A korábbi hírek még arról szóltak, hogy körülbelül 100-200 millió euró folyhat be az államkasszába, amennyiben a kormány megvásárolja a lopott adatokat tartalmazó DVD-lemezt. Közben kiderült, hogy egy újabb személy jelentkezett, aki ugyancsak állítólagos adócsalókat kíván leleplezni.
A Süddeutsche Zeitung pénteki értesülése szerin a német adóügyi hatóságok immár több mint 100 személyt ellenőriztek azon 1500 közül, akiknek a svájci Credit Suisse bankból ellopott számlaadatait egy informátor a közelmúltban 2,5 millió euróért kínálta megvételre. A Frankfurter Rundschau ugyanakkor arról számolt be: Baden-Württemberg tartományban egy újabb informátor jelentkezett, aki 2000 állítólagos német adócsaló adatait kívánja értékesíteni. A hatóságok ezt a "szálat" is vizsgálják.
Angela Merkel kancellár egy televíziós nyilatkozatban megerősítette, hogy a lopott adatok megvásárlásával kapcsolatos döntés szükséges volt. A kancellár szerint az nehéz mérlegelés után született, de közös érdeket szolgál. Merkel - aki ellen egy drezdai ügyvéd cinkosság vádjával feljelentést tett - hangsúlyozta, hogy az adócsalás elleni harcot elsődlegesnek tekinti.
A lopott lemezt áruba bocsátó informátorral való egyezkedésről, illetve az eddigi hatósági lépésekről újabb és újabb információk láttak napvilágot. Ezek sorában közölte a Süddeutsche Zeitung, hogy a hatóságok a listán szereplő személyek közül nem 5, hanem 100 érintett adatait ellenőrizték, és a nagy összegű adócsalás minden esetben bebizonyosodott. A 400 milliós "bevételi" becslés ennek nyomán jött létre. Az újság utalt arra is, hogy az informátorral - akinek személyével kapcsolatban folynak a találgatások - már régóta egyezkedtek. Sőt, állítólag más jelentkezők is voltak, akik szintén lopott adatokat ajánlottak fel megvételre.
A német hatóságok abból indulnak ki, hogy a Credit Suisse már hosszabb ideje nyújt egyfajta közvetett segítséget német ügyfeleinek az adócsalásokhoz. A svájci bank egy belső dokumentuma szerint mintegy százezer német rendelkezik olyan betétekkel, amelyek kamatai után nem fizettek adót. Nyolcvan százalékuk a zürichi bankban nyitott számlát, az elmaradt adófizetési összegek mintegy 23 milliárd eurót tehetnek ki. A Credit Suisse állítólag még 2004-ben igyekezett ügyfeleit jobb belátásra - azaz átlátható számlatartásra - bírni, végül azonban maga állt el ettől.
A mostani botrányt kirobbantó adatok megvásárlására a szövetségi kormánytól Észak-Rajna-Vesztfália tartomány kapott megbízást, az informátor ugyanis a wuppertali hatóságokkal lépett kapcsolatba. A 2,5 millió eurót a hírek szerint a kormány és a tartományok közösen fizetik. Az észak-rajna-vesztfáliai pénzügyminiszter szerint a DVD megvásárlása elől elhárult minden akadály, a vizsgálatok ugyanis bebizonyították, hogy a lopott adatok megvásárlása ebben az esetben nem számít bűncselekménynek, és azok mind az adóügyi, mind a büntetőjogi eljárások során felhasználhatók. Sőt a hatóságok hivatalból akkor követtek volna el jogsértést, ha nem így döntöttek volna - érvelt a miniszter.
A lopott adatok megvásárlása ellen foglalt állást egy pénteki interjúban Josef Ackermann, a Deutsche Bank elnöke, aki történetesen svájci, és bankmenedzseri pályafutását a Credit Suisse pénzintézetben kezdte. Ugyanakkor annak a nézetnek adott hangot, hogy Svájcnak sürgősen lépéseket kellene tennie a banktitok rendszerének enyhítése érdekében.
Dőlnek a piszkos pénzek Amerikába
Adócsaló országban nem jön be a svéd modell
Az export-import a legjobb adócsalási módszer?
400 milliárddal nőtt az adótartozásunk
MTI