1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vizsgálja londoni felsőbíróság azt a brit kormánydöntést, amely kizárja a nagy-britanniai népszavazást az uniós reformokat rögzítő Lisszaboni Szerződésről. Lapvélemények szerint az ír népszavazás is "abszurd".
Két napig vizsgálja hétfőtől a londoni felsőbíróság azt a brit kormánydöntést, amely kizárja a nagy-britanniai népszavazást az uniós reformokat rögzítő Lisszaboni Szerződésről. Hétfői londoni lapvélemény szerint a héten esedékes ír népszavazás is "abszurd".

A londoni jogi fórum elé egy magánszemély kezdeményezésére került az EU-referendum ügye. Stuart Wheeler, az ellenzéki Konzervatív Párthoz közel álló nagyvállalkozó keresete szerint ugyanis a brit választók "törvényes elvárása" a népszavazás a londoni alsóházban már jóváhagyott EU-szerződésről. A brit parlament választott kamarájának kormánypárti többsége márciusban szavazta meg a tory ellenzék által mereven ellenzett uniós reformegyezséget, amely a korábbi alkotmányos szerződés (tervezet) helyébe lép.

A kibővített EU működésének szabályozására kidolgozott, eredeti alkotmányos szerződésről korábban a kormányzó Munkáspárt is referendumot ígért, de a tervezet a holland és a francia népszavazásokon elbukott, mielőtt a brit népszavazást kiírták volna. Az új szerződésről a Labour szerint nem kell referendumot tartani, mert az már nem ölti alkotmány formáját.

Erről azonban komoly belpolitikai vita folyik azóta, hogy az uniós tagállamok vezetői az új szerződéstervezetet tavaly aláírták. A konzervatív ellenzék szerint ugyanis a Lisszaboni Szerződés jórészt csak a nevében különbözik a korábbi alkotmányos tervezettől, tartalmában szinte megegyezik azzal.

Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett
egyszeri költséggekkel!
Wheeler, aki a fogadóiparban szerezte 40 millió fontos vagyonát, a márciusi alsóházi jóváhagyás után ugyanezzel az érvvel támadta meg a londoni felsőbíróság előtt a népszavazás szükségtelenségét valló brit kormányálláspontot, azt kérve: a jogi fórum mondja ki, hogy a korábbi referendum-ígéret miatt ez a döntés törvényellenes.

Brit sajtóértesülések szerint a kormányt alaposan meglepte, hogy a felsőbíróság befogadta a keresetet és tárgyalási időt biztosított a beadványnak. Wheeler a konzervatív The Sun - az uniós szerződés ellen annak megszületése óta ádáz kampányt folytató legnagyobb brit tömeglap - hétfői számában azt írta: nem arról van szó, hogy Nagy-Britannia Európa része akar-e lenni, vagy sem, hanem arról, hogy a kormányt szembesíteni kell korábbi népszavazási ígéretével.

Ha Nagy-Britanniában referendumot rendeznének a Lisszaboni Szerződésről, az az egyezség biztos és hatalmas bukását eredményezné, ugyanis a brit választók minden felmérés szerint 90 százalékhoz közeli arányban szavaznának nemmel. A liberális irányzatú Financial Times ugyanakkor a héten esedékes ír népszavazást is "abszurdnak" minősítette.

A londoni gazdasági napilap hétfői szerkesztőségi kommentárja szerint a Lisszaboni Szerződésben semmi olyasmi nincs, ami sértené az ír érdekeket, vagy érdemben érintené az ír alkotmányt. Az írek rosszul tennék, ha elvetnék: ezzel Írország meggyengülne Európában, Európa pedig a világban - áll a Financial Times cikkében.

A lap - utalva arra, hogy a felmérések szerint valós lehetőség az ír elutasítás - "rendkívülinek" nevezi, hogy az írek "ennyire hálátlanok tudnának lenni". Írország több hasznot húzott 35 éves tagságából, mint bármely más tagállam - talán Spanyolországot kivéve -, és nemcsak a Brüsszeltől kapott 40 milliárd euró nettó költségvetési bevétel miatt: Írország már nem a kivándorlók országa, a "kelta tigris Európa egyik nagy sikersztorija" - áll a Financial Times írásában.

Kétséges az ír ratifikáció
Még nem találtuk meg a helyünket az EU-ban
Kovács: Az áfakulcs-emelés igazságos
Egyszerűbb vámügyintézést hiredet a vám és adóügyi biztos
Sokat spórolhatunk az új vámkódexszel (hanganyag)
Új vámkódex az Unióban

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG