozási támogatások 95 százaléka Olaszországgal az élen három mediterrán tagállamhoz jutott, ami szerinte rendkívül méltánytalan eljárás a többi zöldség- és gyümölcstermelővel, de különösen az új tagállamokkal szemben. Ráadásul a jelenlegi elképzelések szerint megmarad a jelenlegi nagy aránytalanság a három kedvezményezett tagállam és a többi között. (A mediterrán országok kulcsfontosságú terméke, a paradicsom továbbra is kiemelt figyelmet kap, míg nem kerülnek be a támogatandó zöldségkultúrák közé olyan fajták, mint például a korai burgonya vagy a csemege kukorica, amelyek pedig Magyarország számára rendkívül fontosak.)
Nem örülnek az enyhe télnek a gazdák (hanganyag)
Gyorsuló ütemű zöldség és gyümölcs árdrágulás (hanganyag)
A magyarok mindent bevesznek
Nehezen juthatnak pénzhez a kicsik
Káosz várható az online kereskedelemben?
Uniós pénz az építőiparnak
Forrás: euractiv.hu